Продовжуємо розповідати про найпоширеніші сорти пшениці твердої озимої. В цій статті піде мова про Ареал одеський, Лайнер, Престижний та Шляхетний.

Сорт пшениці твердої озимої Ареал одеський

Сорт інтенсивного типу, універсального використання. Створений в результаті складної міжвидової та внутрішньовидової гібридизації ярих та озимих сортів і форм пшениці твердої. Рекомендується для вирощування по кращих попередникам (чорні та зайняті пари, зернобобові на зерно, багаторічні трави, овочеві та бахчеві культури), добре забезпечених вологою та мінеральним живленням.

Читайте також: Пшениця тверда озима: найпоширеніші сорти

Сорт Ареал одеський середньорослий (100–105 см), стійкість до вилягання висока. Характеризується вище середньою морозо- та зимостійкістю. Високою посухостійкістю. Рекомендований для Степу та Південних районів Лісостепу. Середній урожай зерна (2008–2013 рр.) становив 62,8 ц/га, що на 8,2 ц/га більше від стандарту. Має підвищену стійкість до поширених хвороб: борошниста роса (7–9), бура і стеблова іржа (5–7), септоріоз і перенофора (6–7) балів. Якість зерна відповідає вимогам стандарту до вищих ґатунків твердої пшениці: вміст сухого протеїну — 13,9–15,9%, сирої клейковини — 28,0–30,7%, ІДК — 90 у. о., натура зерна досягає 798 — 835 г/л, склоподібність — 95%, маса 1000 насінин — 45,8–48,4 г. Різновид — hordeiforme.

Сорт пшениці твердої озимої Лайнер

Сорт інтенсивного типу, універсального використання. Створений в результаті складної міжвидової та внутрішньовидової гібридизації ярих та озимих сортів і форм пшениці твердої. Рекомендується для вирощування по кращих попередникам (чорні та зайняті пари, зернобобові на зерно, багаторічні трави, овочеві та бахчеві культури), добре забезпечених вологою та мінеральним живленням.

Сорт Лайнер короткостебловий (85–95 см), стійкість до вилягання висока. Характеризується вище середньою морозо- та зимостійкістю (6–8 балів). Високою посухостійкістю (7–9 балів). Рекомендований для Степу та Південних районів Лісостепу. Середня урожайність на сортодільницях 57,4 ц/га зерна, що на 6,3% вище середнього стандарту. Має підвищену стійкість до поширених хвороб: септоріозу і різних видів сажки (8–9) борошнистої роси, бурої і стеблової іржі (7–9 балів). Якість зерна відповідає вимогам стандарту до вищих ґатунків твердої пшениці: вміст сухого протеїну — 14,4–16,3%, сирої клейковини — 32,7–37,9%, ІДК — 95 у. о., натура зерна досягає 800 — 818 г/л, склоподібність — 95%, маса 1000 насінин — 42,5–43,6 г. Різновид — leucurum.

Сорт пшениці твердої озимої Престижний

Сорт інтенсивного типу, універсального використання. Створений в результаті складної міжвидової та внутрішньовидової гібридизації ярих та озимих сортів і форм пшениці твердої. Рекомендується для вирощування по кращих попередниках (чорні та зайняті пари, зернобобові на зерно, багаторічні трави, овочеві та бахчеві культури), добре забезпечених вологою та мінеральним живленням.

Читайте також: Догляд за посівами озимих культур

Сорт Престижний характеризується вище середньою морозо- та зимостійкістю (6–7 балів). Посухостійкість висока (8–9 балів). Високопродуктивний. В державному випробуванні (2015–2017 рр.) максимальна урожайність сорту досягла 82,5 ц/га (Степ) і 100,2 ц/га Лісостеп. Має підвищену стійкість до поширених хвороб: різних видів сажки і борошниста роса (8–9), бура іржа (5–7), перенофора (6–7 балів). Сорт короткостебловий (85–95 см), має високу стійкість до вилягання. Має високі технологічні показники якості зерна: вміст білка 13,6 — 14,9, сирої клейковини — 27,3–30,1%, ІДК — 100 у. о. Натура зерна складає 796 — 802 г/л, склоподібність — 95%, маса 1000 насінин — 45,1–48,5 г. Різновид — leucomelan.

Сорт пшениці твердої озимої Шляхетний

Сорт інтенсивного типу, середньорослий (95–105 см), стійкий до вилягання, універсального використання. Створений в результаті складної міжвидової та внутрішньовидової гібридизації сортів і форм ярих та озимих пшениць твердої і м’якої. Рекомендується для вирощування по кращих попередниках (чорні та зайняті пари, зернобобові на зерно, багаторічні трави, овочеві та бахчеві культури), добре забезпечених вологою та мінеральним живленням. Сорт Шляхетний характеризується середньою морозо- та зимостійкістю (6–7) та високою посухостійкістю (7–9 балів). Високоврожайний — урожайність на сортодільницях степової зони досягла 58,9–78,9 ц/га, а в Лісостепу 91,2–105,0 ц/га, що відповідно на 9,6 і 8,5% вище середнього стандарту. Має підвищену стійкість до поширених хвороб: різних видів сажки і борошниста роса (8–9), бура іржа (7–8), стеблова іржа (6–8), перенофора (6–7). Має високі технологічні показники якості зерна: вміст сухого протеїну — 14,8–15,5%, сирої клейковини — 27,7–31,9%, ІДК — 95 у. о. Натура зерна досягає 792–806 г/л, склоподібність — 95%, маса 1000 насінин — 43,5–47,3 г. Різновид — leucurum.

Анатолій Паламарчук, канд. с.-г. наук, завідувач лабораторії селекції
пшениці твердої озимої Селекційно генетичного інституту — НЦНС

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41421
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.