Дякувати Богу, цьогорічна зима нас трохи побавила опадами, і не скрізь. Однак у багатьох регіонах України фіксується більш-менш достатній, а часом навіть вищий від норми вміст вологи. Зокрема, це означає, що внесені у грунт мінеральні добрива не пропадуть даремно, а будуть використані рослинами для свого розвитку і формування врожаю.

З іншого боку, ми не знаємо, якою в плані опадів видасться весна і, тим більш літо. На жаль, ми вже звикли до затяжних посушливих періодів, починаючи із червня. Це означає, що стійкість рослин до несприятливих умов вегетації багато в чому залежатиме від того, наскільки ефективно вони «харчувалися» під час стартового періоду розвитку.

В цьому плані дуже важливим є правильний вибір технології мінерального живлення посівів як під передпосівний обробіток, так і стартових добрив, котрі вносяться при посіві насіння – в рядок.

Читайте також: «Інструмент» застосування гербіцидів на кукурудзі

Найчастіше агровиробники, які практикують припосівне внесення міндобрив, використовують для цього традиційні азото- та фосфоровмісні гранульовані добрива. При цьому здебільшого вони орієнтуються на їх швидку розчинність та доступність кореневій системі рослин.

Ми ж зазначимо, що з кожним роком дедалі більше господарств замовляють посівні комплекси, оснащені функцією припосівного внесення рідких мінеральних добрив. Такі агрегати мають спеціальні култери для внесення рідини у грунт, сполучені системою трубопроводів із ємністю, розміщеною на рамі сівалки чи вчепленої за нею.

У більшості випадків посівний комплекс у такому оснащенні коштуватиме дорожче, у порівнянні із традиційними модифікаціями. Так само доведеться доплатити за переоснащення для внесення рідких добрив вже наявної у господарстві сівалки.

Читайте також: Підживлення сої мінеральними добривами

Тим не менш, за нашими спостереженнями, ті аграрії, які розпочали працювати за технологією стартового внесення рідких добрив, не бажають вже повертатися до гранул чи мікрогранул. Річ у тім, що вони отримують відразу декілька переваг.

В економічному плані контроль витрати рідини відбувається набагато простіше і точніше, завдяки наявності дозатора. Керівник господарства будь-якої миті може простежити реальну витрату рідини. До того ж, її банально неможливо поцупити, адже це не мішок селітри чи карбаміду, і у відро її не набереш.

До того ж, вважається, що вартість діючої речовини у складі рідких добрив часто є найнижчою, а її ефективність – дуже високою. Тому замовивши якісні рідкі добрива за помірною ціною (чи навіть налагодивши) їх виробництво безпосередньо у господарстві, можна заощадити чималі кошти.

Так, у якості прикладу можна навести вже кількарічний досвід господарства «Колос» із Кіровоградської області, де сільгоспкультури вирощуються за технологією стрип-тілл із використанням рідких стартових добрив. Зокрема, ми маємо дані за 2019 рік, коли на загальному посушливому фоні вдалося виростити в середньому 38 ц/га соняшнику. Найцікавіше при цьому те, що у якості стартового живлення використовувалися 40 л/га рідких міндобрив зі складом 8:24+цинк (азот+фосфор). При цьому основне внесення добрив не провадилося. Фактично за посушливих умов завдяки цільовому внесенню рідких стартових добрив вдалося отримати 38 ц/га всього лише на 10 кг/га діючої речовини фосфору.

Тобто, рідка субстанція своєчасна спрацювала і забезпечила рослинам на старті розвитку доступне мінеральне живлення, що підвищило їх стійкість до стресів.

Нам доводилося розмовляти вже із багатьма агрономами, які використовують аналогічну чи схожу технологію, і всі вони наголошують на очевидних перевагах рідкого старту.

Саме вища ефективність за нестачі вологи в грунті є ключовою перевагою рідких стартових добрив. Адже у будь-якому разі, для їх засвоєння потрібно апріорі менше вологи, аніж за використання гранульованих добрив. Поживна порція добрива немовби огортає насінину, створюючи на деякий час поживне вологе середовище. Звісно, що за таких умов рослини розвиватимуться набагато активніше.

Ясна річ, що якщо вологи не буде зовсім, то отримати врожай не допоможе нічого. Однак за рівних більш-менш нормальних умов, рідкий старт може забезпечити очевидні переваги у порівнянні із твердими добривами.

Тим більш, що у рідкому вигляді разом зі стартовими добривами сьогодні можна давати також інокулянти на сої, гумати, а в окремих випадках, навіть ЗЗР. Зазначимо, що наявність вологи у грунті навесні – це ще не гарантія успіху. Адже, як свідчить досвід минулого сезону, у травні можуть скластися аномально низькі температури, які заблокують нормальний перебіг засвоєння поживних речовин рослинами. Натомість отримавши доступний фосфор у рідкому вигляді на під час стартового розвитку, рослини мають істотно вищі шанси стійко минути несприятливі погодні умови.

Як вибрати дискову борону: досвід ТОВ «Агрофірма...

Ми й далі ведемо серію наших уже традиційних порівнянь використання ґрунтообробних агрегатів...

Жовтень 2024 року для українського картопляра

Сьогодні започатковуємо нову щомісячну аналітику щодо розвитку ринку картоплі в Україні від...

Результати врожайності нових гібридів кукурудзи...

Критерієм цінності гібридів кукурудзи є їхня здатність забезпечувати високу прибутковість...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

46635
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

31345
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

17517
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

У січні в Києві відбудеться Grain Storage Forum...

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.