На сьогодні соя є досить вигідною культурою з багатьох причин, одна з найголовніших — це економія на використанні азотних добрив, в нинішніх реаліях можуть становити основу витратної частини. Тому наразі існує тенденція до збільшення частки сої у сівозміні в тих регіонах, де ця культура вже є доволі поширеною, що потребуватиме інтенсивнішого її захисту від хвороб

У разі із соєю діагностування хвороби в польових умовах за симптомами прояву, як правило, викликає труднощі. Причиною цього є візуальна схожість симптомів прояву більшості плямистостей листя сої, що викликають грибні хвороби, із симптомами, спричиненими бактеріальними збудниками, а також недостатні знання видового складу хвороб і особливостей їх розвитку.

Згідно з нашими спостереженнями в усіх агрокліматичних зонах вирощування сої найчастіше діагностували альтернаріоз і септоріоз. Часто діагностують фузаріозне в’янення рослин (синдром раптової смерті Fusarium virguliforme), як і ураження рослин несправжньою борошнистою росою (Peronospora manshurica Sydow). Однак із «класичних» плямистостей листя сої найпоширенішим є септоріоз (Septoria glycines Hemmi), тим часом як альтернаріоз (Alternaria spp.) частіше діагностується як вторинна інфекція. З хвороб пізнього циклу розвитку слід виокремити пурпурний церкоспороз (Cercospora kikuchii), що набув значного поширення останні два сезони. Не варто забувати й про небезпеку склеротиніозу у вологі роки.

З огляду на це, а також на тенденцію до підвищення інфекційного навантаження останні сезони, правильний вибір фунгіциду є критично важливим, як і загалом правильна інтегрована система захисту. Це дозволить максимально зберегти потенціал урожайності сої та досягти необхідного рівня окупності вкладених у технологію вирощування коштів та прибутку.

Сьогодні було б дуже складно знайти фунгіцид, який би пов­ною мірою відповідав усім цим вимогам. Проте науковці компанії «Сингента» створили нове унікальне рішення в боротьбі з основними хворобами сої.

Тож зустрічайте новинку Міравіс® Дуо — спеціалізований фунгіцид для захисту сої професійного рівня, до складу якого входить унікальна молекула Адепідин®, що є абсолютною інновацією в хімічній групі карбоксамідів (SDHI). Адепідин® став новим кроком у розвитку фунгіцидів із класу карбоксамідів (SDHI), який підвищив вимоги до такого типу продуктів на інший рівень.

Паспорт препарату

Чим відрізняється Адепідин® від усіх попередніх діючих речовин цього хімічного класу?

Від початку своєї історії, з 1966 року, для карбоксамідів була характерною вузька спеціалізація й обмежений спектр контрольованих хвороб. Другим етапом розвитку карбоксамідів можна вважати початок нульових, коли на ринку з’явилася низка нових високоефективних молекул інгібіторів сукцинатдегідрогенази, проте характерна для цього хімічного класу вузька спеціалізованість повністю не зникла. Ситуація змінилась із винайденням Адепідину®, оскільки ця молекула завдяки своїй унікальній будові та біохімічному потенціалу забезпечує на рівень вищу ефективність і ширший спектр контрольованих хвороб, порівнюючи з уже наявними діючими речовинами і навіть тими, які будуть комерціалізовані в найближчі роки. Такі властивості дозволяють застосовувати Адепідин® на широкому переліку основних сільськогосподарських культур (зернових, технічних, овочевих і спеціальних культурах) для контролю хвороб, спричинених вищими грибами.

Міравіс® Дуо — оптимальний склад, розподілення та захист

Першим продуктом на основі Адепідину® був саме Міравіс® Дуо для захисту сої. Це спеціалізований фунгіцид, що створений саме для захисту сої і має унікальну ефективність проти ключових збудників плямистостей листя цієї культури — септоріозу, видів церкоспорозу, корінеспорозу (Corynespora Cassiicola), видів альтернаріозу та багатьох інших.

Як бачимо з назви, Міравіс® Дуо є двокомпонентним продуктом, що містить нову молекулу Адепідин®, яка належить до хімічної групи карбоксамідів, а також дифеноконазол із хімічної групи триазолів. Поєднання цих двох діючих речовин чинить комбіновану дію, блокуючи дихання і синтез ергостеролу в клітинах гриба. Ці якості забезпечують контроль широкого спектра хвороб, знижуючи ризик появи резистентних штамів.

Поєднання тривалої профілактики завдяки Адепідину®, з одного боку, та лікувальної дії, що забезпечує дифеноконазол, з іншого боку, дозволяє отримати фунгіцид з комбінованою дією. Отже, маємо справді вдале поєднання найкращих д. р. зі своїх хімічних класів для ефективного контролю хвороб сої та тривалого захисту.

Міравіс® Дуо — професіонал у контролі широкого спектра хвороб сої

За роки випробувань Міравіс® Дуо на території нашої країни спостерігали поступове збільшення інфекційного навантаження септоріозу, що дозволило повною мірою оцінити ефективність цього продукту (рис. 1). Слід зазначити, що Адепідин® завдяки своєму біохімічному потенціалу є молекулою, що забезпечує на рівень вищу ефективність проти видів септоріозу, порівнюючи із сучасними стандартами.

Рис. 1. Ефективність проти септоріозу, %, середній показник за результатами п’яти польових дослідів (Україна 2020–2021 рр.)

Як бачимо з наведеної вище діаграми, Міравіс® Дуо в нормі 0,5–0,75 л/га відповідно до статистичного аналізу демонструє однаковий рівень ефективності зі стандартом, що також містить карбоксамід, тим часом як норма 1,0 л/га є вірогідно ефективнішою.

Міравіс® Дуо — найкращий захист, вища продуктивність

А як щодо впливу на врожайність? За роки досліджень на території України також було накопичено чимало таких даних. Так, за 2020–2021 рр. вдалося отримати результати із семи дослідів (рис. 2).

Рис. 2. Урожайність, ц/га, середній показник за результатами семи польових дослідів (Україна 2020–2021 рр.)

Варто зазначити: щодо впливу на врожайні показники ми отримали результати, які корелюють із даними ефективності проти хвороб, вказаними вище. Згідно зі статистикою стандарт у максимальній нормі за врожайністю відповідав середній нормі Міравіс® Дуо — 0,75 л/га, тим часом як максимальна норма Міравіс® Дуо забезпечила вірогідно вищу врожайність.

Місце Міравіс® Дуо в схемі захисту сої

Класичною рекомендацією застосування фунгіцидів на сої є середина цвітіння — початок утворення бобів (R2–R3), за якої вдається досягти найприйнятнішого контролю хвороб. Однак період цвітіння цієї культури є вельми тривалим і залежить від типу (детермінантний чи індетермінантний) рослин та групи стиглості. Саме тому часто виникають труднощі у визначенні правильного часу застосування фунгіцидів. З огляду на це за орієнтир потрібно брати масове цвітіння — початок формування нижніх бобів. У разі дворазового застосування фунгіцидів першу обробку рекомендуємо провести дещо раніше, а саме — на початку цвітіння. З тим бажано застосовувати фунгіциди, що мають профілактичну дію на несправжню борошнисту росу. Другу обробку в такому разі слід провести, зважаючи на умови, через 2–3 тижні після першої.

Захист сої від хвороб — справа непроста, бо ми ще перебуваємо на початку-середині шляху з інтенсифікації вирощування цієї культури. Однак справжні професіонали вже знають, що для гідного результату потрібно запроваджувати технології високого рівня — рівня Міравіс® Дуо.

Рекомендації щодо застосування

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36609
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26032
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13439
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.