Це вже здається, не жарти і не «страшилки» - згідно із різноманітними прогнозами сировини для виробництва фосфорних добрив на діючих родовищах у всьому світі вистачить років на 20. Вже сьогодні прогнозують, що невдовзі фосфорні добрива поступово набуватимуть статусу дефіцитного товару із відповідним зростанням їх вартості.

Цілком можливо, що гірничовидобувні компанії своєчасно переключаться на інші джерела сировини, може навіть візьмуться до розробки в тому числі скромних українських родовищ, але те, що із цим ключовим для рослинництва елементом живлення виникатимуть проблеми – це факт.

І при цьому маємо зазначити, що фосфор – один із найбільш широко представлених у грунті елементів живлення, і досягає високих значень вмісту у його складі. Однак при цьому існує відома проблема – переважно це недоступні для рослин форми фосфору, зв’язані у грунтових сполуках.

Зокрема, це виявляється у тому, що залежно від виду мінеральних добрив та стану грунтів реальна доступність внесеної діючої речовини може становити всього лише пару відсотків. Якщо ж вона перевищує 20%, то це вважається просто чудовим показником.  

Чи можна підготуватися до «фосфорного апокаліпсису» заздалегідь, адже, судячи з усього, фосфорний дефіцит та стрімке подорожчання вартості міндобрив не за горами?

Почнімо із того, що вже сьогодні багатьом агровиробникам потрібно по-новому працювати із грунтами, оптимізуючи цілу низку їх характеристик, включно із pH та вмістом органічної речовини. Тобто, мова йде про більш ефективне використання пожнивних решток та ширше застосування органічних добрив. Якщо немає класичного гною ВРХ, то варто звернути увагу на гранульований курячий послід, рідку органіку тощо.

Так само бажано вивчити питання внесення альтернативних фосфоровмісних добрив із розкислюючими властивостями на кшталт фосфоритного борошна. Їх перевага у тому, що по-перше, вони є довгограючими і розраховані на поліпшення мінерального живлення рослин впродовж 6-7 років після внесення. По-друге, їх розумне застосування дає змогу істотно поліпшити характеристики грунту, особливо ж у поєднанні із органічними добривами.

Ще один очевидний момент – перехід із розкидного способу внесення фосфорних добрив до локального – у оброблений рядок, безпосередньо при висіві насіння та ін. із використанням сучасних швидкодоступних формуляцій. Адже краще внести 30 кг д.в. фосфору, більша частина яких буде доступна рослині, аніж 70 кг – із ефективністю засвоєння декілька відсотків.

І нарешті пильну увагу варто звернути на використання мікоризи та так званих фосформобілізуючих бактерій, що дає змогу переводити грунтовий фосфор із недоступних грунтових сполук і використовувати рослинам. Це дійсно дуже перспективна тема і сьогодні вже десятки господарств по всій Україні застосовують цей інноваційний інструмент, що дає змогу істотно зменшити обсяги внесення фосфорних добрив.   

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36609
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26033
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13439
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.