За вже майже півтора роки карантинних обмежень вітчизняні аграрії вже дещо відвикли від традиційних польових заходів. Тому новина про те, що на базі господарства «Агріко» відбудеться один із найпопулярніших заходів вітчизняних картоплярів «Картопляна майстерня» потішила і фермерів. Тим більш, що момент для цього обрано більш ніж доречно, враховуючи ті погодні пертурбації в які втрапили посадки бульби цього сезону.

Якщо минулого року картоплярі потерпали від тривалої багатомісячної посухи та спеки, то нині все навпаки. Фактично щодня поля заливає дощами, а температури в квітні та травні були одними із найнижчих за всю історію спостережень в Україні. Таке поєднання, ускладнене до того ж істотною різницею денних та нічних температур, ясна річ спричинило активний розвиток захворювань на картоплі. Не дуже гарний вигляд має ситуація із гербіцидами, котра промилися дощами у грунт, що стало причиною фітотоксичної дії на культурні рослини. І, на жаль, до цього додалася неможливість зайти обприскувачем у поле, щоб внести фунгіциди та антистресанти.

У цьому сезоні ми побували вже у багатьох господарствах, де вирощують картоплю. Відверто кажучи, в половині випадків ми просто не могли зайти в поле. На деяких полях відкачувати воду взагалі доводиться помпами, аби зберегти врожай. Тому ситуація із картоплею у цьому сезоні дуже непроста, – зазначив під час свого виступу менеджер із технічної підтримки компанії «Сингента» Володимир Борисенко.

Своєю чергою Володимир Борисенко відзначив, що для деяких вітчизняних картоплярів така різка зміна погодних умов стала цілковитою несподіванкою.

Будьмо відвертими, цього року дехто із нас розслабився, оскільки минулий сезон був досить сухим і в окремих регіонах, особливо на півдні України, не виникало великих загроз з боку захворювань картоплі. Тому, посадивши бульби на початку квітня і заспокоєні зовні хорошим виглядом рослин, деякі господарі несподівано для себе виявили серйозні проблеми. Але ж фітофтороз не виникає просто так – існують чіткі прояви цієї хвороби, ознаки, які потрібно відстежувати. Зокрема, звернутися до фітопатологів «Сингента», які точно розпізнають проблему та порадять дієвий механізм її усунення. Адже набагато легше попередити пожежу, аніж потім її гасити.

До речі, власне і сам бурхливий розвиток фітофторозу перетворився на справжню несподіванку для багатьох фермерів. Натомість у 2021 році необхідний посилений комплексний захист, в системі якого ключове місце повинне відводитися боротьбі із фітофторозом.

DSC 0171 edited

В цьому сезоні у більшості господарств великі проблеми із своєчасністю внесення препаратів. Якщо за нормальних умов планові обробки провадяться раз на 8-10 днів, то через погоду ці інтервали збільшилися фактично удвічі. Тому за таких умов істотно зростає вагомість якісного протруєння бульб, – стверджує Володимир Борисенко.

Дійсно, профілактика – це альфа та омега ефективного захисту рослин, на чому постійно наголошують фахівці «Сингента». Як пояснює… неувага до якості посадкового матеріалу тягне за собою усі подальші проблеми в полі. Так само як ігнорування внесення фунгіцидів, коли картопля досягає 15-20 см у висоту.

Зокрема, у таких високотехнологічних компаніях як «Агріко» заходи захисту проти фітофторозу, ризоктоніозу, албтернаріозу та інших небезпечних захворювань картоплі починаються вже в період підготовки бульб до зберігання і продовжуються перед висадкою їх у полі або безпосередньо під час садіння.

Так, бульби насіннєвої картоплі перед висадкою можуть оброблятися препаратами Максим® (норма витрати 0,75 л/т) або Селест® Топ (0,5–0,7 л/т). Також додатковим ефективним заходом може бути протруювання посадкового матеріалу перед закладкою на зберігання препаратом Максим®, що дає змогу істотно знизити зараженість бульб уже в період зберігання.

Та, звісно ж, максимальну ефективність демонструє вже добре відома вітчизняним агровиробникам Юніформ-технологія, котра передбачає обробку ґрунту фунгіцидом Юніформ® (у нормі 1,5 л/га за витрати робочої рідини 100-180 л/га).

Дуже багато залежить і від правильного вибору фунгіциду. Адже недостатньо просто обрати препарат із гучною назвою та внести його у довільній фазі розвитку картоплі. Натомість до уваги потрібно брати як спектр найбільш шкодо чинних захворювань у поточному сезоні, так і регіональні кліматичні особливості та погодні умови.

Так, за умови раннього надмірного зволоження посадок картоплі рекомендується застосовувати фунгіцид Ширлан, так само коли виникає ризик зараження бульб. В тому ж разі, якщо встановлюється тривала волога погода із різноманітними ускладнюючими факторами, до системи захисту обов’язково повинен входити Ридоміл Голд.

Ридоміл Голд взагалі належить до унікальних препаратів на ринку, оскільки у ньому міститься діюча речовина, що має по-справжньому системну дію. Тобто, вона потрапляє із поверхні листків до молодих пагонів рослин.

Залежно від умов вегетації високу ефективність показує правильне застосування інших фунгіцидів «Сингента», таких як Ревус Топ, Квадріс Топ та інші, що мають не аби яку дощестійкість та працюють як проти фітофторозу так і проти альтернаріозу, що на даний момент вже стрімко поширюється полями.

Загалом фахівці «Сингента» не радять кидатися у крайнощі та гасити «пожежу» на полі тими препаратами, котрі потрапили під руку. Найкращим рішенням у даній ситуації буде звернутися до фітопатологічної служби компанії, визначити спектр проблем та підібрати оптимальну систему захисту.

Надзвичайно імпонує той факт, що «Сингента» із року в рік не просто розповідає про переваги своїх продуктів, але настійно при цьому наголошує на тому, що вдала формуляція – це лише 50% успіху. Не менш важливо внести препарати вчасно та із дотриманням усіх технологічних рекомендацій.

На цьому ж акцентував увагу і господар локації, на якій проходила «Картопляна майстерня» – Микола Гордійчук, керівник «Агріко Україна».

Розумієте, наша мета – не лише продати вам, нашим партнерам, якомога більше посадкового матеріалу. Для мене найважливіше, аби ви отримали якісний великий врожай. Щороку ми в господарстві використовуємо пестицидів 5 мільйонів гривень. Якщо знехтувати рекомендаціями щодо їх внесення, то з одного боку ми понесемо прямі втрати через неефективне використання препаратів, а зі іншого – ще й непрямі через зниження врожайності та якості продуктів, – зазначив Микола Гордійчук.

Тому цілком логічно, що технічні фахівці компанії «Сингента» провели майстер-клас щодо налаштування обприскувачів у полі, що належить компанії «Агріко Україна». Звернімо увагу на ключові моменти.

По-перше, значну увагу слід звертати на якість води для робочого розчину та його однорідність внаслідок змішування. Інакше препарати просто не спрацюють як слід. Не менш важливо постійно утримувати обприскувач у чистоті, використовуючи спеціальні миючі засоби.

DSC 0185 edited

В суто технічному плані компанія «Сингента» запрошує усіх картоплярів скористатися її досвідом та напрацюваннями щодо підготовки обприскувачів до роботи. Так, зокрема, «Сингента» пропонує встановлення спеціальних розпилювачів для гарантовано якісного захисту картоплі, а також використання різноманітного обладнання для точного налаштування виливу.

Це мірні ємності, спеціальний папір для визначення факелу розпилювання робочого розчину, перевірка дотримання норми виливу та рівномірності на всіх форсунках. Величезне значення має регулярне тестування справності розпилювачів, оскільки навіть відхилення їх точності від норми на 5% є неприпустимим.

Тому слід наголосити на тому, що ефективний захист картоплі, надто ж за таких складних умов, повинен бути комплексним, починаючи від визначення патогенів та вибору препаратів до точності роботи обприскувачів.

І нарешті декілька слів слід сказати про очікувану рентабельність вирощування картоплі в 2021 році. У цьому сезоні спостерігається таке нетипове явище як надмірна розтягнутість термінів дозрівання картоплі. Так, у південних регіонах України бульби починали саджати на початку квітня, а завершували вже… наприкінці травня. Тобто, на одних полях вже за пару тижнів можна починати викопувати врожай, а на інших ще ледь з’явилися сходи.

Цей фактор дещо тисне на ціну, проте за молоду картоплю сьогодні пропонують фермерам небагато – від 6 до 10 гривень за 1 кг. Потрібно врахувати, що на ринок України завезли значні обсяги імпортної картоплі. Відповідно, торгові мережі не закуповуватимуть її активно у вітчизняних виробників, аж допоки не реалізують наявні запаси.

Втім, поки що про це говорити зарано, оскільки багато чого залежить і від подальших погодних умов. Єдине у чому може бути впевнений картопляр сьогодні – у власній технології та підтримці з боку таких компаній як «Сингента». І це вже немало.

Яна Касторнова: «Використання енергії сонця...

За 12 років на ринку зеленої енергетики компанія «Солар Фемілі» вибудувала продуктивні та надійні...

Регламентний та управлінський облік на зерновому...

Зерновий елеватор є ключовим елементом інфраструктури сільського господарства, який забезпечує...

Максим® Кватро — сучасне рішення передпосівного...

Вирощувати кукурудзу останніми роками стало ризиковано й клопітно. Нині важко вгадати можливий...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

48952
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

31970
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

18023
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Corteva Agriscience представляє новий...

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.