У заготівлі високоякісних кормів дрібничок не буває, зокрема в агрономічному плані

Силосування вважають найпростішим і маловитратним варіантом заготівлі кормів на зимовий період. Адже втрати поживних речовин за такого способу заготівлі кормів є істотно нижчими, ніж за приготування сіна. Силос — відмінний молокогінний корм і близький за поживністю для худоби до зеленої трави. Однак іноді трапляється, що через низьку якість силосу тварини часто не можуть повністю реалізувати закладений у них генетичний потенціал.

Звісна річ, що господарству, яке вирощує ВРХ, що само по собі чудово, ліпше корми не купувати, а заготовлювати самостійно. Враховуючи, що в більшості випадків цей напрям господарювання вважається вторинним, проти виробництва зерна, фермери намагаються заощадити на собівартості вирощування кормових культур. І не завжди такий підхід є доцільним.

Так, незрідка агровиробники відмовляються від глибокого і навіть мінімального обробітку ґрунту під кормові трави чи силосну кукурудзу, аби мінімізувати витрати. Не завжди посіви кормових культур отримують і мінеральні добрива. Проблемним є і технічне оснащення кормовиробництва, оскільки власники господарств не бажають вкладати значні кошти на цей менш важливий напрям.

Збереження багаторічних трав насамперед залежить від умов перезимівлі, а вони, своєю чергою, безпосередньо пов’язані з якістю проведення агротехнічних заходів. Доволі поширеною помилкою є порушення термінів укосу кормових культур. Так, скажімо, якщо вчасно не скосити конюшину, то вона ввійде в зиму з великою біомасою, і не зможе нормально перезимувати. Проблематичною може бути й перезимівля люцерни через агротехнічні недопрацювання, скажімо, підвищену кислотність ґрунту чи неправильний його обробіток.

Читайте також: Як підібрати силосний гібрид кукурудзи

Відповідно, економія на агротехніці у вирощуванні кормових культур не завжди доречна. Правильно підібравши технологію обробітку ґрунту, сівби та мінеральне живлення конкретної культури, можна істотно підвищити врожайність зеленої маси та її якість. Тобто, умовно кажучи, краще виростити високий урожай високо­якісних кормів на площі 300 га, ніж поганий і нижчої якості — на площі 600 га.

Так, коли висівають трави, особливо в чистому вигляді (наприклад, тільки конюшина або люцерна), потрібно вирівняти ґрунт і провести коткування. Адже насіння трав незрідка закладають занадто глибоко і взагалі не провадять прикочування. Але робити це потрібно обов’язково, адже дрібним насінинам для доброї схожості потрібен щільний ґрунт без повітряних порожнин у ньому.

Грамотний висів — далеко не єдина умова отримання силосу доброї якості. Трави ще треба виростити, а також дотриматися оптимальних термінів скошування зеленої маси. Скажімо, для бобових культур — це фаза бутонізації й початку цвітіння, а для злакових культур — викидання волоті або колоса. До того ж косити потрібно дуже швидко.

Терміни скошування мають дуже важливе значення для отримання високоякісного корму. Наприклад, для кукурудзи на силос збирання має здійснюватися у фазу молочної стиглості, а у фазу воскової стиглості його вже потрібно завершувати. Річ у тім, що зерно молочної стиглості легко перетравлюється в шлунку корови. Натомість у фазу воскової стиглості воно майже не переварюється, а отже, користі з такого корму буде мало, і тварини втратять значну частину поживного корму.

Відповідно, зростають вимоги до продуктивності роботи кормозаготівельної техніки. Звісно, що якісна косарка, ворушилка чи валкоутворювач коштують недешево, але швидкість і якість роботи для отримання хорошого силосу — це вимога обов’язкова.

Так само не варто прагнути будь за що заощадити на мінеральних добривах для вирощування кормових культур: 100 кг нітроамофоски восени чи
100 кг карбаміду навесні — не такі вже й великі гроші в перерахунку на пару сотень гектарів. Однак вони істотно вплинуть як на врожайність, так і на якість зеленої маси.

Слід звернути увагу ще на один важливий аспект. Так, щоб отримати максимально поживний корм для худоби, потрібно приготувати суміш із багаторічних трав (скошених із коренем) з обов’язковим застосуванням добавок. Існує стандартна технологія вирощування трави на силос: за вологості 50% скошену масу підсушують на сонці, подрібнюють, а потім два-три дні безперервно трамбують.

Однак у такому разі неминуче відбувається втрата протеїну, а отже, знижується якість корму. Тому до свіжоскошеної маси слід додавати консерванти. За їх допомоги можна отримати здоровий, високобілковий корм із трав, у яких недостатньо цукру для молочнокислого бродіння. Саме в таких випадках застосовувати біопрепарати й консерванти просто необхідно. Проте ж, якщо збирання зеленої маси було проведено неправильно, консервантом становища не виправити — в такому разі доведеться покращувати саму технологію вирощування кормових культур.

Читайте також: Короткоротаційні сівозміни: відчутний результат

Злакові й бобові культури в багатьох господарствах висівають окремо, але, щоб після закінчення збирання процес молочнокислого бродіння відбувався краще, бажано висівати на полях травосуміші. Наприклад, конюшину незрідка висівають у чистому вигляді, але якщо її не змішувати зі злаковими травами, процес силосування може відбуватися неправильно. Щоб цього уникнути, необхідна підтримувальна культура.

Приготування якісного силосу з тих культур, які складно силосувати, пов’язане також із правильним виконанням агротехнічних операцій: довжиною різання й строками збирання (впливають на кількість поживних речовин). З тим на таких культурах доцільно застосовувати як біологічні, так і хімічні консерванти. Трапляється, що погода не дозволяє підсушити траву до отримання оптимальної кількості сухої речовини. Тому в таких випадках можна застосувати хімічний консервант (він додає до 8–10% в еквіваленті до сухої речовини). І хімічні, і біологічні консерванти підвищують стабільність силосу, а отже, він зможе зберігатися в траншеї довше. Це актуально для тих господарств, які заготовляють силос не на один, а на два роки — про запас. Також стабільність силосу потрібна під час виїмки з траншеї або кургану, щоб не почалася повторна ферментація.

Тут, знову ж таки, важлива технологія приготування силосу. Насамперед слід створити анаеробні умови: забезпечити дрібне подрібнення зеленої маси, потім ретельно утрамбувати й герметично закрити плівкою. Добре утрамбована маса зберігається без втрати якості. За умови грамотно застосованої технології приготування силосу втрати можуть досягати максимум 10%.

Василь Черкас

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

Огляд ефективних рішень захисту кукурудзи від...

Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38544
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27379
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14319
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.