Перехід на технологію глибокого розпушування з унесенням добрив на глибину дало змогу істотно вдосконалити вирощування кукурудзи та соняшнику в компанії VITAGRO

Компанія VITAGRO, яка обробляє близько 100 тис. гектарів у західних областях України, не потребує особливих представлень. Це динамічний багатопрофільний аграрний комплекс, який щороку вдосконалює технології агровиробництва, зокрема турбуючись про стан ґрунтів та оптимізацію витрат ресурсів.

Істотну роль у цьому відіграє ретельний відбір сільськогосподарських машин та агрегатів і, відповідно, технологій їх застосування. Зіштовхуючись із тими самими викликами, що й інші українські агровиробники (війна, посуха, здорожчання ресурсів тощо), менеджмент VITAGRO вишукує новітні ефективні рішення.

Одним із таких рішень стало застосування технології глибокого розпушення ґрунту з одночасним унесенням мінеральних добрив на глибину. З цією метою у 2019 році було придбано три унікальні комплекси — глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN 4000 D7R з бункерами FERTI-CART FC 3500.

Ми ще не відмовилися цілковито від оранки, бо є певні моменти, коли без неї не обійтися, наприклад, приорювання органічних добрив. Проте на тих полях, де за технологічними картами буде вирощуватися кукурудза та соняшник, ми перейшли на глибоке розпушення ґрунту з одночасним унесенням гранульованих добрив. Це дало змогу досягти низки агрономічних та економічних переваг, — розповідає агроном компанії VITAGRO Олег Білан.

Олег Білан, агроном компанії VITAGRO

За словами пана Олега, три роки тому первинним завданням у виборі агрегатів для глибокого розпушування було знищення ущільнень у ґрунті та покращення його характеристик.

Унаслідок багаторічної оборотної оранки та використання важкої колісної техніки, в нижніх шарах ґрунту з часом утворювалися численні ущільнення на горизонті 30 см, а також нижче. Це створювало своєрідну «перемичку», що дуже ускладнювала циркуляцію вологи й повітря в зону розташування кореневої системи рослин і перешкоджала розвитку вглиб самої кореневої системи. В той час як потужні лапи глибокорозпушувачів BEDNAR TERRALAND TN здатні працювати на глибину до 65 см. Тобто ми маємо змогу зірвати ущільнення та якісно розпушити ґрунт до пів метра вглиб, — пояснює фахівець VITAGRO.

Глибокорозпушувач TERRALAND TN PROFI з переднім навісним бункером FERTI-BOX об’ємом 1900–2200 л

Згодом було ­вирішено про додаткове оснащення TERRALAND TN унікальною технологією від чеського виробника — бункерами для мінеральних добрив FERTI-CART FC 3500, що вміщують 3500 кг гранул.

Відповідно, ми істотно вдосконалили технологію підготовки поля до сівби й вирощування просапних культур загалом. Конструкція робочих органів TERRALAND TN дає змогу вносити міндобрива в глибині ґрунту — на горизонті 20 см. Таким чином, ми закладаємо поживу для рослин на 15–17 см нижче від закладання насінини, стимулюючи молоду кореневу систему розвиватися не вбік, а вниз. Тобто рослина гарантовано отримує дуже потрібне живлення в критичний період розвитку, і надалі її корені прямують вглиб — туди, де більше вологи й поживних речовин. Звісно, що це позитивно впливає на стійкість посівів кукурудзи й соняшнику до стресів і сприяє збільшенню врожайності, — зазначає Олег Білан.

Таким способом на глибину 20 см вносять від 100 до 150 кг/га складного NPK. І що важливо: технологія від BEDNAR дала змогу відчутно заощадити витрату міндобрив.

Ми змогли заощадити до 25% тієї кількості міндобрив, що вносили раніше. Передусім завдяки тому, що даємо їх на глибину — якраз в зону розвитку кореневої системи рослин і туди, де більше вологи. Елементи живлення краще розчиняються в ґрунті й засвоюються рослинами, — каже агроном.

Ураховуючи, що три глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN 4000 D7R з бункерами FERTI-CART FC 3500 за один сезон проходять сукупно до 10 тис. гектарів полів у VITAGRO (від 3000 до 3600 га кожен) нескладно підрахувати, що за економії мінімум 25 кг/га агрохолдингу вдалося заощадити 100 т (!) міндобрив за один рік. Ураховуючи нинішню вартість мінеральних добрив, поготів, якісних NPK, можна стверджувати, що ця техніка відпрацьовує себе буквально за рік.

Причіпний двокамерний бункер COMBO SYSTEM CS загальним об’ємом 5000 л

Я маю сказати, що попри такі величезні навантаження на агрегати BEDNAR TERRALAND TN, вони себе показують дуже достойно. Фактично ми робимо тільки планові заміни складників. Хочу також зазначити роботу дилера, у якого ми купували глибокорозпушувачі — компанії «Тайтен Машинері». Вони роблять усе можливе, щоб ми могли ефективно застосовувати цю техніку, допомагаючи як із налаштуваннями, так і з технічним обслуговуванням, — стверджує головний інженер VITAGRO Михайло Чайківський.

За словами Михайла Людвиговича, з появою на полях компанії BEDNAR TERRALAND TN істотно зросла продуктивність глибокого розпушування. Агрегати з робочою шириною 4 м здатні якісно обробити за добу з одночасним унесенням міндобрив 60 га полів. Причому вони працюють і в нічний час завдяки вдало інтегрованим технологіям навігації.

Робоча швидкість на твердому ґрунті становить 6–8 км/год, а за сприятливих умов — 9 км/год. Витрата пального в 370-сильному тракторі в середньому перебуває на позначці 16–17 л/га, що є просто відмінним показником для такого потужного глибокорозпушувача.

Ясна річ, що для того, аби отримати високий урожай і хорошу рентабельність вирощування, потрібно успішно реалізувати багато елементів технології. І якісний обробіток ґрунту й правильне внесення міндобрив — один із ключових серед них. Ми повністю усуваємо ущільнення, забезпечуючи вільну циркуляцію вологи та повітря в розпушеному ґрунті, а також пришвидшене розкладання пожнивних решток. Своєю чергою це сприяє активізації розвитку корисної біоти в ґрунті. І що важливо: такий обробіток сприяє кращому збереженню вологи в ґрунті, зокрема, завдяки тому, що частина пожнивних решток лишається на поверхні, забезпечуючи ефект мульчування. Навесні ж достатньо одного проходу передпосівного агрегата, щоб почати сіяти, — пояснює Олег Білан.

Цікаво, що глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN 4000 D7R з бункерами FERTI-CART FC 3500 стали першими машинами чеського виробника на полях VITAGRO.

Глибокорозпушувач TERRALAND TN з причіпним бункером FERTI-CART

Свого часу головними причинами їх вибору стало оптимальне співвідношення ціни та якості. Тепер ми у цьому переконалися на власному досвіді. Гадаю, що після відновлення нормального експорту зерна з України за достойними цінами ми розглянемо питання щодо придбання додаткових машин BEDNAR, — підсумовує Олег Білан.

ДОВІДКА «АС»

Глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN

Навісні глибокорозпушувачі TERRALAND TN доступні з робочою шириною 3 та 4 м, з п’ятьма, сімома або дев’ятьма стійками. Їх виготовляють у версії M, яка дозволяє обробляти ґрунт на глибину до 55 см, або версії D для максимальної глибини до 65 см. Доступні варіанти з гідравлічним захистом або зрізним болтом.

Ці агрегати є надзвичайно надійними завдяки високій прохідності рами, розташуванню окремих стійок, їх захисту і насамперед дуже міцній конструкції основної рами, виготовленої з високоміцної сталі Alform. Долота легко підбирають для необхідної операції.

BEDNAR пропонує стійки Active-Mix для глибокого розпушування з активним перемішуванням ґрунту або стійки Zero-Mix з негативним кутом для аерації ґрунту без активного перемішування.

Бункери для міндобрив FERTI-CART FC 3500

Навісні бункери FERTI-BOX та причіпні бункери FERTI-CART FC і COMBO SYSTEM CS насамперед призначено для агрегатування з технікою для обробітку ґрунту. Вони дозволяють уносити добрива у профіль ґрунту під час як глибокого, так і неглибокого його обробітку. Однак бункери BEDNAR також можна використовувати під час сівби як насіннєвий бункер у поєднанні із сівалками. Інтуїтивне керування та просте налаштування забезпечуються приєднанням трактора до ISOBUS або до одного з терміналів BEDNAR.

Причіпний однокамерний бункер FERTI-CART FC призначено для внесення добрив у профіль ґрунту за один прохід у комбінації з ґрунтообробними агрегатами. Бункер FERTI-CART FC має загальний об’єм 3500 л. Пластиковий бункер перебуває під постійним надлишковим тиском. Великий кут нахилу дозволяє вносити й більш низькоякісні добрива. Крім того, бункер може бути обладнаний тензометричною системою зважування.

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36609
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26032
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13439
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.