
Протруйники: на чому не можна економити
- Деталі
- Статті
- 1809
Цьогоріч більшість українських фермерів планує скоротити площі посівів озимих пшениці та ячменю через велику кількість нереалізованих запасів. Також технологія вирощування цих культур буде істотно здешевлена, перш за все за рахунок обробітку грунту та мінеральних добрив.
Очевидно, що ця економія торкнеться і сфери захисту рослин від шкідників та хвороб. Аграрії намагатимуться знизити норми внесення ЗЗР та використовувати дешевші препарати.
Тим не менш, існують елементи технології, на яких слід заощаджувати надзвичайно обережно. Це передусім використання препаратів для протруювання посівного матеріалу.
Так, зважаючи на повсюдне перенасичення сівозміни ранніми зерновими, на багатьох полях в Україні спостерігається підвищена загроза розвитку шкідників та захворювань пшеницю і ячменю. Подолати цю проблему винятково мінімізованими листовими внесеннями препаратів не завжди ефективно. Значну роль відіграють саму протруйники.
Читайте також: Озимі зернові: сівба й осінній догляд
Хороший протруйник забезпечує захист від шкідливих комах та збудників захворювань впродовж 40 днів. Цього часу цілком достатньо, аби посіяна наприкінці вересня озима пшениця нормально розвивалася аж до появи морозів та могла спокійно підготуватися до періоду зимового спокою.
При цьому, сучасні фунгіцидні протруйники, як правило, володіють додатковими агрономічними властивостями та забезпечують не лише захист від хвороб, але й виступають в ролі фізіологічних стимуляторів рослин. Це дуже важливо в плані отримання міцних сходів рослин, накопичення ними поживних речовин та підготовки до зими.
Натомість у жодному разі не варто йти на такий ризик як висів необробленого насіння. Навіть якщо його «пожаліють» восени шкідники та не буде видимих проявів захворювань, то навесні однак трапиться неминуче. Тому за нинішніх реалій ми можемо сіяти озиму пшеницю взагалі без добрив і просто в стерню, але не варто відмовлятися від протруйників.
За нашими спостереженнями, застосування якісного фунгіцидного протруйника забезпечує прибавку до фінальної врожайності на рівні від 300 до 1000 кілограмів на гектар.
Читайте також: Озима пшениця: завчасно готуємо насіння до сівби
Надзвичайно важливо правильно обрати препарати для обробки насіння та ефективно обробити його. Якщо є можливість, бажано скористатися послугами спеціалізованої компанії, котра має сучасне обладнання для протруювання посівного матеріалу та кваліфікованих спеціалістів.
Якщо це неможливо, то принаймні слід придбати нормальний протруювач у господарство та переконатися, що відповідальний за це працівник має необхідні навички та вміння. В інакшому разі, значна частина дорогого препарату буде використана нераціонально, а висів нерівномірно обробленого насіння в подальшому спричинить серйозні агрономічні проблеми.