Сучасний асортимент фунгіцидів для захисту картоплі й томата від поширених хвороб на ринку України з кожним роком зростає. Ринок поступово насичується різноманітними генеричними продуктами із сумнівною ефективністю та загрозами токсичного впливу на рослину. Також через проблеми з недостатньою біологічною ефективністю генериків зростають ризики резистентності. До того ж збільшується значення показників залишків пестицидів у готовій продукції. З огляду на це сучасний ринок потребує від виробника більше пропозицій високоякісного товару, тож і системи захисту мають бути відповідними.

З досвіду сільгоспвиробники розуміють, що кожен рік вирощування овочів не можна передбачити на 100% і вгадати наперед, яка ж хвороба в сезоні посяде перше місце, теж, на жаль, неможливо.

Науковці відмічають, що до найпоширенішого з грибних захворювань рослин пасльонових слід віднести фітофтороз (збудник — гриб Phytophthora spp. із класу Oomycetes).

Збудники розвиваються в широкому діапазоні температур при високій вологості. У період вегетації рослин зооспорангії проростають у краплях води в зооспору або інфекційний паросток, який проникає в тканини рослини. Інфекція поширюється по рослині знизу вгору. Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки, ооспори збудника в ґрунті, а для картоплі — також уражені насіннєві бульби. В окремі роки втрати від Phytophthora infestans можуть сягати до 70%.

Проте останніми роками зростає й актуальність альтернаріозів, збудниками яких виступають гриби роду Alternaria (Alternaria solaniAlternaria alternataАlternaria tomatophila). Ці гриби мають властивість швидко адаптуватися до нових кліматичних умов, які постійно змінюються.

Поширюються гриби роду Alternaria конідіями та зберігаються у вигляді міцелію і конідій на рослинних рештках, бульбах і в ґрунті. Як правило, хвороба проявляється на листках за 15–20 днів до цвітіння. Однак початок зараження рослин відбувається раніше. Шкідливість альтернаріозу може досягати 30–40%.

Інколи дуже складно прогнозувати, яка ж із хвороб становитиме найбільшу загрозу в посівах. Через це при виборі фунгіцидів професійні виробники овочів та картоплі щораз частіше віддають перевагу препаратам із широким спектром дії. Саме тому на ринках України і світу компанія «Сингента» пропонує свої найкращі комплексні рішення.

Ревус® Топ — це комплексне рішення для одночасного захисту пасльонових від фітофторозу та альтернаріозів.

__________________

За результатами одного з випробувань було встановлено, що Ревус® Топ і препарати конкурентів, у складі яких є диметоморф + манкоцеб 2 кг/га, показували високу ефективність у захисті картоплі від фітофторозу на початкових етапах

__________________

Перевірку ефективності препарату Ревус® Топ, до складу якого входять одразу дві діючі речовини (мандіпропамід 250 г/л і дифеноконазол 250 г/л), фахівці компанії та наукові установи проводять ще з 2013 року. Це і лабораторні, і польові досліди в умовах природного та штучного інфекційних фонів, у виробничих умовах різних кліматичних зон і на різних сортах картоплі.

За результатами одного з багатьох таких випробувань було встановлено, що Ревус® Топ і препарати конкурентів, у складі яких є диметоморф + манкоцеб 2 кг/га, показували високу ефективність у захисті картоплі від фітофторозу на початкових етапах. Однак після 10 днів на листках картоплі спостерігалося достовірне зниження ефективності фунгіцидів з умістом диметоморф + манкоцеб 2 кг/га.

Проти альтернаріозу картоплі Ревус® Топ і конкурентні продукти (диметоморф + манкоцеб 2 кг/га) теж демонструють різну захисну активність. Слід зазначити, що лікувальна дія спостерігалася тільки у варіантах досліду із застосуванням Ревус® Топ (ураження листків було знижено на 79% порівняно з контролем (фото 1)).

Фото 1. Досліди 2017 року, Чернігівська обл.

В інших дослідах, зокрема у 2015 році, в польових умовах погода сприяла епіфітотійному розвитку фітофторозу. В контролі (необроблені ділянки) перші фітофторозні плями спостерігалися в третій декаді червня. Потім — у другій декаді серпня 2015-го, коли контрольні рослини вже повністю загинули від фітофторозу, у варіанті з Ревус® Топ ураженість рослин цією хворобою не перевищувала 15%, а у варіанті з конкурентним препаратом (диметоморф + манкоцеб 2 кг/га) становила 30–35%.

На дату останнього обліку (30 серпня 2015 р.) ураженість рослин фітофторозом і альтернаріозом у варіанті з Ревус® Топ становила близько 35%, тим часом як у варіанті з конкурентним препаратом (диметоморф + манкоцеб 2 кг/га) — понад 60%.

У дослідах 2016 року погодні умови сприяли епіфітотійному розвитку фітофторозу і помірному розвитку альтернаріозу. В контролі (без обробки) фітофтороз з’явився у першій декаді липня, а альтернаріоз — уже в другій декаді липня. У другій декаді серпня відзначали практично повне відмирання бадилля від фітофторозу. У варіанті 1, де рослини захищали за такою схемою: Ширлан® (1 обр.), Ридоміл® Голд МЦ (2 обр.), Ревус® Топ (2 обр.), спостерігалося достовірне стримування розвитку фітофторозу й альтернаріозу. У варіанті 2 захист рослин відбувався за такою схемою: флуопіколід + пропамокарб 1,6 кг/га (2 обр.), фенамідон + пропамокарб 2 кг/га (2 обр.), манкоцеб (1 обр.).

Урожай у різних варіантах захисту був вищим проти контролю, водночас максимальна прибавка врожаю становила + 306,7 кг/га. Важливо зазначити й підвищення товарності бульб на 33%, яке було отримано у варіанті 1, де рослини у період вегетації захищали за схемою: Ридоміл® Голд МЦ (2 обр.), Ревус® Топ (2 обр.), Ширлан® (1 обр.).

Фото 2. Урожай у різних варіантах захисту, м. Біла Церква, 2016 р.

Чергове дослідження різних схем захисту культури проводили у 2019 році. У виробничих умовах вкотре випробовували систему захисту від компанії «Сингента». В період вегетації рослин погодні умови найсприятливіше складалися для розвитку альтернаріозу, надалі саме це захворювання справило найбільший вплив на врожай картоплі. Захист проводили за схемою Ридоміл® Голд МЦ (2 обр.) і Ревус® Топ (2 обр.) у варіанті 1, який ефективно стримував розвиток альтернаріозу, порівняно з варіантом 2, де рослини захищали за схемою: флуопіколід + пропамокарб 1,6 кг/га (2 обр.) і фенамідон + пропамокарб 2 кг/га (2 обр.)

Таким чином, включення до програми захисту картоплі препарату Ревус® Топ, що має профілактичну і лікувальну активність проти Phytophthora infestansAlternaria solani і A. alternata, дозволило ефективно захистити посадку картоплі від фітофторозу й альтернаріозу й отримати максимальну прибавку врожаю.

__________________

Отримані нами результати узгоджуються з даними європейських вчених, що показали високу ефективність Ревус® Топ у захисті картоплі від зазначених хвороб

__________________

Ефективність препарату Ревус® Топ проти цих патогенів відзначалася у всі роки випробувань у лабораторних і польових умовах на штучному й природному інфекційних фонах.

Отримані нами результати узгоджуються з даними європейських вчених, що показали високу ефективність Ревус® Топ у захисті картоплі від зазначених хвороб (www.euroblight.net.)

Крім дослідів на ефективність окремих продуктів та дієвих систем захисту від компанії «Сингента» ми провели ще один цікавий дослід у сезоні-2022.

Метою досліду 2022 року була не лише перевірка ефективності системи захисту, а й виявлення залишків пестицидів у готовій продукції (МДР). У запропонованому для господарства протоколі вирощування картоплі в останніх двох фунгіцидних обробках застосовували Ревус® Топ із нормою 0,6 л/га. Таке позиціонування Ревус® Топ пов’язано не лише з його широким спектром дії, доволі вагомим показником для його використання саме в цей час є короткий період очікування, що дуже важливо для препарату, особливо за внесення його в кінці сезону вирощування.

Ресурсоощадні технології вирощування зернових —...

Аналізуючи сучасний стан АПК України, слід зазначити, що він є одним з основних...

BEDNAR на Дні поля AGRO Challenge

На даному Дні поля AGRO Challenge компанія BEDNAR з нашими дилерами АМАКО, НФМ АГРО та Тайтен...

Сучасні провідні рішення в технології...

Нині соняшник — це дещо більше ніж просто велика культура, у вирощуванні якої українські...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40013
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28227
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14989
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.