Перша половина зими — це завершальний етап комплектування господарства потрібними ресурсами для весняної посівної. Люди замовляють складники для техніки, міндобрива, ЗЗР, насіння — все, що потрібно для того, щоб без проблем зайти в поле, лишень ґрунт досягне фізіологічної стиглості.

Хоча по-хорошому «затарюватися» посівним матеріалом ярих культур бажано ще у жовтні-листопаді — без поспіху та гарячки, внаслідок різних причин чимало агровиробників замовляють гібриди саме тепер. До того ж фермери мусять ураховувати проблемні питання останніх сезонів, щоб не повторити ті самі помилки.

На що ми порадимо звернути увагу, вибираючи посівний матеріал кукурудзи? Розгляньмо цю тему детальніше.

Обережно: фальсифікат!

Ціна насіння й досі є одним із ключових критеріїв вибору посівного матеріалу. Воно й не дивно, адже вартість однієї посівної одиниці кукурудзи відомого бренду може вимірюватися багатьма тисячами гривень. Однак через непереборне прагнення заощадити, незрідка покупці беруть те, що пропонують буквально з-під поли різні підозрілі особи. Мовляв, у мене тут насіння екстракласу просто із заводу чи «надлишки» посівного матеріалу із сусіднього агрохолдингу. Звісно ж, значно дешевше, однак не питайте мене, як я його добув… Або ж це така «акція», що орендоване насіння пропонується ледь не вдвічі дешевше. Зрозуміло, що не офіційно. Ціна спокуслива, тому декотрі фермери зважуються на таку «лотерею». Чи варто казати, що в багатьох випадках у «брендованих» посівних одиниць всередині виявляється звичайне товарне зерно. Це ще добре, якщо туди зсиплють просто насіння дешевшого гібрида чи навіть сорту кукурудзи.

Читайте також: Підживлюємо кукурудзу рідкими добривами

Тому факт є факт: за жодних умов не купуйте насіння у несертифікованих продавців. Якщо пощастить із якістю одного року, то не пощастить наступного.

Калібрування насіння

Люди купують сівалки, вартістю десятки й сотні тисяч євро, засипають туди орендоване насіння, заходять у поле, а тоді обурюються: розкладка не та, купа двійників, глибини не дотримано, сходи недружні… Причому досить часто тут немає провини ані механізатора й інженера, ані виробника сівалки. Причина: погано відкаліброване насіння. На жаль, такий неприємний сюрприз може виявитися навіть у мішку з лейблом відомого виробника. Знову ж таки, це може бути або відвертий фальсифікат, або просто партія «другого сорту» для країн Східної Європи. Тому передбачливі фермери обов’язково ретельно оглядають насіння з різних мішків перед придбанням й оцінюють його однорідність. Як варіант можна встановити в господарстві спеціальне обладнання, щоб гарантовано якісно відкалібрувати посівний варіант.

Відповідно, варто ретельно перевірити посівний матеріал кукурудзи, а також орієнтуватися на виробників насіння з хорошою репутацією. Таких в Україні задосить.

Обробка посівного матеріалу

Хочеться вірити, що всі агровиробники звертають ретельну увагу на якість протруєння посівного матеріалу й обирають справді ефективні препарати. Та, на жаль, це не завжди так. Прагнення заощадити будь за що та сподівання «може якось» пронесе можуть зіграти злий жарт із посівами кукурудзи. Сьогодні обов’язковою є обробка насіння кукурудзи як мінімум високоефективним інсектицидним протруйником, бо останніми роками через аномальні теплі температури взимку виживає значно більша кількість шкідників, ніж раніше. І також, надто ж якщо «королева полів» часто повертається на одне й те саме поле, то потрібен надійний, краще дво- чи трикомпонентний фунгіцидний протруйник. Сьогодні питання фунгіцидного захисту кукурудзи набуває особливої актуальності, тому протруйник — це мінімальний захід задля убезпечення посівів цієї культури від хвороб. Також вельми бажаним є листкове внесення фунгіцидів на сходи кукурудзи на ранніх фазах вегетації. Окрім захисту від хвороб це забезпечить покращення фізіологічного розвитку рослин.

Вибір гібридів

Найбільш масштабна тема, що може мати безліч варіацій. Зазначимо лишень, що бренд і висока ціна посівного матеріалу далебі не завжди означають гарантовано успішне вирощування таких гібридів. Сьогодні, скажімо, деякі українські виробники насіння пропонують гібриди, реальні характеристики яких нічим не гірші проти більш відомих брендів. Тому головним критерієм вибору гібридів кукурудзи має бути те, як вони себе об’єктивно показують у конкретному регіоні протягом одного, двох чи трьох останніх сезонів.

Читайте також: Як отримати 10 т/га кукурудзи у сухій вазі

Тому варто розпитати агрономів сусідніх господарств, а також оглянути демонстраційні майданчики виробників насіння. Так можна скласти певну думку щодо тих чи інших елементів стратегії вирощування «королеви полів» у цій місцевості на наступний рік. Дуже важливо не переборщити як із посухостійкими й менш урожайними гібридами, так із високо інтенсивними гібридами з пізнім ФАО. Потрібно скласти чітку структуру посівів, яка враховуватиме можливість настання тих чи інших, імовірно не зовсім сприятливих погодних умов.

Від сівби — і до збирання

Осінь 2021 року наочно продемонструвала, що великий урожай перезволоженої кукурудзи, який фактично одночасно потрібно збирати, вивозити з поля й сушити — це таки серйозна проблема. Надто ж, якщо у господарстві відсутні чи обмежені логістичні та складські потужності для зерна. Тому, по-перше, варто спланувати посівну кампанію кукурудзи та розподілити гібриди за термінами дозрівання таким чином, щоб збирати їх поступово, переходячи з одного поля до іншого. Аби не думати, як встигнути зібрати 95% врожаю за лічені дні, доки не почалися дощі. По-друге, необхідно у західних і центральних регіонах України пильну увагу звертати на швидкість і якість вологовіддачі зерна, а також додавати до технології десикацію посівів цієї культури. Як свідчить досвід, зокрема сезону, що минає, навіть кілька відсотків вологості зерна кукурудзи можуть сильно вплинути на фінальну рентабельність вирощування.

Ігор Коваленко

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37867
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26880
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14003
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

БТУ-ЦЕНТР стає BTU!

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.