В Україні й досі стоять незібрані сотні тисяч гектарів кукурудзи — що робити з цими полями навесні Наслідки повномасштабного вторгнення рашистів в Україну, а також несприятливі погодні умови спричинили небувале запізнення зі збиранням врожаю кукурудзи. І навіть там, де фермерам ціною надзусиль вдалося зібрати врожай, подекуди залишилася необробленою стерня до весни. Це означає, що потрібно буде віднаходити ефективні способи підготовки цих полів до весняної сівби

Нинішню ситуацію важко назвати оптимістичною. Кукурудза лишається в полі до лютого-березня, зерно набирається вологою, псується, а його доробляння та сушіння обійдуться в набагато більші суми, ніж зазвичай. Ну, і, крім того, агроному терміново доведеться вирішувати, що робити зі стернею з огляду на те, що від моменту збирання кукурудзи до сівби може лишатися буквально три-чотири тижні.

Чому ми говоримо саме про кукурудзу? По-перше, під цією культурою традиційно зайняті в Україні великі площі, і далеко не всі з них готові до посівної, яка, як ми вже звикли, розпочнеться несподівано. По-друге, саме стерня кукурудзи після збирання королеви полів є особливо складним завданням для агронома через великий обсяг рослинної маси та наявність твердих решток — одне коріння кукурудзи чого варте…

Отже, який вигляд може мати оптимальна обробка стерні кукурудзи з погляду часу, витрачених ресурсів і, головне — нормального розвитку сходів наступної культури?

Почнемо з кінця, а саме — з такої функції в комбайнах, як подрібнення рослинних решток. Багато аграріїв заради економії пального вимикають цю функцію або не звертають на неї уваги. А дарма: саме на збиранні кукурудзи бажано «врубати» подрібнювач комбайна по максимуму або замовляти послуги збирання врожаю, по можливості обравши машини, що добре подрібнюють рослинну масу. Це ще не пізно зробити під час ранньовесняного збирання «королеви полів», бо працювати з посіченими на дрібну фракцію та рівномірно розподіленими пожнивними рештками буде набагато простіше.

Читайте також: Чи можна залишати кукурудзу в полі?

Також не варто боятися експериментувати, застосовуючи різного роду деструктори стерні, гумати й ін., не забуваючи також про класику жанру — легкорозчинні азотні добрива. Навіть якщо йдеться про обробку кукурудзи на початку березня. Так чи інакше, ці рослинні рештки швидше розкладатимуться, споживаючи азот у підвищених кількостях. Тому наше завдання — обов’язково дати його у такій кількості, щоб лишилось і майбутнім посівам. Крім того, шляхом унесення біодеструкторів можна запустити роботу корисної бактеріальної фауни, щоб пришвидшити процес і направити його в правильне русло. Тільки слід ураховувати, що далеко не всі бактерії можуть працювати в температурному режимі ранньої весни, тому обов’язково потрібно проконсультуватися з виробником препарату.

А ось селітра і карбамід спрацюють по стерні завжди, а особливо КАС. Щоб урятувати становище і заодно підгодувати наступну культуру, доцільним бачиться внесення рідких азотних добрив у половинній або навіть повній нормі, залежно від культури, яку вирощуватимуть. Інша річ, що сьогодні мінеральні добрива коштують дуже і дуже дорого, тому дозволити собі їх вносити в достатніх обсягах можуть далеко не всі фермери.

Бажано застосовувати такі специфічні агрегати, як мульчувачі стерні та пружинні борони. На ринку існує ціла низка відмінних агрегатів, які спеціалізуються на подрібненні та рівномірному розподіленні пожнивних решток кукурудзи. Якісно здійсненого мульчування стерні з унесенням потрібної норми азотних добрив у деяких випадках буде достатньо, щоб провадити навіть прямий висів.

Єдине — бажано мати універсальну сівалку з хорошими різальними дисками й потужним притискним зусиллям, щоб можна було зробити прямий висів. Утім, більшість виробників — і вітчизняних, і закордонних — давно вже врахували це питання, пропонуючи покупцям посівні агрегати, що мають функцію прямого висіву. Це справді дуже зручно, бо дозволяє вирішити питання неординарним шляхом.

Ігор Коваленко

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36950
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26242
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.