У СТОВ «Жахнівське» до традиційного рослинництва додали вирощування лохини у якості альтернативного напрямку розвитку агровиробництва

Уродженець Туреччини Тургай Бейхан – людина відома у аграрних колах Вінницької області. Понад 20 років тому пан Тургай зважився на доволі несподіваний крок, взявшись обробляти землю у селі Жахнівка Тиврівського району. Розпочавши із традиційного рослинництва, років п’ять тому іноземний керівник господарства посадив перші два гектари лохини.

Читайте також: Удобрення ожини — основні правила

Нині площа плантацій під цією культурою становить понад 17 гектарів. Сам Тургай стверджує, що хотів би мати в чотири рази більше лохини – до 70 гектарів, проте такі амбітні плани стримує брак води для зрошення, а також відсутність власної землі, котру поки що доводиться орендувати.

Навіщо господарству, у якому обробляється 1200 гектарів землі, ще й ягідна плантація? Адже сьогодні на тій таки кукурудзі, соняшнику чи пшениці можна заробити дуже навіть непогано. Причому – зі значно меншими клопотами?

Відповідь на це питання може бути комплексною і пояснюється цілою низкою причин. По-перше, це кліматичний фактор. Традиційні польові культури із кожним роком стає вирощувати дедалі складніше через низьку кількість опадів. Ризики істотно зросли, тому слід потурбуватися про якусь підстраховку. По-друге, ще не так давно у нас було не 1200, а 2000 гектарів у обробітку… Ринок землі складається таким чином, що ми не знаємо, чи буде у нас через рік чи два земля взагалі. Натомість лохина не потребує великих площ, - пояснює Тургай Бейхан.

Турецький інвестор не приховує, що переймається не лише за власний бізнес, а про колектив.

У нас впродовж багатьох років працює 60 чоловік. У них повинна бути стабільна добре оплачувана робота, тому як керівник господарства, я маю дивитися наперед, - стверджує Тургай Бейхан.

Звісно, що лохина – культура дуже непроста і примхлива. Але п’ять років тому Тургай Бейхан разом зі своєю командою не побоялися труднощів і взялися вивчати агротехнологію лохини буквально із чистого листа.

Читайте також: 5 матеріалів для мульчування суниці

Ми читали все, що могли про неї знайти, і багато консультувалися із фахівцями, оскільки знали, що ця ягідна культура потребує особливих умов для вирощування, - розповідає фермер.

В результаті було прийнято рішення про висадку лохини із густотою 3300 кущів на 1 га. При цьому відстань між рядами становить 3 м, аби поміж ними вільно міг рухатися трактор із причіпним агрегатом, не пошкоджуючи рослин. Цікаво, що гербіциди на ягідній плантації в СТОВ «Жахнівське» взагалі не застосовуються, а замість них практикується фрезерування міжрядь та вкривання їх агроволокном.

У перший рік плодоношення можна зібрати до 1 кг ягід із одного куща. Через 4-5 років врожайність лохини досягатиме до 8 кг ягід з одного куща, - пояснює Тургай Бейхан.

Посадковий матеріал довелося закуповувати за ціною понад 2 долари за саджанець. Відповідно, витрати лише на нього становили понад 7000 доларів за 1 гектар плантації. З цією метою потрібно було знайти, придбати і привезти спеціальний торф із відповідними характеристиками.

Однак перед цим довелося потурбуватися про оптимальний агрофон для вирощування цієї культури. Адже лохині потрібен кислий грунт із показником pH – від 4,5 до 5,5. Поряд з цим була налагоджена система краплинного зрошення через яку потрібно виливати до 10 кубометрів води на день впродовж усього терміну активної вегетації рослин.

Дуже важливо правильно підготувати поле під лохину. Необхідно добре розпушити грунт і нарізати гребені, в які будуть висаджені рослини. Посадкові ями повинні мати глибину 50 см і аналогічну ширину. При цьому відразу після посадки лохини потрібно рясно поливати саджанці впродовж двох місяців, аби вони гарантовано прижилися, - детально розповідає фермер.

За його словами, ця ягідна культура є доволі стійкою проти шкідників та захворювань, а тому не потребує багаторазових хімічних обробок: двічі вносяться інсектициди та стільки ж само – фунгіциди. Та при цьому велику увагу слід звертати на правильну омолоджувальну обрізку кущів. Якщо все робити правильно, то кущі лохини будуть давати рясні врожаї ягід впродовж багатьох років.

Також Тургай Бейхан радить звернути особливу увагу на вибір сортів лохини. Їх не повинно бути дуже багато – до 10, але вони повинні відрізнятися термінами дозрівання та смаковими властивостями.

Основа мінерального живлення плантації лохини у СТОВ «Жахнівське» - розчинені у воді добрива, які подаються через краплинне зрошення. Важливу увагу потрібно звертати на калій, від якого багато в чому залежать смакові якості ягід. Тургай Бейхан звертає увагу на те, що елементи живлення лохині потрібно давати часто і невеликими порціями. При цьому бажано обирати фізіологічно кислі добрива, яку підтримуватимуть необхідний рівень pH. Це дасть змогу обійтися без додаткового внесення спеціального торфу.

За словами керівника господарства вирощений врожай лохини користується відмінним збутом. Головне – забезпечити своєчасне збирання та постачання ягід. З цією метою тут збудували спеціальне сховище на 120 тон одночасного зберігання ягід.

Так чи інакше, Тургай Бейхан вбачає хорошу перспективу як у вирощуванні лохини, так і інших ягідних культур. На його думку, цей напрямок може бути як чудовим доповненням до основного бізнесу, так і цілком самостійним.

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37844
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26864
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13990
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.