Аби яблуні стабільно плодоносили, потрібно забезпечити їм достатній догляд впродовж усього сезону. Особливо важливими для цього є осінні заходи.

Осіннє обрізування плодових дерев є надважливим елементом технології вирощування стабільних урожаїв плодових культур за умови проведення протягом вегетаційного періоду комплексу захисних заходів, які допоможуть зберегти високовітамінні плоди від шкідливих організмів. Адже обрізання не тільки регулює процеси росту та плодоношення, формує крону, підвищує продуктивність і якість насаджень та одержаної продукції, а й поліпшує фітосанітарну ситуацію як дерева, так і садової ділянки в цілому.

З вирізаними гілками знищуються яйцекладки кільчастого шовкопряда, яблуневої горностаєвої молі, листовійок, попелиць, грибниця борошнистої роси яблуні, яка зимує у вегетативних і генеративних бруньках, парша груші, уражені чорним раком гілки. Перелічені фітофаги та фітопатогени масово поширені та шкодочинні в багаторічних насадженнях різних форм власності. Тому обрізування крони дерев і спалювання цих гілок зменшить чисельність шкідників та інфекційне навантаження домінуючиххвороб.

Під час обрізування дерев одночасно замазують місця зрізів та чорноракові ураження кори на штамбах чи розвилках гілок. Лікування ран проводять із зачищенням кори. У разі виявлення чорного раку дерево потрібно зразу ж лікувати. Вчасно розпочате лікування буде ефективнішим. Зчищену уражену кору треба винести за межі садової ділянки та знищити.

Читайте також: Зимове та весняне обрізування саду

Взимку під дією негативних температур спостерігаються пошкодження кори, камбію, деревини штамбів і скелетних гілок, в окремі роки відбувається підмерзання кореневої системи. У кісточкових за критичних температур часто вимерзають бруньки. У безсніжну пору від різкого зниження температури можливе підмерзання кореневої системи. За сильного підмерзання рослини гинуть, а за незначного — у них вкорочується приріст, тоншають пагони,листкистаютьсвітло-зеленими.Тому вирізування гілок о цій порі не призведе до втрати поживних речовин.

Підготовка яблунь до перезимівлі

Аби яблуні стабільно плодоносили, потрібно забезпечити їм достатній догляд впродовж усього сезону. Особливо важливими для цього є осінні заходи.

Після того як яблуні закінчать плодоношення, їх обов’язково потрібно підготувати до зими. В осінні місяці садівники проводять заключні заходи з обробки та удобрення ґрунту. Всі підготовчі роботи мають бути закінчені до настання стабільного похолодання.

Тільки в цьому випадку яблуні добре перезимують і зможуть дати рясний урожай. Якщо обрізування дерев проводити з урахуванням зимо­стійкості сортів яблуні, дерева не підмерзнуть. Розпочинати слід з обрізування найбільш зимостійких сортів — Папіровка, Боровинка, Данешта, Мелба, Пепін шафранний, Антонівка звичайна. Потім переходити на зимостійкі та середньозимостійкі — Слава переможцям, Уелсі, Кальвіль сніговий, Зимове Плесецького, Київське зимове. Наприкінці зими, коли мине загроза заморозків, обрізають найменш зимостійкі сорти — Ренет Симиренка, Айдоред, Ренет Ландсбергський. В останні строки — решту слабоморозостійких сортів, а також молоді саджанці. Рани завтовшки понад 2 см, які утворилися після обрізування, замазують садовим варом або спеціальними садовими замазками.

Існують основні правила обрізки дерев:

• під час зрізування гілок не можна залишати пеньків і робити глибоких та широких ран. При таких зрізах вони дуже погано заживають;
• вкорочувати гілочки треба над бруньками із зовнішнього боку крони;
• інструмент для обрізки дерев має бути досить гострим.

Обрізку дерев в осінній період проводять наступним чином:

• спочатку видаляють великі сухі і зламані гілки, а також гілки, що ростуть у напрямку зони основного росту крони;
• вирізають найслабші гілки та гілки, які близько розташовані одна до іншої;
• зрізають гілки, які ростуть під дуже гострим кутом;
• пошкодження, які завдають деревам обрізанням, необхідно обробити і замазати фарбою на масляній основі або варом садовим;
• після закінчення робіт обов’язково прибрати зрізані гілки з ділянки і спалити їх; при обрізанні треба пам`ятати, що заражені гілки потрібно зрізати або повністю, або до початку незараженої зони.

Види обрізки

Існує декілька видів обрізки, які можна розділити на три основних: формуючу, санітарну та омолоджуючу. Кожен з цих видів має свої цілі, проводиться за певними правилами та в окремі терміни.

Формуюча обрізка спрямована на формування дерев і частіше застосовується до молодим рослин. Включає в себе не тільки укорочення і проріджування крони, але й забезпечує підвищення проникнення світла всередину крони, покращує її провітрюваність, контролює зростання, стимулює плодоутворення і розвиток бічних пагонів. У більшості випадків її застосовують навесні, але для деяких чагарників вона рекомендована по осені. Крім перерахованого, формуюча обрізка може включати в себе видалення пагонів, що ростуть всередину крони, провисаючих до землі, та тих, що переплітаються між собою.

Санітарна обрізка проводиться у разі необхідності видалення хворих, поламаних і висохлих гілок. Її роблять незалежно від сезону (навесні, влітку, восени), оскільки від своєчасності застосованих прийомів залежить і якість врожаю, і повноцінний розвиток рослин, а іноді і термін їх життя.

Хворі та сухі гілки плодових дерев потрібно вирізати «на кільце» (видалити повністю по зовнішньому річному кільцю в підстави гілки). Обрізати всі вертикальні неплодоносні гілки. У чагарників необхідно видалити зайву прикореневу поросль і пагони, засохлі гілки. Зачистити і продезінфікувати зрізи. Зрізи з великою площею замазати садовим варом.

Омолоджуюча обрізка спрямована на стимулювання зростання нових пагонів і звільнення рослин від пагонів, які втратили потенціал закладки квіткових бруньок. Для кожної культури вона має свої показники. У більшості випадків проводиться навесні. Восени її можна застосовувати тільки в південних районах і по відношенню до ягідних чагарників. Північ України та середня смуга відрізняються досить суворими зимовими умовами і тому, якщо там обрізати дерева восени, деревина на місці зрізу в період стійких морозів висушується, кора обмерзає, що негативно позначається на всьому рослині в цілому. А одно- і дворічні саджанці зовсім ризикують загинути. Однак санітарна обрізка, що включає у себе видалення хворих, висохлих і пошкоджених гілок, може проводитися в цих регіонах і в осінні терміни.

Читайте також: Закладання саду восени

У малини та ожини необхідно вирізати всі пагони плодів цього року. Решта пагонів можна відв’язати від опор і пришпилити до землі. Кущі аґрусу та смородини підгорнути, а молоді ягідники зв’язати (для захисту від тяжкості сніжної шапки).

Укриття та утеплення зимуючих рослин

Молодим саджанцям та теплолюбним культурам необхідне укриття від зимових морозів. Компактні кущі й молоді саджанці можна повністю укрити спеціальним покривним матеріалом. Утеплювати кущі потрібно не раніше, ніж мінусова температура у 8-10 градусів стане стабільною.

Для повного укриття кущів утеплюючі матеріали (наприклад, тирса) потрібно насипати горбком, а зверху укласти спеціальне покриття або звичайний поліетилен, притиснувши краї камінням або цеглою. Особливо цінні сорти варто попередньо накрити дерев’яним каркасом.

Для утеплення коренів молодих рослин можна засипати пристовбурне коло компостом, тирсою або сухим торфом. Для захисту від гризунів стовбури можна обернути.

Прибирання саду

Важливою частиною при підготовці саду до зимового періоду є прибирання. Перед тим, як підготувати сад до зими остаточно, потрібно обов’язково навести в ньому порядок, а саме на кронах дерев і кущів. Після санітарної обрізки треба обов’язково зняти з гілок зимуючі гнізда метеликів і засохлі плоди. Все це необхідно спалити. Також спалюванню підлягають опале листя, стебла зрізаних однорічників та інші рослинні відходи.

Підживлення яблунь восени

Після посадки в своєму саду деревця яблуні багато хто забуває про їх підгодівлю, даремно вважаючи, що ґрунт містить достатньо поживних елементів, що дозволяють забезпечити високий рівень врожаю.

Щоб отримати багатий урожай, треба обов`язково використовувати калійно-фосфорне добриво, яке дозволить швидше дозрівати тканинам дерева і як найкраще підготує його до зимового періоду, підвищивши його морозостійкість.

За допомогою збалансованого рівня калію у тканинах рослини збільшується рівень вуглеводів, а крохмаль, що знаходиться у них, перетворитися на цукор і переміститися з листя у кореневу систему, активно готуючи яблуневі дерева до зимового періоду. Саме тому своєчасна підгодівля яблунь восени найбільш ефективно захистить дерева.

Провівши підгодівлю за допомогою калійно-фосфорних добрив, можна також додатково провести підживлення позакореневе, завчасно удобрюючи деревце калійно-фосфорною сумішшю, поки листя на рослині ще досить «живі». Проводячи таку осінню підгодівлю, плодові дерева зможуть максимально швидко засвоїти поживні розчини.

Ольга Власова, канд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин

Захист посівів озимих зернових від шкідливих...

Осіння фаза вегетації 2023 року характеризувався подовженим періодом. У посівах озимих зернових...

Ідеальний трактор для Євгена Лаврика

Керівник фермерського господарства, що на Сумщині, ретельно вибирав новий трактор аж два роки і...

Як виростити високий урожай сорго

Пропонуємо ознайомитись з адаптованими для різних регіонів України технологіями вирощування сорго...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39510
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27911
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14736
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.