Захист озимих зернових від шкодочинних організмів
- Деталі
- Озимі
- 1109
Озима пшениця — основна зернова культура України, що піддається негативному впливу широкого спектра хвороб і потребує особливого захисту від шкодочинних організмів, що перешкоджають нормальному розвитку рослин, та як наслідок призводять до зменшення кількісно-якісних показників урожаю.
Досить поширеною проблемою, особливо на ранніх стадіях розвитку колосових культур, є злакові мухи. Найпоширенішими представниками групи внутрішньо стеблових є гесенська, шведські (вівсяна та ячмінна), опоміза пшенична, пшенична (чорна злакова) й озима мухи.
Весняне покоління злакових мух, за звичайних умов, значної шкоди завдає ярим колосовим культурам, але на нерозкущених посівах озимої пшениці їх шкодочинність так само може бути високою. Для збереження стеблостою озимини за чисельності 40–50 мух на 100 помахів сачка доцільна обробка одним із інсектицидів: Альфагард 100, к. е. (0,10–0,15 л/га), Бі-58 новий, к. е. (1,5 л/га), Біммер, к. е. (1,0–1,5 л/га), Данадим Мікс, к. е. (1,0 л/га), Данадим Стабільний, к. е. (1,0–1,5 л/га).
Застосування гербіцидів навесні
Після відновлення вегетації пшениці озимої важливо всі поля обстежити на наявність бур’янів і за потреби внести гербіциди. Економічним порогом шкодочинності (ЕПШ) бур’янів у посівах пшениці озимої є понад 16 шт. однорічних бур’янів і більше одного пагона багаторічних видів на 1 м².
Для знищення дводольних бур’янів у посівах пшениці озимої застосовують препарати трьох груп:
1. Похідні бензойної кислоти — Банвел, Діален Супер. Гербіциди цієї групи ефективні проти багаторічних видів бур’янів. Їх можна застосовувати до кінця фази кущіння за температури +10…+15 °С.
2. Сульфонілсечовини — Гранстар, Логран, Пік. Препарати цієї групи мають більш виражений ефект у боротьбі з однорічними дводольними бур’янами, ніж із багаторічними. Ці гербіциди забезпечують ефективність за знижених температур — +5…+10 °С. Можливе застосування до фази прапорцевого листа включно.
3. Триазолпіримідини — Дербі, застосовують до фази прапорцевого листка включно в широкому діапазоні температур — від +5 до +25 °С. Ефективно діє на однорічні дводольні, зокрема на перерослі бур’яни. Існують також комбіновані гербіциди — Голіаф, Гранстар Голд, Лінтур, Мікодин, які забезпечують високу ефективність завдяки поєднанню двох діючих речовин.
Упродовж вегетації посіви пшениці озимої є досить сприйнятливими до багатьох хвороб, розвиток яких призводить до втрати листкової поверхні та передчасного завершення вегетації. За високого інфекційного фону першу фунгіцидну обробку проводять в період кущення — початок виходу пшениці в трубку. Внесення фунгіцидів у цей час зазвичай поєднується з внесенням гербіцидів, інсектицидів або регуляторів росту. Цільовими хворобами є борошниста роса, септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість). Застосовують один із фунгіцидів: Капало (1,0–1,5 л/га), Рекс Плюс (0,8–1,2 л/га), Абруста (0,7–1,0 л/га), Імпакт К (0,6–0,8 л/га), Тілт Турбо (0,8–1,0 л/га). Рекс Плюс гарантує ефективний захист посівів протягом 30 днів, а Капало — 40. Мінімальна середньодобова температура для застосування Капало, Рекс Плюс, Тілт Турбо — на рівні + 5 °С і вище. Діючі речовини Імпакт К є відносно стабільними як за знижених (+7…+10 °С), так і за оптимальних (+ 18 …+22 °С) температур повітря.
Читайте також: Азотні добрива для пшениці
Високоефективною для захисту від борошнистої роси є обробка посівів фунгіцидами на основі флутріафолу (Імпакт 25% к. с.), проквіназиду (Таліус 20% к. е.), пропіконазолу (Імпера Голд 49% к. е.), карбендазиму (Дерозал 50% к. с.), метрафенону (Флексіті 30% к. е.).
Застосування фунгіцидів по прапорцевому листку — традиційний час проведення другої фунгіцидної обробки. Цільові хвороби — септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість) і бура іржа. Метою цієї фунгіцидної обробки є захист від хвороб прапорцевого, підпрапорцевого і третього листків, які відповідають за надходження майже 80% пластичних речовин до зернівки під час наливу зерна. Високу ефективність у цей час застосування забезпечує фунгіцид Адексар СЕ Плюс (додаткова прибавка врожаю навіть за відсутності хвороб).
Оптимальним часом проведення третьої фунгіцидної обробки вважається початок — середина цвітіння. Основна ціль цього періоду — септоріоз листка і колоса, піренофороз (жовта плямистість), бура і стеблова іржі, фузаріоз колоса, вторинна інфекція (альтернаріоз, оливкова пліснява тощо). Найефективнішими фунгіцидами на цей період для захисту від хвороб колоса є Рекс Дуо 49,7% к. е., Фолікур 25% к. е., Оріус 25% к. е., Імпакт Т 30% к. е., Фалькон 46% к. е., Солігор 42,5% к. е.
Одним із найнебезпечніших шкідників пшениці озимої в зоні Степу, який впливає на якість клейковини, є клоп шкідлива черепашка. Заселення посівів дорослими клопами відбувається на початку фази виходу в трубку, а відродження личинок — у період формування зернівки — молочної стиглості зерна. Через втрату якості клейковини борошно стає непридатним для хлібопечення за наявності 3% пошкоджених клопами зерен. Такий рівень пошкодження спостерігається за чисельності 3–5 личинок/м². За пошкодження понад 12% зерна відбувається деградація клейковини. Згідно з ДСТУ 3768:2010, кількість пошкодженого насіння не має перевищувати 0,3–0,5%.
Для запобігання таким втратам проводять хімічний захист посівів проти дорослих клопів, що перезимували, й личинок. Високу ефективність під час масового заселення посівів клопами мають крайові обробки посівів одним з інсектицидів: Актара (0,1–0,14 кг/га), Бі-58 новий (1,5 л/га), Фастак (0,1–0,15 л/га), Протеус (0,5–0,75 л/га), Вантекс (0,06–0,07 л/га) й ін.
Оптимальним строком знищення личинок є час появи в посівах 15–20% личинок третього віку. На цей час відбувається повне відродження личинок із відкладених яєць. Обробку бажано проводити в стислі строки, до появи личинок четвертого віку. Запізнення на 3–4 дні знижує ефективність захисту на 20% і більше. У цей період крім личинок хлібних клопів шкоди зерну завдають личинки пшеничного трипса (ЕПШ 40–50 екз./колос), злакові попелиці (ЕПШ 20–30 екз./стебло), хлібні жуки (ЕПШ 3–8 екз./м²).
Оптимальним строком захисту посівів пшениці озимої від личинок клопа-черепашки та супутніх видів шкідників є період формування — початок молочної стиглості зерна. У період обробки слід ураховувати температурний режим. За температури повітря до +22…+25 °С доцільно застосувати один з інсектицидів із групи піретроїдів: Фастак (0,1 л/га), Ф’юрі (0,07 л/га), Бульдок (0,25 л/га). Карате Зеон 050 CS (0,2 л/га) можна застосовувати за температури повітря до +30 °С. Якщо температура повітря вища за +30 ºС, доцільніше обробити посіви Актарою 25WC (0,14 кг/га).
За хімічних обробок посівів в умовах високої температури слід застосовувати обприскування з нормою витрати робочої рідини 300–400 л/га в ранішні та вечірні години. Для сповільнення випаровування крапель і подовження токсичної дії препаратів до робочої рідини слід додавати антивипаровувачі (сечовину) або прилипачі (зокрема Сільвет Голд).
Тетяна Мостіпан, старший науковий співробітник лабораторії землеробства
ІСГС НААН, експерт-дорадник з питань інтегрованого захисту рослин
Олег Гайденко, канд. техн. наук, вчений секретар, завідувач відділу
маркетингу та наукового забезпечення трансферу інновацій ІСГС НААН, ст. наук. співроб., дорадник
з питань механізації сільського господарства та економіки сільськогосподарського виробництва