За сучасного рівня наукового та технічного забезпечення агротехнологій жодна світова країна не спроможна забезпечити своє населення потрібним продовольством тільки завдяки природній ґрунтовій родючості

Варто зазначити, що природні умови нашої держави: географічне розміщення території, ґрунтово-кліматичні умови, що дають можливість вирощувати більшість польових, садових, кормових й овочевих культур, не є винятком із цього правила. Разом із тим реальна продуктивність сільгоспкультур залежить від певних природних чинників. Так, для галузі землеробства нашої країни подібними чинниками є елементи живлення й агрометеорологічні ресурси.

Українські аграрії щорічно вирощують 7–8 млн гектарів пшениці озимої. Ця зернова культура надто поширена в усіх регіонах нашої країни, тому відіграє надважливу роль у забезпеченні населення продовольством. Широке вживання хліба, виробленого із зерна культури, додатково підтверджує його високі поживні та смакові якості. Зерно культури споживають для виробництва борошна, виробництва кондитерських і макаронних виробів, а також круп. За інформацією з літературних джерел відомо, що зерно озимої містить в середньому 12–14% білків, близько 70% вуглеводів (цукрів, крохмалю, геміцелюлози), 2% жирів, 1–2% мінеральних речовин, а також вітаміни груп А, РР, В1, В2, F. Цінність хліба з пшеничного борошна для людського організму також полягає в тому, що містить сполуки таких цінних хімічних елементів, як кальцій, фосфор і залізо. Висівки з пшениці озимої є цінним висококонцентрованим кормом для всіх видів тварин, бо містять багато білків, жирів і вітамінів. Солому з пшениці використовують як грубий корм і підстилку. Полову безостих сортів пшениці згодовують великій рогатій худобі й вівцям.

Тому для сучасного сільгоспвиробництва значної актуальності та практичного значення набуває розв’язання проблеми збільшення врожайності зерна пшениці озимої, сприяння отриманню запрограмованих показників урожайності, оптимізація витрат ресурсів, зростання прибутковості виробництва, розробка перспективних, екологічних, енергоощадних технологій вирощування культури.

Критерії дослідження

Метою досліджень було — вивчити вплив застосування різних норм фосфорно-калійних й азотних добрив на динаміку вмісту поживних речовин в ґрунті, формування врожайності зерна пшениці озимої та його якість в умовах Півдня України.

Дослідження проводили протягом 2020–2022 рр. в південній частині степової зони Миколаївської області на чорноземах південних слабкосолонцюватих, середньоглинистих, що сформувалися під типчаково-ковиловою рослинністю в посушливо-кліматичних умовах. Ґрунт дослідної ділянки — темно-каштановий середньосуглинковий, слабкосолонцюватий, ґрунтоутворювальною породою якого є лесоподібний суглинок, збагачений вапном та гіпсом, як порівняти з нижчими шарами, а також має досить велику щільність, типовий для зони Півдня України.

За вмістом азоту ґрунти ділянки проведення дослідження характеризувалися як середньозабезпечені — середнє значення кількості цього елемента в ґрунті дорівнювало 95 мг/кг; 47,2% ґрунтів мали низький уміст фосфору, 46,4% — середній та 6,2% — підвищений, середнє значення вмісту цього елемента дорівнювали 54,6 мг/кг. За вмістом калію 11,7% ґрунтів господарства мали низьке забезпечення, 77,7 — середнє, 4,2 — підвищене та 6,4% — високий уміст калію. Середнє значення становили 127,6 мг/кг.

Погодні умови вегетаційного періоду 2020–2022 рр.

У проведених дослідженнях сівбу пшениці озимої проводили у другу декаду вересня, середня температура — 19,8 °С, що було вище за багаторічну на 1,9 °С. Сприятливою для росту і розвитку рослин ріпаку озимого була температура в третій декаді вересня — 19,20 °С (вище від норми на 2,0 °С) та в першій декаді жовтня — 12,3 °С (вище від норми на 0,3 °С). Стійкі морози на рівні –0,3…–2,7 °С настали у першій декаді грудня. Отже, за температурними показниками початкові фази росту рослин перебігали в задовільних умовах. Погодні умови січня 2022 року відзначалися як морозними, так і теплими періодами. Значне зниження температури було зареєстровано 3–5 січня — до –12,1…–14,3 °С та 21–23 січня — до –10,9…–13,5 °С. Лютий був помірно прохолодним і без значних різких знижень мінусових температур.

У березні спостерігали теплу з незначними атмосферними опадами погоду. Максимальні значення температури повітря становили 18,1 °С, на поверхні ґрунту до 30,9 °С. Мінімальну температуру повітря спостерігали наприкінці місяця, коли температурні показники дорівнювали 5,8 °С морозу, а на поверхні ґрунту — до 6,9 °С морозу.

Читайте також: Економічно обґрунтоване застосування гербіциду Аксіал® Крос

У першій декаді квітня спостерігали суху сонячну, вітряну погоду, що зумовила пришвидшення проходження процесів втрати запасів ґрунтової вологи. У другій декаді місяця була тепла з незначними опадами погода. Середньомісячне значення температурних показників повітря становили 10,0 °С за норми 9,3 °С. Також у цей період спостерігали два дні з приморозками. За декаду випало опадів у кількості 1,9 мм за норми 10 мм. У третій декаді квітня середня температура повітря становила 10,7 °С тепла, за норми 11,8 °С. За період максимальні значення температури повітря дорівнювали 22,1°С, в той час як на поверхні ґрунту — 41,3°С. Опадів за декаду випало 1,9 мм за декадної норми опадів 11,7 мм. Також протягом декади спостерігали один день із приморозком.

У травні спостерігали відносно теплу з незначними опадами погоду. Середні значення температури повітря дорівнювали 13,2 °С тепла, що перевищувало середньобагаторічну норму на 0,3 °С. Максимальні значення температури повітря становили 24,8 °С, на поверхні ґрунту до 49,7 °С. У третій декаді травня температурні показники дорівнювали 14,1 °С, що нижче від норми на 3,0 °С. Разом із тим випало 13,2 мм опадів, що становило 102% середньодекадної норми. Це сприяло покращенню стану посівів пшениці.

У першій декаді червня спостерігали теплу з невеликими опадами погоду. За звітний період середня температура повітря дорівнювала 20,1 °С, що на 0,9 °С вище за норму. За декаду опадів випало 2,6 мм, або 19% норми. В наступні декади місяця температурні показники збільшувалися й перевищували норму на 3,1–3,5 °С. В другу та третю декади червня опадів випало більше від норми, що сприяло значному покращенню стану посівів культури.

У липні значення температурних показників мали чітку тенденцію до збільшення. В першій декаді відзначили випадіння 29,7 мм опадів, або 138% норми. Зі значеннями температурних показників 30,0 °С та вище відзначували сім днів у першій та другій декадах. Друга декада липня відзначилася теплою погодою з опадами 4,2 мм, або 32% норми. Третя декада місяця характеризувалася спекотною зі значними опадами погодою. Середньомісячна температура повітря була на 2,1 °С вищою за норму. За період випало 20,1 мм опадів, або 149% норми.

Протягом серпня та до початку періоду збирання агрометеорологічні умови для росту й достигання рослин пшениці озимої були задовільними.

Погодні умови у 2021–2022 рр. характеризувалися коливаннями температурного режиму повітря та ґрунту, нерівномірним розподіленням опадів у зимовий період і тривалими періодами посухи впродовж вегетації рослин.

У третій декаді листопада спостерігали прохолодну та суху погоду. Середньодекадна температура повітря становила 3,9 ºС, що на 0,8 ºС вище від середньобагаторічної норми. За першу декаду грудня середня температура повітря становила 0,3 ºС, що на 1,0 ºС нижче від норми. В той самий час мінімальні значення температури на поверхні ґрунту становили 7,1 ºС морозу. За декаду випало 3,9 мм опадів. Середня температура повітря другої декади місяця становила 1,8 ºС, що на 1,7 ºС вище за норму. Опадів за звітну декаду випало 5,7 мм (32% норми). Середня температура третьої декади місяця дорівнювала 3,2 ºС, що на 3,6 ºС вище від норми. За декаду випало 9,7 мм опадів (86% норми). Середня температура грудня становила 1,8 ºС за норми 2,1 ºС морозу, кількість опадів — 19,1 мм (норма — 42,3 мм).

У першій декаді квітня середня температура повітря дорівнювала 3,8 ºС, що на 5,0 ºС вище від норми. Водночас мінімальна температура на поверхні ґрунту знижувалась до 3,9 ºС морозу. За декаду випало 31,9 мм опадів, що становить 203% норми. За звітний період спостерігали один день зі сніговим покривом 2 см. В другій декаді місяця сталося різке похолодання, зумовлене вторгненням холодних арктичних повітряних мас. З тим середня температура повітря дорівнювала 7,1 ºС морозу, що на 3,5 ºС нижче за норму. Мінімальні значення температурних показників на поверхні ґрунту становили 19,8 ºС морозу. За декаду випало 5,1 мм опадів, що становить 46% норми. За звітний період спостерігали сім днів зі стійким сніговим покривом 2–3 см.

Третя декада січня характеризувалась потеплінням, коли середня температура повітря підвищилась до 4,3 ºС, що на 7,2 ºС вище за норму. Опадів за декаду спостерігали 34,9 мм, що більше від норми у 3,5 раза. За січень середня температура повітря становила 0,3 ºС за норми 3,1 ºС морозу, опадів випало 59,1 мм. Стійкий перехід середньодобової атмосферної температури повітря через 0 ºС спостерігалася 25 січня (за середньорічної норми 18 лютого).

Читайте також: Твіст™: активуй новий захист від бур’янів!

Середня температура першої декади лютого становила 2,1 ºС, що на 4,3 ºС вище від середніх багаторічних показників. Опадів у вигляді дощу та снігу випало 12,5 мм (за норми 11,0 мм), 8 лютого утворився сніговий покрив, який спостерігали протягом трьох днів декади. У другій декаді місяця температура повітря становила 5,6 ºС морозу, що на 3,7 ºС нижче від норми. Опадів за декаду випало 6,4 мм (за норми 13 мм). На початку цієї декади утворився сніговий покрив, який утримувався до кінця декади, висота снігу — від 0 до 5 см, запаси вологи — 6,1 мм. Третя декада лютого відзначилася різким потеплінням. Середня температура повітря третьої декади місяця дорівнювала 2,3 ºС, що було на 4,1 ºС вище від норми. Максимальна температура на поверхні ґрунту становила 16,9 ºС. Опадів за цю декаду випало 0,8 мм за норми 7,0 мм. За лютий середня температура становила 0,7 ºС морозу за норми 2,6 ºС морозу, опадів за період випало 19,0 мм за норми 31,0 мм.

Весняні погодні умови 2022 року були нетиповими для південного регіону країни. Середньомісячна температура повітря за першу декаду березня становила 2,3 ºС, що на 2,4 ºС вище від норми. Опадів випало 0,5 мм за норми 6,0 мм. У другій декаді місяця середня температура повітря становила 3,7 ºС, що було на 1,8 ºС вище від норми. Опадів за декаду випало 26,7 мм (291% норми). Середня температура третьої декади березня дорівнювала 4,0 ºС, що на 1,5 ºС нижче від норми. Опадів за декаду випало в межах норми — 11,8 мм. Середньомісячна температура повітря становила 3,1 ºС за норми 2,2 ºС, опадів випало 38,1 мм за норми 26,0 мм.

Середня температура повітря за першу декаду квітня місяця становила 6,8 ºС за норми 8,8 ºС. В першій декаді місяця випало 16,9 мм опадів, у той час як норма становить 10 мм. Середньомісячна температура атмосферного повітря в другій декаді місяця дорівнювала 9,9 ºС, що було на 0,4 ºС більше від звичайної норми. За цей період випало 17,2 мм опадів, (152% норми). Показники переходу показників середньодобової температури повітря через 10 ºС встановлено 16 квітня за норми 13 числа місяця. Середня атмосферна температура повітря в третій декаді місяця дорівнювала 8,9 ºС, що становило менше від норми на 1,1 ºС. За цей період випало 3,9 мм опадів (норма — 12 мм). Середньомісячна температура квітня дорівнювала 9,0 ºС, за норми 10,0 ºС. За звітний період спостерігали 40,9 мм (за норми 26,2 мм).

Показники середньої температури повітря в першій декаді травня становили 14,1 ºС, що на 0,9 ºС менше за середньобагаторічну норму. Опадів за звітний період випало 13,7 мм (116% норми). В другій декаді місяця середня температура повітря становила 15,4 ºС, що на 1,2 ºС було нижче за норму. За звітний період опадів випало 49,7 мм (365% норми). Середня температура повітря третьої декади травня дорівнювала 18,6 ºС, тобто збігалася із середньобагаторічними показниками. Кількість опадів, що випали за декаду, дорівнювала 21,7 мм (125% норми). Середньомісячна температура повітря становила 15,4 ºС, що було дещо нижче за норму, кількість опадів становила 86,7 мм за норми 45,0.

У першій декаді червня середня температура повітря становила 16,8 ºС, що на 3,1 ºС менше від багаторічної норми. Опадів за декаду випало 37,5 мм, або 243% норми. Температура другої декади місяця була 20,6 ºС, або на 1,4 ºС вище за норму. Опадів за звітний період випало 39,7 мм (231% норми). Середньомісячна температура повітря третьої декади травня — 24,9 °С, що на 2,8 °С вище за норму. Опадів за звітний період випало 5,1 мм за норми 23 мм. У середньому за місяць температура повітря дорівнювала 20,4 ºС за норми 22,5 ºС, опадів випало 78,9 мм за норми 45,0 мм.

Середня температура атмосферного повітря за першу декаду липня дорівнювала 23,8 ºС, що на 0,6 ºС вище від норми. За звітний період опадів випало 56,7 мм (323% норми). Середня температура повітря протягом другої декади місяця становила 26,8 ºС, що на 3,0 ºС вище за норму. Опадів за декаду випало 1,2 мм (10% норми). Середня температура повітря у третій декаді липня становила 24,9 ºС, що було на 0,3 ºС вище за норму. Опадів за звітний період випало 6,9 мм (51% норми). Середньомісячна температура повітря дорівнювала 24,9 ºС, за норми 23,5 ºС, опадів випало в кількості 72,1 мм (139% норми).

У 2022 році середня температура повітря в першій декаді серпня становила 25,3 ºС за норми 24,5 ºС. Опадів за цей період випало 1,9 мм, або 20% норми. У другій декаді місяця температура повітря становила 23,6 ºС, що було на 0,4 ºС вище за норму. Кількість опадів за декаду становила 4,8 мм, або 42% норми. Середньомісячна температура серпня дорівнювала 24,1 ºС за норми 23,4 ºС, опадів — 7,6 мм, або 54% норми.

У вересні середні значення показників температури повітря становили 16,3 ºС, що було на 1,1 ºС нижче за середньобагаторічні. Опадів за першу декаду місяця випало 1,3 мм (9% норми). Протягом другої декади місяця середня температура повітря становила 18,8 ºС, що було на 1,3 ºС вище від середньобагаторічної норми. Опадів за період випало 8,5 мм за норми 9,2 мм. У третій декаді вересня середня температура повітря дорівнювала 12,0 ºС, що було на 3,3 ºС вище від нормативних значень. Опадів випало 2,8 мм, або 23% середньобагаторічної норми. Середньомісячна температура вересня дорівнювала 15,8 ºС за норми 14,6 ºС, за період опадів випало 12,5 мм, або 43% середньобагаторічної норми.

Загалом погодно-кліматичні умови південного регіону були сприятливими для росту, розвитку та формування оптимальної зернової врожайності пшениці озимої.

Раїса Вожегова, академік НААН
Анатолій Влащук, канд. с.-г. наук, ст. наук. співроб.
Олеся Дробіт, канд. с.-г. наук
Микола Дробіт
Інститут кліматично орієнтованого сільського
господарства НААН, смт Хлібодарське, Одеська область

Мальчувальний метод обробітку ґрунту в Степу...

Експлуатація та інтенсивна експлуатація чорноземів Степу протягом тривалого періоду призвело до...

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36701
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26085
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13469
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.