Чи варто пересівати озимину
- Деталі
- Озимі
- 347
Доволі тривалі та відчутні морози у лютому 2022 року на тлі слабкого снігового покриву у багатьох регіонах України змушують фермерів турбуватися щодо стану посівів озимих культур, зокрема пшениці. Поки що складно прогнозувати, однак під питанням може опинитися не менш аніж 10% площ під озимою пшеницею.
Ситуація ускладнюється ще й тим, що пшениця нині – далеко не найзатребуваніший та найдорожчий товар на аграрному ринку внаслідок відомих причин. Тому кожен аграрій замислиться, чи варто витрачати додаткові кошти на досівання/пересівання та додаткове азотне підживлення посівів цієї культури. Ймовірно, чимало власників зроблять апробовану ставку на соняшник замість пошкоджених чи загиблих посівів озимини.
Дійсно, у цьому може бути очевидний економічний сенс, оскільки найбільш вигідними з фінансової точки зору нині є саме олійні культури. Однак, відверто кажучи, того соняшнику в сівозміні багатьох господарств і так забагато. Заміняти ним ще й частину посівів озимої пшениці вельми зле із агротехнічної точки зору, адже потягне за собою відомі наслідки.
До того ж, усі ми розуміємо, що населення планети не стало менше їсти після початку повномасштабного вторгнення рашистів до України, а тому рано чи пізно на пшеницю повернеться достойна ціна.
Тому не варто поспішати з дискуванням полів зі слабкими посівами пшениці, а зробити елементарні агрономічні підрахунки. У тому разі, якщо з розрахунку на 1 квадратний метр залишається не менше 100-120 розкущених або 200-220 нерозкущених рослин, є сенс поборотися за це поле.
Читайте також: Яра пшениця для сівби та пересівання
Тут багато залежить від агрофону, фітосанітарного стану поля, а також сорту пшениці, що вирощується. Так, якщо йдеться про ґрунт із нормальним вмістом органічної речовини, який регулярно удобрюється та обробляється щороку, то рослини мають всі шанси отямитися після несприятливої перезимівлі та сформувати хороший врожай.
Також слід взяти до уваги здатність конкретного сорту озимої пшениці до кущіння та його компенсаторну здатність. Чимало закордонних, а також вітчизняних сортів пшениці добре почуваються у розріджених посівах і можуть давати додаткові пагони, формуючи в результаті доволі врожайність. Якщо конкретний сорт має цю здатність, то є сенс допомогти йому шляхом внесення відповідного препарату.
Тому варто поспостерігати за такими посівами та не поспішати давати велику дозу азотного підживлення, що може зашкодити рослинам. Хороший ефект із настанням стійкого тепла може принести листове внесення органічних стимуляторів росту разом із добривами, які містять фосфор, цинк та додаткові мікроелементи.
Непоганим варіантом може стати досівання розріджених посівів озимої пшениці насінням її ярової родички. Така практика за сприятливих умов є досить ефективною, оскільки правильно підібравши сорт і час підсівання, можна домогтися відносно синхронних посівів. Своєю чергою, як свідчить досвід останніх років, ярова пшениця може продемонструвати врожайність, не згіршу, аніж озима.