Доволі тривалі та відчутні морози у лютому 2022 року на тлі слабкого снігового покриву у багатьох регіонах України змушують фермерів турбуватися щодо стану посівів озимих культур, зокрема пшениці. Поки що складно прогнозувати, однак під питанням може опинитися не менш аніж 10% площ під озимою пшеницею.

Ситуація ускладнюється ще й тим, що пшениця нині – далеко не найзатребуваніший та найдорожчий товар на аграрному ринку внаслідок відомих причин. Тому кожен аграрій замислиться, чи варто витрачати додаткові кошти на досівання/пересівання та додаткове азотне підживлення посівів цієї культури. Ймовірно, чимало власників зроблять апробовану ставку на соняшник замість пошкоджених чи загиблих посівів озимини.

Дійсно, у цьому може бути очевидний економічний сенс, оскільки найбільш вигідними з фінансової точки зору нині є саме олійні культури. Однак, відверто кажучи, того соняшнику в сівозміні багатьох господарств і так забагато. Заміняти ним ще й частину посівів озимої пшениці вельми зле із агротехнічної точки зору, адже потягне за собою відомі наслідки.

До того ж, усі ми розуміємо, що населення планети не стало менше їсти після початку повномасштабного вторгнення рашистів до України, а тому рано чи пізно на пшеницю повернеться достойна ціна.

Тому не варто поспішати з дискуванням полів зі слабкими посівами пшениці, а зробити елементарні агрономічні підрахунки. У тому разі, якщо з розрахунку на 1 квадратний метр залишається не менше 100-120 розкущених або 200-220 нерозкущених рослин, є сенс поборотися за це поле.

Читайте також: Яра пшениця для сівби та пересівання

Тут багато залежить від агрофону, фітосанітарного стану поля, а також сорту пшениці, що вирощується. Так, якщо йдеться про ґрунт із нормальним вмістом органічної речовини, який регулярно удобрюється та обробляється щороку, то рослини мають всі шанси отямитися після несприятливої перезимівлі та сформувати хороший врожай.

Також слід взяти до уваги здатність конкретного сорту озимої пшениці до кущіння та його компенсаторну здатність. Чимало закордонних, а також вітчизняних сортів пшениці добре почуваються у розріджених посівах і можуть давати додаткові пагони, формуючи в результаті доволі врожайність. Якщо конкретний сорт має цю здатність, то є сенс допомогти йому шляхом внесення відповідного препарату.

Тому варто поспостерігати за такими посівами та не поспішати давати велику дозу азотного підживлення, що може зашкодити рослинам. Хороший ефект із настанням стійкого тепла може принести листове внесення органічних стимуляторів росту разом із добривами, які містять фосфор, цинк та додаткові мікроелементи.

Непоганим варіантом може стати досівання розріджених посівів озимої пшениці насінням її ярової родички. Така практика за сприятливих умов є досить ефективною, оскільки правильно підібравши сорт і час підсівання, можна домогтися відносно синхронних посівів. Своєю чергою, як свідчить досвід останніх років, ярова пшениця може продемонструвати врожайність, не згіршу, аніж озима.

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36608
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26031
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13438
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.