Пшениці озимій належить провідне місце у зерновому балансі України. Упродовж вегетації її посіви уражує значна кількість хвороб. Серед них найбільш шкідливі: септоріоз, піренофороз, кореневі гнилі, борошниста роса, бура листкова іржа. Швидка втрата листкової поверхні через ураження хворобами та передчасне завершення вегетації веде до незворотних втрат урожаю й погіршення його якості

Септоріоз. Збудники — недосконалі гриби з роду Septoria. За шкідливістю й поширенням серед плямистостей листя пшениці септоріоз посідає чільне місце. Він є яскравим прикладом прогресивних хвороб. Найбільших збитків септоріоз завдає в регіонах із високим рівнем родючості ґрунту. Уражує листки та їх піхви, колоскові лусочки й ості. Максимального розвитку хвороба досягає у фазу молочної стиглості, що призводить до повного засихання листків. Особливо шкідливий у вологі роки.

Піренофороз, (жовта плямистість). Збудник — гриб Pyrenophora tritici-repentis. Хвороба вельми поширена, але її діагностика пов’язана з труднощами, бо симптоми нагадують септоріоз. На відміну від септоріозу, на плямах не утворюються пікніки. Уражене листя передчасно в’яне.

Кореневі гнилі. Збудники — один або комплекс недосконалих грибів. Залежно від збудника бувають: звичайна чи гельмінтоспоріозна, фузаріозна, церкоспорильозна, офіобольозна, ризоктоніозна кореневі гнилі. Поширені повсюди. Ураження кореневими гнилями призводить до загнивання кореневої системи, прикореневих частин рослин. За ураження спостерігається побуріння, деформація та загибель проростків. Наслідком є пригнічення рослин, відмирання продуктивних стебел, білоколосість, щуплозерність. Основним джерелом інфікування є ґрунт. Сприяють розвитку хвороби чергування вологих і посушливих періодів, порушення сівозміни, низька культура землеробства, приморозки, пошкодження ґрунтовими шкідниками, злаковими мухами.

Борошниста роса. Збудник — сумчастий гриб Erysiphe graminis (DC). Уражує листки, листкові піхви, колоскові луски, остюки та інколи стебла. Джерела інфекції — міцелій на рослинах падалиці та клейстотеції на рослинних рештках. Шкідливість хвороби виявляється у зменшенні асиміляційної поверхні, руйнуванні хлорофілу. Інтенсивний розвиток хвороби може бути причиною зменшення кількості й маси зерен та недобору врожаю до 15%, а в роки епіфітотій — 30% і більше. Розвитку хвороби сприяють ранні строки сівби озимих, підвищені незбалансовані норми азотних добрив, сівба по стерньових попередниках.

Бура листкова іржа. Збудник — дводомний базидіальний гриб Puccinia recondite f. sp. tritici Rob. eх Desm. За сильного ураження рослин листкову пластинку суцільно вкривають пустули, листки скручуються та всихають. Хвороба проявляється вже восени, у фазу кущення. Джерело інфекції — на уражених рослинах падалиці та диких злаках. Максимальний розвиток хвороби спостерігається у фазу «цвітіння — молочна стиглість». Бура листкова іржа зменшує асиміляційну поверхню рослин, знижує зимостійкість, на 12–20% зменшує продуктивність, до того ж значно погіршуються якісні показники: натура зерна, скловидність, уміст сирої клейковини, сила борошна.

Захист від хвороб

Основним джерелом інфекції багатьох хвороб пшениці озимої є заражене насіння та ґрунт, тому протруювання насіння є обов’язковим заходом. За своєчасного азотного підживлення й боронування посівів знижується активність проявлення кореневих гнилей.

Значно обмежують розвиток хвороб вчасно проведені фунгіцидні обробки. Більшість сучасних фунгіцидних препаратів є комбінацією двох або подекуди й більше діючих речовин. Завдяки цьому розширюється спектр їх дії проти збудників хвороб і знижується ризик виникнення резистентності. Для отримання високого врожаю високої якості часто буває недостатньо однієї фунгіцидної обробки. Кількість обробок залежить від рівня стійкості сортів, погодних умов, наявності інфекційного фону та ще від багатьох інших чинників.

За раннього розвитку хвороб і високого інфекційного фону першу фунгіцидну обробку проводять у період кущення — початок виходу пшениці у трубку. Внесення фунгіцидів у цей час зазвичай поєднується з унесенням гербіцидів, інсектицидів або регуляторів росту. Цільовими хворобами є борошниста роса, септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість).

Читайте також: Особливості гербіцидного захисту озимої пшениці на початку вегетації

Високоефективною для захисту від борошнистої роси є обробка посівів фунгіцидами на основі флутріафолу, проквіназиду, пропіконазолу, карбендазиму, метрафенону.

Застосування фунгіцидів по прапорцевому листку — традиційний час проведення другої фунгіцидної обробки. Цільові хвороби — септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість) і бура іржа. Метою цієї фунгіцидної обробки є захист від хвороб прапорцевого, підпрапорцевого і третього листків, які відповідають за надходження майже 80% пластичних речовин до зернівки під час наливання зерна.

Оптимальним часом проведення третьої фунгіцидної обробки вважається початок — середина цвітіння. Цільовими об’єктами у цей період є септоріоз листя і колоса, піренофороз (жовта плямистість), бура і стеблова іржі, фузаріоз колоса, вторинна інфекція (альтернаріоз, оливкова пліснява тощо).

У Західній Європі проводять щонайменше дві або навіть три фунгіцидні обробки для одержання врожаю близько 10 т/га. Кількість обробок фунгіцидами значно впливає на прибутковість вирощування культури, бо збільшує додаткові вкладення.

Тетяна Мостіпан, старший науковий співробітник лабораторії землеробства
ІСГС НААН, експерт-дорадник з питань інтегрованого захисту рослин
Олег Гайденко, канд. тех. наук, учений секретар, завідувач відділу
маркетингу та наукового забезпечення трансферу інновацій ІСГС НААН,
ст. наук. співроб., дорадник з питань механізації сільського
господарства та економіки сільськогосподарського виробництва

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40818
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28764
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15461
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.