Посушлива осінь — це вже звична проблема в багатьох регіонах. Але волога й тепла теж може додати турбот агроному, особливо коли вона затягнеться. Адже озимій пшениці у фазу осіннього кущення складно конкурувати з бур’янами в таких комфортних для них умовах. Настання холодів тут нічого не вирішить, а тільки ускладнить проблему. То ж завчасне гербіцидне втручання стає необхідністю. Поготів, що наявний арсенал препаратів тепер уже дозволяє забезпечити надійний і тривалий захист

Добра осінь для пшениці може виявитися ще кращою для бур’янів, а їхнє зростання на випередження нівелює всі сприятливі умови для розвитку культури. Поготів, що в Україні постійно збільшуються площі ранніх посівів, які особливо потерпають від засміченості. Фахівці констатують: найчастіше з осені сильно забур’янюються поля пшениці та ячменю ранніх строків сівби, посіяні після таких ранніх попередників, як ріпак, бобові, зернові тощо.

Проблеми на зиму та весну. Видовий склад бур’янів, де переважають зимуючі й озимі види, підказує: проблеми будуть не лише восени, а й навесні. Адже під час весняної обробки гербіцидами чимало бур’янів уже будуть перерослими, і їх важко контролювати. Це саме стосується падалиці соняшнику, яка ще до настання заморозків може дорости до фази 2–3 пар листків. Перекладати усунення проблеми на весну — не завжди виправдано. Навесні й так ціла купа невідкладних польових робіт. До того ж погодні умови частенько не сприяють вчасному виходу в поле з гербіцидами. Та й назвати його вчасним і на всі 100% агрономічно й економічно доцільним уже складно: перерослі бур’яни стійкі до обробки, потребують максимальних норм препаратів. Відтак ослаблена після перезимівлі пшениця потерпає ще й від фітотоксичного стресу тощо.

Читайте також: Вплив сортів на забезпечення стабільного урожаю

Непоправна шкода. А головне, що негативному впливу осінніх бур’янів уже важко зарадити на пізніших етапах вегетації. Оскільки саме в цей час відбувається закладення таких найважливіших складових урожайності, як кількість продуктивних стебел і величина колоса. А запорукою хорошої перезимівлі стає загальний добрий стан рослини, її вегетативної маси та кореневої системи. І коли пшениця була обмежена в доступі до вологи, сонця, поживних речовин через конкуренцію з бур’янами на цьому визначальному етапі, то розраховувати на високу віддачу не доводиться.

Аргументи на користь. Донедавна перепоною для широкого застосування гербіцидів восени вважався брак препаратів із тривалою захисною дією. Як наслідок, навесні знову гостро поставала проблема засміченості. Але сучасні препарати й технологічні схеми забезпечують тривалу захисну дію, ефективно сприяють контролю весняної хвилі бур’янів. Тож коли засміченість посівів на початку вегетації очевидно перевищує ЕПВ, слід вживати заходи — агрохімічні можливості для цього існують. А на користь осінньої гербіцидної обробки є чимало як біологічних, так і технологічних аргументів:

• вища ефективність заходу завдяки біологічним особливостям культури та бур’янів;
• більш рівномірне розподілення агротехнологічних операцій, розвантаження пікового циклу весняних робіт;
• зняття обмежень щодо сівозміни завдяки збільшенню періоду між проведенням обробки та сівбою чутливих до сульфонілсечовинних ДР культур;
• менша залежність від несприятливих погодних чинників, кращі умови для ефективної обробки;
• вища ефективність щодо бур’янів і м’якша — до культури дія препаратів в умовах кращого волого забезпечення;
• усунення жорсткої конкуренції з боку бур’янів на важливих початкових етапах вегетації культури;
• забезпечення здорового розвитку кореневої системи пшениці;
• закладення необхідного морфотипу рослини для максимальної реалізації генетичного потенціалу продуктивності.

Сульфонілсечовинні рішення. Велике поширення для осіннього захисту зернових набули продукти на основі діючих речовин із класу сульфонілсечовин. Хоча деякі фахівці зазначають, що в умовах важкої перезимівлі, зонах епіфітотійного розвитку сніжної плісняви й там, де посіви схильні до випрівання, їх застосування може стати додатковим стресовим чинником. З усім тим сульфонілсечовинні препарати в здебальшого себе виправдовують. Зокрема, комбінація Логран (триасульфурон) + Пік (просульфурон) забезпечує контроль широкого спектра зимуючих бур’янів і всіх видів падалиці соняшнику, високу ефективність за низьких температур — від +5 °С, ґрунтова дія препаратів дозволяє ефективно контролювати наступні хвилі бур’янів восени, а також навесні. На відміну від деяких інших препаратів (на основі 2,4 Д тощо) ця суміш не справляє негативного впливу на морозостійкість культури.

Марафонський ефект. Щодо інших класів діючих речовин, ефективним рішенням є застосування такого продукту, як Марафон (ізопротурон + пендиметалін). Серед його переваг зазначають контроль широкого спектра однорічних злакових і дводольних бур’янів, — включно з мітлицею та падалицею ріпаку, — гнучкий термін застосування, довготривалу дію (зокрема на весняні хвилі бур’янів), а також м’яку дію на культуру.

Щодо механізму дії, то ізопротурон працює через листок і частково ґрунт, а пендиметалін працює через ґрунт, пролонговано контролюючи пророслі бур’яни. Оптимальним строком унесення є фаза 1–3 листки у зернових (стадія BBCH 11–13), яка зазвичай збігає з фазою сім’ядолі або першої пари листків бур’яну. Оскільки це ґрунтовий гербіцид, то для належного ефекту поле має бути підготовленим: поверхня має бути вирівняною, забезпечена дрібногрудкувата структура ґрунту тощо.

Захист з антидотом. Багатокомпонентний гербіцид Гроділ Максі (йодосульфурон + амідосульфурон+ мефенпір-діетил (антидот)) теж є високотехнологічним рішенням для осіннього контролю бур’янів. Олійно-дисперсна формуляція, створена із застосуванням ODesi-технології, містить діючі речовини, дисперговані у спеціальному комплексі похідних олії та прилипача. Завдяки цьому забезпечується краще утримання крапель робочого розчину на листковій поверхні бур’янів, добре змочування та рівномірне розподілення й проникнення діючих речовин. Наголошується, що завдяки антидоту, що прискорює розкладання діючих речовин у культурних рослинах (але не в бур’янах), препарат забезпечує швидку, ефективну і надійну гербіцидну дію в поєднанні з високою безпекою для культури навіть за несприятливих погодних умов.

Читайте також: Як здешевити технологію вирощування озимої пшениці

Механізм дії. Ріст бур’янів і конкуренція їх з культурою припиняються протягом кількох годин після обробки завдяки подвійній дії на бур’яни: через листя та через ґрунт. У перші 5–7 днів на уражених бур’янах утворюються хлорозні плями й відмирають точки росту, а загибель відбувається протягом 3–4 тижнів після обприскування залежно від погодних умов. Завдяки пролонгованому ґрунтовому ефекту забезпечується контроль весняної хвилі бур’янів, унеможливлюється їх конкуренція з культурними рослинами. Рекомендований час осінньої обробки — за 1–2 тижні до припинення вегетації культури, в разі настання осінніх приморозків варто відкласти внесення препарату.

Економія з осені. Вибір на ринку досить великий. І який препарат би ви не обрали для осіннього обробітку, якісна обробка принципово економічно доцільна й має низку переваг. Окрім усього, варто згадати й такий дражливий момент, як нинішня вартість мінеральних добрив. Якщо ви проводите гербіцидну обробку тільки навесні, десь у квітні, то до цього часу в перше внесення ви годуєте азотом та іншими елементами живлення переважно бур’яни. Вийшовши з перезимівлі, пшениця ще не в змозі повноцінно конкурувати з ними за доступ до поживних речовин. На противагу завчасний контроль бур’янів ще з осені суттєво підвищує ефективність весняного внесення дорогоцінних мінеральних добрив.

Іван Кандул

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41420
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.