До весняного тепла та відновлення вегетації озимої пшениці лишаються лічені тижні. Невдовзі можна буде визначити якість перезимівлі рослин та прийняти рішення щодо подальшого догляду за посівами.

Що робити, якщо морози пошкодили озимину?

Практично у всіх регіонах України цієї зими траплялися кількаденні періоди із температурою нижче -15 градусів. Це означає, що частина рослин може бути ушкодженою. Однак враховуючи, що майже до середини січня стояли плюсові температури навряд чи можна говорити про сильне ураження озимої пшениці.

Читайте також: Скільки можна заробити на вирощуванні лікарських трав

Сьогодні більшість агровиробників провадять азотні підживлення посівів або ж планують їх провадити найближчим часом. Однак ранньовесняний догляд за озимою пшеницею не має обмежуватися винятково цим заходом.

Швидкий прихід весни сприятиме утворенню кірки на поверхні поля.

Очевидно, що у більшості регіонів України не бракуватиме вологи у верхніх шарах грунту навесні завдяки рясним снігопадам, котрі вкрили грунт доволі товстим шаром снігу. В тому разі, якщо підвищення температури у березні відбуватиметься відносно швидко, це може призвести до появи щільної кірки на поверхні поля. Це може стати дуже серйозно проблемою. Так, два роки тому подібна ситуація спричинила масову загибель посівів озимих зернових в України: масштаби пошкоджень обчислювалися сотнями тисяч га.

Запобігти появі кірки можна шляхом застосування ротаційних борін, призначених для розпушення верхнього шару грунту. В разі потреби ротаційний обробіток можна повторити на посівах озимини навіть двічі. Заразом це полегшить циркуляцію вологи та повітря в грунті.

Не менш важливим є застосування легких зубових чи штригельних борін для ліквідації проростків бур’янів у фазі «білої ниточки» у міжряддях озимої пшениці. З одного боку це дасть змогу покращити умови вегетації для культурних рослин, а з іншого – знизити хімічне навантаження на посіви шляхом зменшення норми гербіциду.

Найчастіше сьогодні виробники техніки пропонують комплексні агрегати, конструкція яких дає змогу водночас виконувати декілька завдань для ранньовесняного догляду за полем.

Не завадить також спеціальне «вичісування» озимої пшениці від відмерлих листочків та частинок мертвих рослин. Завдяки цьому простому заходу можна позитивно вплинути на фітосанітарний стан поля в плані обмеження поширення шкідників та захворювань. Внесення фунгіциду та інсектициду в разі потреби краще планувати саме після вичісування посівів.

Сучасні сорти пшениці володіють підвищеною здатністю до кущення.

На полях, де рослини озимої пшениці перезимували незадовільно, фермери іноді провадять дискування, вважаючи, що діла тут не буде. Це не завжди так. Річ у тім, що сучасні сорти пшениці у більшості володіють підвищеною здатністю до кущення, що дасть змогу частково компенсувати врожайність за рахунок цього.

Тому такі поля можна або досіяти яровою пшеницею, яка останніми роками показує дуже непогані результати, або ж активізувати кущення рослин. З цією метою використовуються спеціальні біологічно активні препарати, за допомогою яких можна збільшити кількість бічних пагонів у рослин озимої пшениці.

Після того, як посіви отримають азотне підживлення, будуть вичесані і на полях буде здійснено ротаційний обробіток, можна буде розуміти їх реальний стан. На цьому етапі обов’язково потрібно внести ефективний фунгіцидний препарат із профілактичною метою. Це дозволить випередити ймовірний розвиток збудників захворювань рослин. Спрацювати на випередження проти хвороб – це надзвичайно важливо. В інакшому разі при появі перших ознак захворювань їх вже не вдасться ефективно зупинити нічим.

Аналогічним чином слід контролювати чисельність основних злакових шкідників у регіоні, і при наближенні її до мінімально критичних значень застосовувати інсектицид у повній нормі.

Також бажаним є одночасне внесення якісного добрива, що містить найбільш важливі для озимої пшениці мікроелементи, а також фосфор у невеликій кількості. Фосфор необхідний для прискорення розвитку кореневої системи рослин і, враховуючи, що він не засвоюється за температури грунту нижче +10, краще його дати саме по листу, використовуючи ті форми, наприклад, поліфосфати, котрі можуть рухатися від листа до кореневої системи.

Ідеальне внесення міндобрив із причіпним...

Компанія AMAZONE представляє унікальний професійний розподільник гранульованих добрив з об’ємом...

Український тваринницький саміт: трансформуємо...

11 жовтня 2024 року у Києві відбувся UKRAINIAN LIVESTOCK SUMMIT 2024, організований компанією...

Переваги осінньої обробки гербіцидами озимих...

Затяжні теплі осені вже стали звичною прикметою аграрного сезону в Україні. Позитивні температури...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

45109
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30858
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

17181
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.