У сучасних умовах хімічний контроль є безальтернативним заходом захисту соняшнику від шкідливої дії бур’янів. В останнє десятиріччя значних результатів у цій сфері досягли завдяки насінню соняшнику, стійкого до гербіцидів із класу імідазолінонів і деяких гербіцидів із класу сульфонілсечовин.

Гербіциди цих класів інгібують фермент ацетолактатсинтазу (ALS), що є першим ферментом у біосинтезі в рослині трьох життєво важливих амінокислот: валіну, лейцину й ізолейцину. До створеної виробничої системи Clearfield, або «чисте поле», входить насіння гібридів соняшнику, толерантних до гербіцидів імідазолінонової групи, та спеціалізований гербіцид. Наразі цю виробничу систему успішно застосовують у всіх світових зонах вирощування соняшнику на площі близько 2,5 млн гектарів. Серед виробників посівного матеріалу, які пропонують різноманітні гібриди соняшнику, стійкі до євролайтингу: «Сингента», РАЖТ, «Кассад семенсе», «Євраліс семенсе» й інші.

Стійкі гібриди соняшнику, що їх використовують у виробничій системі «чисте поле», отримано в традиційний спосіб селекції без застосування генної інженерії. Тобто гібриди соняшнику, стійкі до гербіцидів імідазолінонової групи, не є трансгенними. Це дає виробникам сільськогосподарської продукції змогу мати ефективний агрономічний інструмент без жодних обмежень на реалізацію отриманої продукції на світовому ринку. Ця виробнича система спрямована на здешевлення догляду посівів, а також на боротьбу з вовчком — дуже небезпечною рослиною-паразитом. Спеціалізований гербіцид застосовують у період активного росту бур’янів. Дводольні бур’яни не мають переростати фазу шести листочків, а злакові — чотирьох. Потрапляючи в ґрунт, гербіцид стримує проростання бур’янів. З тим рослини соняшнику мають бути у фазі 2–8 справжніх листочків.

Читайте також: Надрання сівба соняшнику у сезоні-2021: що потрібно врахувати

Не рекомендується застосовувати препарат до настання фази двох листочків у культури. Якщо між застосуванням гербіциду й висівом насіння наступної культури випало недостатньо опадів, мікробіологічне розпадання гербіциду в ґрунті може бути не повним. Затримати розпадання гербіциду може також тривалий період низьких температур. Будь-який чинник, що впливає на мікробіологічну активність ґрунту, діє і на ступінь розпадання імідазолінонів. Ґрунтові чинники: тип і текстура ґрунту, вологість, температура та рН-реакція. Достатня кількість вологи (>200 мм) між застосування препарату й висівом наступної культури в сівозміні посилює мікробіологічну деградацію діючих речовин. Розпадання посилюється, коли кількість вологи наближена до величини повної ґрунтової вологомісткості.

Холодні погодні умови під час вегетації сповільнюють мікробіологічну активність, відповідно, мікробіологічне розпадання зменшується. Діючі речовини гербіциду починають розпадатися в ґрунті за температури понад 10 °C і пришвидшують розпадання в разі підвищення температури. Післядія гербіциду посилюється зі зниженням рН ґрунту. Що нижчий рН, то вищий ризик післядії.

В окремих випадках після застосування гербіциду можна спостерігати зменшення висоти рослин і зміну їх забарвлення. Цей ефект може проявлятися сильніше, якщо рослини соняшнику перебувають під дією стресових чинників — посуха, надмірна волога або низькі температури. Виробнича система придатна для більшості сівозмін. Проте сільгоспвиробники мають брати до уваги, що соняшник і ріпак не рекомендується вирощувати на одному й тому самому полі через ускладнення подальшого контролю хвороб, тому що цим культурам притаманна велика кількість спільних хвороб. Рівень стійкості гібридів соняшнику залежить від таких параметрів:

• стадії розвитку і стану рослин під час обробки;
• генетики рослин;
• умов навколишнього середовища під час обробки;
• компонентів бакової суміші (бакові суміші не рекомендуються!).

Слід пам’ятати, що звичайні сорти й гібриди соняшнику високочутливі до впливу цього гербіциду. Він може спричинити їх сильне пригнічення й навіть повну загибель. Неприпустимо також застосовувати генеричні (аналоги) гербіциди, до складу яких входять схожі діючі речовини. Після застосування гербіциду не варто проводити механічний обробіток міжрядь, позаяк це може порушити гербіцидний екран. У разі застосування на посівах із мінімальним або нульовим обробітком ґрунту, де велика кількість рослинних решток на поверхні, ґрунтова дія препарату може знизитися.

Застосовувати бакові суміші з іншими гербіцидами недоцільно. Однак це не стосується піретроїдів. Бакові суміші з фосфорорганічними речовинами можуть зумовити пошкодження й навіть загибель посівів соняшнику. Окрім зазначеного гербіциду до ALS-інгібіторів належать і сульфонілсечовинні препарати. Постійне застосування цих гербіцидів може призвести до появи резистентних видів бур’янів. Тому в сівозмінах слід застосовувати гербіциди, у яких одна з діючих речовин не є ALS-інгібітором, а також знищувати бур’яни по пару (до і після соняшнику) за допомогою гербіцидів, що не належать до ALS-інгібіторів. Помічена також толерантність стійких до гербіциду гібридів до післядії сульфонілсечовин із тривалим періодом розпадання в ґрунті (хлорсульфурону, мегсульфурону тощо), що їх застосовували ще в посівах попередника та які є інгібіторами ацетолактатсинтази (АLS) або ацетогідроксикислотної синтази (АНАS).

Читайте також: Захист від бур'янів: без стресу для соняшнику й агрономів

Якщо кількості опадів недостатньо для вирощування культури, їх також бракуватиме для мікробного розпадання діючих речовин препарату. Тривалий період надто низьких температур також може уповільнювати розпадання цього гербіциду, збільшуючи ризик для наступної культури в сівозміні, яка може виявити чутливість до препарату. Ефективність дії однієї гербіцидної обробки на наступні хвилі бур’янів обмежується дією на наступні культури в сівозміні. Тому під час складання сівозміни важливо зважати на післядію гербіциду й дотримуватися обмежень щодо введення в неї чутливих до дії препарату культур:

• без обмежень — сорти й гібриди, стійкі до гербіцидів системи Clearfield;
• за 4 місяці — пшениця, жито;
• за 9 місяців — кукурудза, ячмінь, овес, рис, соняшник, соя, горох, сорго;
• за 24 місяці — цукрові буряки, ріпак, гречка, просо.

Препарати з групи імідазолінонів не слід застосовувати на одному полі частіше ніж один раз на три роки. Для ефективного контролю падалиці соняшнику, стійкого до імідазолінонових гербіцидів, у посівах наступних культур не бажано застосовувати чисті сульфонілсечовини. Доцільно вносити або їх суміші з дикамбою і 2,4-Д, або препарати на основі дикамби і 2,4-Д у чистому вигляді.

Альона Ільченко, аспірантка, Селекційно-генетичний інститут НЦНС

Три врожаї картоплі за сезон

Це на практиці доводить завідувач Проблемної науково-дослідної лабораторії «Інститут проблем...

«Кредитний Коридор» від ADAMA: досвід...

Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес і розвивати...

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38809
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27514
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14438
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.