Березень 2021 року із його холодними температурами та досить великою кількістю опадів завдає смутку городянину, однак у більшості випадків тішить серце агронома. Це набагато краще, аніж постати перед фактом того, що надворі – середина березня, а температура ґрунту вже підходить для сівби… І волога стрімко випаровується, так як це траплялося попередніми роками.

З іншого боку, запаси вологи із зими – це чудово, проте ніхто не знає, як буде із опадами надалі. А, отже, чимало агровиробників будуть висівати соняшник в ранні, та навіть надранні строки, аби той використав якомога більше вологи із ґрунту.

Загалом соняшник – сільгоспкультура не найпримхливіша, і її можна сіяти починаючи із температури ґрунту +6-8С, хоча звісно, краще дочекатися температури +10-11С. При цьому насіння соняшнику у ґрунті може витримувати короткотривале зниження температури до 8-10 градусів морозу, а сходи соняшнику – до мінус 4. Тобто, ця культура цілком підходить до надранніх посівів, надто ж якщо існує нагальна потреба посіяти у більш вологий грунт.

Агровиробники південних областей незрідка зважуються на неабиякий ризик, висіваючи соняшник у лютому місяці, а дехто, навіть, розмірковує про січневі посіви, так як це було минулого гіперпосушливого сезону. Мовляв, насіння полежить у ґрунті місяць-півтора, зате хоч трохи вологи «вхопить», бо у березні-квітні вже точно нічого хорошого не трапиться.

Наразі ж ситуація із вологою є вочевидь кращою, в тому числі у степовій зоні України. Нагальної потреби ризикувати надранніми посівами соняшнику не було, однак багато хто вже береться до сівби. Традиційно розглядають це питання і фермери Лісостепу, аби підстрахуватися від наслідків цілком ймовірної посухи.

На що потрібно звернути увагу в такому разі?

Перш за все наголосимо на тому, що з точки зору традиційної агротехніки надранній строки сівби соняшнику – це не дуже добре. Пролежавши у холодній землі тижнів 3-4, насіння соняшнику може підгнивати та інтенсивно вражатися різноманітними захворюваннями. Отримані сходи швидше за все не будуть дружніми, що ускладнить догляд за ними і не дасть змогу рослинам нормально реалізувати свій потенціал врожайності. До того ж, існує реальна загроза втратити значну частину посівів через сильні квітневі приморозки, які є доволі частим явищем останніми роками.

Однак якщо ми вже на це зважилися, то першим ділом маємо потурбуватися про потужний інсектицидний та фунгіцидний протруйники для обробки посівного матеріалу соняшнику. Це надзвичайно важливо, оскільки використавши неякісний препарат чи застосувавши недостатню норму, ми «розв’яжемо руки» численним патогенам та шкідникам. У них буде достатньо час та ідеальні умови для того, щоб завдати шкоди насінню. В такому разі не буде і мови про нормальний врожай.

Враховуючи, що у більшості регіонів України сівозміни господарств перенасичені соняшником, для надранньої сівби цієї культури бажано обирати поля із хорошими попередниками, із добрим фіто санітарним станом та достатньою кількістю елементів живлення у ґрунті. Це стане додатковими чинником нормального розвитку рослин.

Звісно, що для надранньої сівби підходять передусім гібриди соняшнику із яскраво вираженими властивостями стійкості до холоду. З цією метою краще підбирати добре перевірені в регіоні як вітчизняні, так і імпортні гібриди, котрі відзначаються не лише холодостійкістю, але й стрімким стартовим розвитком. Цілком можливо, що для надранньої сівби підійде районований невибагливий сортовий соняшник. В тому разі, якщо складуться несприятливі погодні умови, економічні втрати будуть відносно невисокими і поле можна буде в крайньому разі пересіяти.

І нарешті дуже важливо забезпечити ефективне стартове живлення соняшнику, аби той із настанням оптимальним для проростання насіння температур міг нормально розвивати кореневу систему. Для цього необхідне якісне фосфорне живлення рослин, а також певна кількість азоту та цинку. Як відомо, фосфор може засвоюватися кореневою системою рослин лише за температури від +10 С, що ускладнює це завдання. Тому для припосівного живлення є сенс застосовувати мінеральні добрива, у складі яких фосфор міститься у декількох формах, котрі стають доступними для рослин поступово впродовж тривалого періоду часу.

Мальчувальний метод обробітку ґрунту в Степу...

Експлуатація та інтенсивна експлуатація чорноземів Степу протягом тривалого періоду призвело до...

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36703
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26086
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13470
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.