Рукола росте як на культивованих площах, так і в дикому вигляді (selvatico). На берегах Середземного моря її вирощували за часів Римської імперії. Вже тоді люди вважали, що рукола - це афродізіак.

Рукола - однорічна рослина. Це холодо-стійка рослина, (витримує заморожування –5…-7 °C) для якої кращими є суглинкові, багаті на органічні речовини ґрунти зі слабко кислою реакцією.

Витримує легке затінювання і не вимагає особливого догляду.

Вегетативний цикл цієї рослини дуже короткий. Від висадки насіння в сиру землю, яке проводиться навесні, до збору врожаю проходить декілька тижнів. Росте добре як на сонці, так і в тіні, проте має бути захищена від сильного вітру. В ідеальних кліматичних умовах рослина може вирощуватись навіть взимку. Руколу можна вирощувати і в контейнерах.

Руколу можна ефективно вирощувати у відкритому і закритому ґрунті, висіваючи насіння на постійне місце або висаджуючи розсаду, при цьому рослини добре приживаються. Розсадний спосіб застосовують для економного використання насіння і для одержання більш раннього та високого врожаю.

Читайте також: Вирощування мікрозелені як бізнес

Висівають насіння або висаджують розсаду з міжряддями 25–30 см, в ряду між рослинами залишають 10–15 см. При безрозсадному вирощуванні рослини своєчасно проріджують.

Розсаду руколи краще вирощувати у горщечках, касетах або інших ємкостях розміром 3x3, 4x4, 5x5 см, висіваючи в них по 2–3 насінини. Глибина висіву насіння 0,5–1 см. При оптимальній температурі 18–22 °C сходи з'являються через 3–5 днів. Вік розсади від появи сходів 15–25 днів.

Під культуру вносять на 1 м²: перегною чи компосту 1–2 відра, аміачної селітри - 15–20 г, подвійного суперфосфату - 20–25 г і калійної солі - 25–30 г. Під перекопування грунту використовують 2/3 рекомендованої дози мінеральних добрив, а 1/3 вносять у період росту у вигляді рідких підживлень, для яких краще брати комплексні добрива.

У відкритому ґрунті ефективно застосовувати мульчування рядків перегноєм, торфом шаром 1–2 см і смугою 4–5 см. Найбільш надійні результати дає вирощування рослин під плівкою або при накритті посівів нетканинним матеріалом (агріл, лутрасил), які створюють оптимальні умови для росту рослин і захищають їх від хрестоцвітих блішок. Для одержання соковитої, ніжної зелені проводять регулярні поливи і догляд як і за іншими салатами. Поливати слід не рідше одного разу на тиждень. Потрібно пам'ятати, що рукола швидко накопичує нітрати, тому перенавантажувати ділянку добривами не варто.

При одноразовому збиранні урожай становить 1,5–2,5 т/га. А при поступовому збиранні нижніх листків урожайність культури збільшується майже удвічі, але листки збирають до початку утворення квіткової стрілки.

Сорти

Знахар - скоростиглиий сорт. Висота розетки 15–20 см. Посів із квітня по серпень безпосередньо в грунт на глибину 1 см. Урожайність 1–1,3 кг/м².

Корсіка. Сорт висотою до 60 см і навіть вище. Від сходів до господарської стиглості 30–32 дні. Розетка листя припіднята. Лист вузький, ліровидний, гладкий, зелений. Урожайність зеленої маси - 2,5 кг/м².

Рококо - сорт ранньостиглий, широколистяний. Лист зелений із гладкою поверхнею, дубовидний. Масса однієї розетки 20–25 г. Урожайність зелені - 1,6 кг/м².

Покер - скоростиглий сорт, від сходів до збирання зелені - 20–25 днів. Висота ро-зетки 15–20 cм. Посів з квітня по серпень безпосередньо в грунт, на глибину 1 см. Рослина невибаглива. Призначена для вирощування у відкритому грунті, під плівковими укриттями, на підвіконні. Урожайність - 1–1,3 кг/м². Посів у відкритий грунт: квітень - червень. Збір урожаю: травень-жовтень. Схема посадки: 10–15х30–40 см.

Сицилія - середньостиглий сорт. Лист ліровидний, перисторозсічений, зелений. Урожайність зеленої маси - 2,5 кг/м².

Юрій Носенко, канд.с.-г. наук

Китай дарує світу нову сільськогосподарську...

На власній продовольчій безпеці цивілізація, історія якої нараховує майже 5 тисяч років, як то...

Чотири поради для агрономів, які планують...

В 2023 році в країні площі під соняшником зросли майже на 7% порівняно з попереднім роком через...

АгроХім - дистрибютор засобів захисту рослин в...

Дистрибуційна компанія АгроХім: надійний постачальник засобів захисту рослин, насіння та добрив У...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33317
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23465
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11660
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.