У порівнянні із цінами минулих сезонів, вартість ходових видів мінеральних добрив зросла в два і більше разів. Зокрема, ціна за тонну азотних гранул досягає позначки 30 тисяч гривень за 1 тонну, а найбільш затребувані нині NPK пропонуються по 45-50 тисяч гривень.

Враховуючи, що зерно таких культур як пшениця, кукурудза чи соняшник і досі складно продати за більш-менш прийнятною ціною, така цінова ситуація робить внесення міндобрив у нормальних нормах практично безсенсовним з економічної точки зору. А частково – із агрономічної також.

Впродовж останніх тижнів ми неодноразово спілкувалися із українськими фермерами із різних регіонів України. Коли мова заходила про мінеральне живлення рослин, фактично всі наші співрозмовники стверджували, що вноситимуть міндобрива лише у вигляді стартових добрив у сівалках. Окрім цього – мікродобрива по листу. Про якесь масштабне основне внесення NPK навіть не йдеться.

Однак чи не відобразиться такий підхід критичним зниженням врожайності? На це запитання один із досвідчених агрономів, який багато років працює на Хмельниччині, розповів, що за його цьогорічними спостереженнями різниця поміж тими полями, на яких встигли внести повну норму добрив і тими, де не стигли нічого, не перевищувала 1-2 ц/га. Є поля, на яких цієї різниці не помітно взагалі.

Читайте також: Чи спрацює деструктор без азотних добрив: поради від компанії БТУ-ЦЕНТР

Загалом про схожі спостереження нам розповіли декілька співрозмовників. Очевидно, що добре заправлений міндобривами із минулих років і доглянутий грунт, зможе утримувати свою родючість ще не один сезон.

Однак це не означає, що йому не слід допомогти це робити. Наприклад, ширшим застосуванням вже наявних на полі потенційних добрив – пожнивних решток культур. Їх необхідно максимально ретельно подрібнити і змішати із землею, якщо це дозволяє технологія, заведена у господарстві. Своєю чергою не завадить при цьому внести копійчані у порівнянні із цінами на міндобрива, органічні препарати – деструктори стерні, гумати тощо. Їх внесення дасть змогу активізувати розвиток біоти та пришвидшити розкладання соломи.

Також ретельнішу увагу слід звернути на обробку посівного матеріалу критичними для конкретної культури мікроелементами та вибір добрива для стартового живлення. Це можуть бути мінімальні норми, буквально по декілька десятків кг/га якісних швидкорозчинних азотно-фосфорних добрив, котрі будучи внесені із насінням допоможуть рослинам швидко сформувати потужну кореневу систему.

В принципі, навіть за нинішньої складної ситуації можна ефективно спрацювати навіть із мінімальними фінансовими вкладеннями. Багато досвідчених агрономів в Україні ще задовго до війни і нинішніх економічних проблем, стверджували, що головний лімітуючий фактор у нас – це не брак елементів живлення, а саме продуктивна волога. У більшості випадків так воно і є.

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41421
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.