У сільському господарстві зазвичай застосовують азотні добрива як органічного, так і неорганічного походження. Саме вони надають велику кількість легкодоступного азоту мікроорганізмам, відповідальним за розкладання рослинних решток. Та чи можна відмовитися від доволі недешевих азотних добрив? Який ефект від деструкторів? На ці та інші запитання дають відповіді фахівці компанії БТУ-ЦЕНТР.

Деструкція рослинних решток: яку роль відіграє азот?

Рослини є джерелоазотм харчування всіх живих організмів на планеті. Доки рослина вегетує, комахи, тварини, патогенні мікроорганізми харчуються легкодоступними цукрами, які утворює ця рослина. Але після того як рослина відмирає, її надземна частина і коренева система не завершують свою місію у сівозміні. Адже основна складова стінок рослини та кореневої системи — це складні поліцукри (целюлоза, лігніни та ін.), що містять багато енергії для споживання мікроорганізмами, але щоб розкласти їх, треба докласти більше зусиль. Для цього мікроорганізми мають синтезувати велику кількість різних ферментів — сполук білкової природи, для синтезу яких потрібен азот. Отже, щоб мікроорганізми розкладали рослинні рештки, азот має бути в достатній кількості. Саме за цієї умови будуть синтезовані ферменти для проходження біохімічних процесів розщеплення целюлози й отримання енергії для розвитку самих мікроорганізмів.

Як працюють азотні добрива?

Перевага таких добрив у тому, що вони здатні одномоментно дати велику кількість легкодоступного азоту мікроорганізмам, які беруть участь у розкладанні рослинних решток.

Що відбувається в ґрунті? По-перше, мікроорганізми «вимикають» механізм фіксації атмосферного азоту, який до того ж є досить енергозатратним. По-друге, починають активно розмножуватися мікроорганізми, які є патогенами сільськогосподарських рослин.

Саме тому важливо простежити за балансом мікроорганізмів на полі після збирання врожаю. Якщо ми не застосовуємо біопрепарати для контролю патогенів, зокрема біологічні деструктори, то розкладанням займатимуться ті мікроорганізми, що накопичились на поверхні рослини за час вегетації. У більшості випадків це патогенні мікроорганізми, різноманітні збудники хвороб, що лишилися на рослинних рештках після активного сезону.

Навіщо потрібен деструктор Екостерн?

Екостерн від компанії БТУ-ЦЕНТР — це поєднання цінних мікроорганізмів і продуктів їхньої життєдіяльності, застосування яких дозволяє керувати розкладанням рослинних решток і відновлювати здоров’я ґрунту. До того ж нейтралізуються фітотоксини та фітопатогени в ґрунті, підвищується його біологічна активність, покращуються фізико-хімічні властивості.

Застосування деструктора Екостерн дозволяє:

• Керувати розкладанням рослинних решток, використовуючи їх максимально ефективно для ґрунту і для наступної рослини;
• Захистити поле від розвитку хвороб наступного року, покращити фітосанітарний стан поля;
• Покращити стан ґрунту та його структуру;
• Збільшити кількість гумусу в ґрунті;
• Зменшити фітотоксичність ґрунту;
• Підвищити врожайність культур.

На одну тонну пожнивних решток потрібно як мінімум 10–15 кг д. р. азоту. Багато хто з аграріїв сьогодні просто не має такої можливості через складну економічну ситуацію в країні. Що ж робити?

ЗАСТОСУВАННЯ ДЕСТРУКТОРА ЕКОСТЕРН ДОЗВОЛЯЄ:

• Керувати розкладанням рослинних решток, використовуючи їх максимально ефективно для ґрунту і для наступної рослини;

• Захистити поле від розвитку хвороб наступного року, покращити фітосанітарний стан поля;

• Покращити стан ґрунту та його структуру;

• Збільшити кількість гумусу в ґрунті;

• Зменшити фітотоксичність ґрунту;

• Підвищити врожайність культур.

Деструктори можна застосовувати без азотних добрив, проте процес розкладання буде відбуватися повільніше. Адже в такому разі мікроорганізми використовуватимуть тільки доступні їм джерела азоту: з ґрунту, від інших органічних решток, різних білкових відходів тощо. Якщо азоту в ґрунті недостатньо, мікроорганізми почнуть фіксувати атмосферний азот самостійно.

Агрономи БТУ-ЦЕНТР радять:

• Обов’язково внести невелику кількість стартових добрив під сівбу. Якщо ми даємо деструктори перед сівбою наступної озимої культури, то під сівбу самої культури додаємо азотне живлення — 10–15 кг у фізичній величині. Для літніх культур — аналогічно, адже той азот, що рослини використають з осені, за зиму може не відновитися;
• Якщо все-таки вносити разом із деструкторами азотні добрива, то за норми не меншої як 10–15 д. р. на 1 га;
• Застосовувати органічні добрива, зокрема різного роду компости;
• Застосовувати мікробні фіксатори азоту впродовж вегетації або під основний обробіток ґрунту. Зокрема, у лінійці компанії є природний регулятор росту Азотофіт, який активно фіксує молекулярний атмосферний азот і збагачує ним ґрунт до 60 кг/га (в середньому — 20 кг/га);
• Підвищити ефективність Екостерна, скомбінувавши внесення з іншими мікробіологічими препаратами компанії, такими як гумат калію Гуміфренд, біофунгіцид Склероцид, PK-мобілізатор Граундфікс. Важливо також ураховувати вихідні умови сівозміни та стан ґрунту на час внесення.

Важливо пам’ятати, що без деструктора й азоту ми не поліпшуємо фітосанітарний стан і не повертаємо поживні речовини з рослинних решток у ґрунт для використання наступними культурами.

Що там на полі: практичні кейси застосування деструкторів без азоту

Прикладом застосування деструкторів без азотних добрив можуть бути органічні господарства, які практично не застосовують азотні добрива, але мають позитивний ефект від біологічних деструкторів.

У господарстві СФГ Оріана (Хмельницька обл.) протягом двох років агрономи застосовують деструктор Екостерн. Зокрема, проводили дослідження, де на зернових культурах, сої, кукурудзі використовували 1,5 л/га деструктора як з азотними добривами (10 кг азоту у фізичній вазі), так і без азотних добрив. Застосування азоту не вплинуло на якість розкладання рослинних решток і врожайність наступних культур.

В агропідприємстві Діамант плюс (Львівська обл.), уже протягом двох років господар застосовує деструктори стерні без азотних добрив на всю площу після збирання кукурудзи восени й також спостерігає позитивний ефект щодо розкладання решток.

У 2021 році проводили прикладні дослідження із застосування деструктора в Миколаївській, Черкаській областях і деяких філіях агрохолдингів. Результати досліджень підтвердили позитивний ефект деструкції рослинних решток за допомогою препарату Екостерн.

Також позитивні результати спостерігають на полях, де для пришвидшення деструкції рослинних решток і фіксації азоту з атмосфери до біологічного деструктора Екостерн додають біоактиватор Азотофіт у нормі 0,5–1,5 л/га. Живі клітини природної азотфіксувальної бактерії Azotobacter chroococcum, які входять до продукту, додатково збагачують ґрунт атмосферним азотом.

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36610
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26034
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13440
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.