Чи можна якось вплинути на божевільну вартість сушіння вологого зерна кукурудзи у цьому сезоні

Те, про що давно велася мова і що прогнозувалося, таки, на жаль, збулося: вартість природного газу для промислових споживачів скочила так, що стала непідйомною для багатьох елеваторів та фермерських господарств. Сьогодні, на противагу минулорічним 60-70 грн за 1 тонно/відсоток зняття вологості кукурудзи, розцінки зросли фактично втричі.

Тобто, якщо нам потрібно всього-на-всього довести із 19% довести тонну кукурудзи до стандартних 14%, то маємо заплатити 1000 гривень. Якщо із 24% до 14% - 2000 гривень. І навіть не хочеться уявляти, скільки потрібно заплатити за післязбиральну доробку кукурудзи, вологість якої становить 28-30% і вище… А ще зерно потрібно зібрати, перевезти, очистити.

А такого зерна нині чимало. Аномально низькі температури повітря та грунту в травні-на початку червня зробили свою чорну справу. Посіви кукурудзи відстали у розвитку щонайменше на два тижні. Зерно доводиться збирати із серйозним запізненням, на яке накладалися осінні опади. Тому нині подекуди не рідкість і кукурудза із вологістю 32-35%.

І от куди її подіти? Елеватори або вимушені виставляти астрономічні рахунки за досушену кукурудзу за такої ціни природного газу, або ж взагалі відмовляються працювати із перезволоженим зерном. Це ще добре, якщо сушарка, нехай і на газу, знаходиться у самому господарстві і можна якось скоротити витрати, в тому числі на логістиці та на безкоштовному зберіганні. Але все одно від вартості природного газу тут нікуди не втечеш.

Поруч з тим ми телефонуємо власникам тих господарств, у яких свого часу встановили сушарки на альтернативних видах палива: соломі, щепі, пелетах тощо. І вони взагалі не відчувають якихось особливих проблем. Так, старі проблеми, на кшталт потреби доставляти та десь зберігати паливо лишилися, але собівартість сушіння зосталася тією ж самою. Це фактично 20-30 гривень за один тонно/відсоток, тобто, дешевше у порівнянні із нинішніми цінами на природний газ у 5-8 разів.

Так, це справа дещо марудна, але ж нинішня економічна ситуація буквально волає про те, що свого часу варто було підстрахуватися таким чином. Нехай навіть просто придбавши теплогенератор до сушарки та налагодивши резервний механізм сушіння. Ту ж таки щепу можна вільно придбати на деревообробних та меблевих виробництвах, солома та полова є і в самих господарствах. Головне – відпрацювати технологію їх заготівлі, соломи – у полі, а полови – під час очищення зерна чи забирати на великих елеваторах.

Знову ж таки нинішня ситуація свідчить і про те, що не варто аграрію сподіватися на когось, а необхідно брати справ до своїх рук. Власна зерносушарка, власне зерносховище, уся інфраструктура – і будь-які економічні негаразди можна переживати відчутно легше. Тому сподіваємося, що наступний сезон збирання врожаю українські фермери зустрінуть вже більш підготовленими.

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28762
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15459
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.