Минулий рік точно не можна було назвати кукурудзяним. Навіть у доволі благополучних з точки зору опадів західних областях України, середня врожайність у господарствах рідко коли перевищувала 9-10 т/га. Про результати, отримані у центральних областях краще взагалі не згадувати. Виходячи із цього, навесні 2021 року багато фермерів тричі подумають, перш ніж приймуть рішення про структуру посівних площ під «королевою полів», обробіток грунту та строки сівби.

Ніби випав сніг, і стартова волога в землі повинна бути, однак «осад» від минулорічної посухи лишився. Адже минулого року, натхненні попередніми результатами в районі 12-14 т/га, агровиробники центральних областей збільшували посівні площі під кукурудзою, обираючи високоінтенсивні гібриди та технологію вирощування. Тим більш сильним було розчарування і тим обережніше ми чинитимемо цієї весни.

Сніг снігом, але жодних гарантій щодо того, що опадів буде достатньо впродовж усього вегетаційного періоду ніхто не дасть. Отже, певну частину площ під кукурудзою у лісостепу краще відвести під ранньостиглі посухостійкі гібриди та під так звані стабільні пластичні гібриди. Більшість експертів, із якими ми спілкувалися на цю тему радять відвести під цей блок гібридів від 40 до 50% площ, засіяних кукурудзою. В такому разі за несприятливих умов господарство зможе підстрахуватися більш-менш прийнятною врожайністю. Натомість якщо дощі таки підуть, то навряд чи ці гібриди сильно розчарують своїх власників – свої 9-10 т/га вони однаково насиплять.

В будь-якому разі кукурудза із коротким ФАО, посіяна у якомога більш ранні строки, має усі шанси пройти ключові фази розвитку до настання безнадійної літньої посухи, а отже, продемонструвати непогану врожайність. Такий варіант розвитку подій слід мати на думці, підстрахувавшись відповідним чином.

Набагато вищу, аніж раніше увагу експерти радять звертати і на густоту сівби кукурудзи, зокрема, орієнтуючись на її зменшення у постраждалих минулого року від посухи регіонах. Знову ж таки, якщо підуть дощі, то проріджені на 5-10% рослини на гарному агрофоні однаково дадуть високу валову врожайність, але за умов дефіциту вологи у рослин буде більше шансів на те, щоб вижити і сформувати врожай.

Питання із оптимальними строками сівби кукурудзи набуває незрідка вирішального значення. Так, як засвідчив минулорічний досвід у центральних регіонах, найкраще себе показали якраз поля із найраннішими строками сівби – після першої декади квітня, оскільки на той час було достатньо вологи і склалися нормальні температури для розвитку сходів кукурудзи. Тому несподівані травневі холоди рослини зустріли біль-менш зміцнілими, встигнувши розвинути кореневу систему. Звісна річ, і їм довелося несолодко, надто ж у червні-липні без жодної краплини дощу, проте назагал врожайність на таких полях була дещо вищою.

У всякому разі неабиякої ваги набуває завдання отримання своєчасних дружних сходів, як запоруки подальшого контрольованого догляду за посівами. Вирівняні посіви набагато легше доглядати, а застосування різноманітних хімічних та біологічних препаратів, рекомендованих для певних фаз розвитку рослин, буде більш ефективним.

Отримання сильних дружних сходів рослин складається із цілої низки факторів, відомих кожному агроному, починаючи від підготовки посівного горизонту і дотримання глибини висіву аж до ефективності протруєння посівного матеріалу. Ми ж наголосимо на наступних моментах.

По-перше, це якість насіння, коефіцієнт його схожості і калібрування. Годі вести мову про дружні сходи і своєчасне їх отримання, якщо насінини поміж собою відрізняються як масою та розмірами, так і енергією проростання. Протистояти жорстким кліматичним змінам можна лише використовуючи якісний продукт, і насіння тут – на першому місці.

По-друге, для сівби кукурудзи повинна використовуватися сівалка, основним достоїнством якої є не надзвукова швидкість сівби, а передусім точність та рівномірність розкладки насіння. Замало продуктивності із однією сівалкою – потрібно придбати ще одну, але насіння в землю повинно лягати оптимальним чином.

Тобто, якщо ми покладемо якісний посівний матеріал і знову ж таки якісно його посіємо, ми вже виграємо у непередбачуваної погоди якийсь плацдарм і сприятимемо покращеному розвитку рослин у початкових фазах. Навіть вже цей момент може зіграти ключову позитивну роль, у тому разі, якщо кліматична ситуація розвиватиметься за несприятливим сценарієм.

Нарешті, по-третє, молоді сходи рослин повинні бути цілковито захищені від хвороб та шкідників, а також отримати своєчасне відповідне мінеральне живлення.

Завдяки хорошому протруйнику, проростаюче насіння кукурудзи отримує змогу сконцентрувати свої життєві сили на розвитку кореневої системи та надземної частини, а також «прийняти рішення» про майбутню врожайність. Тобто, сходи дійсно будуть своєчасними, будуть міцними і, вочевидь, дружними. Те, що треба, аби далі вести посіви до якомога вищої врожайності та протистояти таким ймовірним стресовим явищам як посуха.

Дедалі більшої ваги набуває стартове припосівне мінеральне живлення рослин. У період, коли з’являються перші корінці рослини, для подальшого розвитку вона потребує швидкодоступного будівельного матеріалу, тобто, елементів живлення. Далеко не завжди вона може його знайти відразу, внаслідок чого втрачається дорогоцінний час. Як свідчить досвід останніх років, слідом за сприятливими умовами для рослин після появи сходів, можуть скластися протилежні умови вегетації. Тобто, перманентно невисокі температури і навіть приморозки, або навпаки аномально високі для другої половини весни температури.

В обох випадках не можна втрачати жодної хвилини і чекати на те, що рослина нарешті знайде своїми корінцями поживу в грунті. Її потрібно заздалегідь підготувати і якраз припосівним способом. Це можуть бути швидкорозчинні гранульовані чи навіть рідкі стартові добрива. Якщо останні немовби огортають насінину поживною «хмариною», то гранули чи мікрогранули найбільш ефективно розміщувати безпосередньо під насіниною, аби корінці розвивалися донизу і відразу знайшли необхідне живлення.

Неабиякого значення набуває також структурованість посівів кукурудзи відповідно до подальшої стратегії збирання врожаю. Волога вологою, але зерно однаково буде, незалежно від показників врожайності, а отже, із ним потрібно буде повестися належним чином. Адже зерно кукурудзи найчастіше збирається із помітним перевищенням вологості і на післязбиральну доробку після перевезення його із поля у агровиробників завжди є обмаль часу. Іноді – це лічені годи, аби очистити зібране збіжжя та спрямувати його на сушіння.

Не можна затягувати і власне із збиранням кукурудзи, оскільки в перестояних у полі качанах зерно набирає вологу і може почати раніше псуватися вже безпосередньо у сховищі.

Саме тому важливим є планування термінів збирання зерна на кожному полі із врахуванням особливостей кожного гібриду та термінів сівби. Це непросте, проте важливе завдання для кожного керівника. Не можна допустити того, що доведеться одночасно збирати врожай на 40 чи 50% площ під кукурудзою. Дуже мало господарств мають для цього достатній парк техніки та елеваторного обладнання.

Тому бажано продумати відповідний логістичний ланцюжок ще перед сівбою кукурудзи, визначивши орієнтовні терміни жнивування на кожному полі. Звісно, багато чого в цьому плані залежить і від погодних умов, проте завжди краще мати готовий план.

Сподіваємося, що у вітчизняних агровиробників цього року не виникатиме проблем, ані із сівбою, ані із врожайністю кукурудзи. Як би там не було, однак проблемний 2020 рік повинен залишитися як неприємний виняток, співпадіння цілої низки несприятливих для вирощування сільгоспкультур факторів – і не більше. Українські фермери із кожним роком вдосконалюють технологію вирощування кукурудзи і жодні кліматичні коливання не повинні їм завадити розвиватися.

Ігор Коваленко

Віталій Ільченко: «Українські компанії повинні...

В Ukravit не чекають на закінчення війни, а фокусуються на роботі, щоб розвиватися й фінансово...

Заробити на сушарці

Наявність ефективного зерносушильного комплексу в господарстві дає змогу не лише суттєво заощадити...

Галина Борачок: «Для Аграрного сектору пріоритет...

Як перетворити філію заводу профнастилу й сандвіч-панелей на надійного партнера агронапряму й...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

43240
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30139
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

16633
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.