Хороший урожай — це не лише про кількість. Це, далеко не в останню чергу, і про якість вирощеного зерна. Особливо це стосується такої експортоорієнтованої культури, як кукурудза. Поготів, коли валовий її збір буде значно меншим, а вимоги до поставок зерна до тієї ж Європи стають усе жорсткішими. Відтак питання якості зібраного вражаю стає принципово важливим

Щоб менше стало найкращим

За різними маловтішним прогнозам, валовий збір кукурудзи цьогоріч буде на 20-25% меншим від торішнього. Насамперед через украй несприятливі для культури умови вирощування. Спекотні погодні умови на початку запилення, яке до того ж випереджає звичні терміни вегетації, вже завдали нищівного удару по очікуваному виробництву кукурудзи в сезоні-2024. Свою негативну роль тут відграє і скорочення площ під культурою, сутужний фінансовий стан багатьох господарств, що прямо позначається на їх технологічних можливостях.

Натомість в одного з основних виробників кукурудзи — Сполучених Штатах — фермери втішаються хорошою погодою. Повідомляється, що синоптики не очікують жодного погіршення умов виробництва кукурудзи в США на найближчі тижні. Відтак оцінки стану врожаю є на найвищому рівні з 2020 року, а ціни на культуру на світових біржах закономірно падають.

У таких умовах українським агровиробникам і за всіх відомих логістичних труднощів доведеться жорстко конкурувати за якістю вирощеного врожаю. Фахівці наголошують, що крім уже звичних стандартизованих вимог до якості зерна кукурудзи (вологість, відсоток битого і пошкодженого зерна, смітної та зернової домішки) додаються ще й суто європейські акценти. Ідеться про все жорсткіші вимоги щодо забруднення мікотоксинами. Зазначається, що у європейських покупців багато питань виникає щодо допустимих значень де­­зокси­ніваленолу (DON) / вомітоксину. Конкурентним є зерно з показником 500–2000 DON. Подібна ситуація з рівнем афлатоксину тощо.

І загалом наявні умови виходу на ринок передбачають вирощування зерна відповідної товарної та фітосанітарної якості. Для цього потрібно контролювати кожну ланку технологічного ланцюжка від поля до первинної переробки. Прибуток може принести тільки та кукурудза, яка відповідає нормативним вимогам і все вимогливішим запитам покупців.

Параметри оцінювання

До основних показників якості кукурудзи зазвичай належать:

Вологість зерна. Згідно з ДСТУ вологість зазвичай не має перевищувати 14–15%, що важливо для забезпечення правильного зберігання та переробки кукурудзи.

Зерновий склад. Він показує відсоток різних частин зерна: ендосперм, шкірка, зародок. Цей показник важливий для використання в різних галузях: переробки, кормовиробництві тощо.

Зернові домішки. Домішки складаються з домішок неякісних зерен (зерна, пошкоджені шкідниками, пророслі зерна, а також зерна інших зернових культур тощо.

Густина. Її вимірюють у кілограмах на літр або грамах на літр, вона впливає на об’ємну вагу, зручність та ефективність транспортування.

Показник олійності. Уміст олії в зерні кукурудзи є важливим показником для виробництва олії й інших продуктів, біопалива тощо.

Уміст мікотоксинів. Цей показник важливий для забезпечення безпеки харчових продуктів і кормів. Мікотоксини є токсичними речовинами, які утворюються під впливом пліснявих грибів: вомітоксин, афлатоксини, зеараленон, охратоксин тощо.

Якість, гартована полем

Важливу роль відіграє сам вибір гібридів із відповідними якісними показниками та групами стиглості, які забезпечують оптимальне визрівання, баланс продуктивності та вологості. Окрім вибору належних гібридів на якість отриманого зерна впливає й вибір і дотримання технології вирощування. Фітосанітарний стан рослин і отриманого зерна поліпшується за правильних агротехнічних заходів від сівби до збирання врожаю.

Зокрема, важливу роль відграє оптимальна система живлення посівів. Фахівці наголошують: збалансоване забезпечення поживними речовинами гарантує високий уміст білка і енергетичну цінність зерна, підвищує якість силосного матеріалу в кормових культурах.

Так, азот і сірка підвищують уміст білка в зерні кукурудзи. Унесення азоту має бути збалансованим, щоб забезпечити хороший ріст без ризику вилягання рослини й затримки дозрівання зерна. Крім того, достатня кількість цих поживних елементів знижує вміст вологи в дозрілому зерні. Щодо інших макроелементів, то калій працює на збільшення вмісту амінокислот і білка, фосфор зменшує вміст вологи в зерні, пришвидшуючи дозрівання. Також важливим є забезпечення кукурудзи мікроелементами для покращення ростових процесів і підвищення кількісних та якісних показників урожаю.

А під час жнив слід забезпечити найоптимальніші умови для збирання врожаю, враховуючи не лише його кількісні, а і якісні показники. Як для початку це буде ретельне визначення дати збирання врожаю, яка має відповідати стадії досягнення рослиною фізіологічної зрілості та якомога нижчої вологості. Проте не слід запізнюватися зі збиранням, уникаючи втрат на полі від перестоювання кукурудзи. Адже затягнуте природне сушіння на полі підвищує ризики погіршення фітосанітарної якості через поширення грибних інфекцій. Також це може призвести до вилягання посівів, що значно ускладнює роботу зернозбиральної техніки.

Загалом критерієм зрілості зернової кукурудзи є баланс максимальної ваги зерен, якомога повного наливання та мінімального вмісту вологи в зерні. Максимальна врожайність досягається на стадії біологічної зрілості, тобто коли вологість зерна наближається до 30–32%. Вологість впливає на збереження цілісності зернівок під час обмолоту, попереднього складування і сушіння. Водночас це є важливим показником товарної якості зерна за його реалізації.

Справа техніки й технологій

Оптимально налаштований і відрегульований збиральний комбайн — це невіддільна складова якісного збирання й отримання якісного врожаю. Виходячи в поле, слід збалансувати низку параметрів — швидкість руху комбайна, налаштування жатки, системи обмолоту і сепарації тощо. Це мінімізує втрати врожаю, забезпечує чистоту зерен, знижує ризик розламування і розтріскування зерен. Пошкоджені під час збирання зерна неминуче приведуть до збільшення кількості битих зерен й отримання занадто дрібних фракцій, що погіршує якісні показники партії.

Коли під час збирання головними критеріями якості кукурудзи є її фізіологічна стиглість і вологість, то під час закладання на зберігання визначальними є умови, у яких тримається щойно зібране зерно. Бажано не складувати вологу кукурудзу протягом доби, забезпечити активну вентиляцію потоком прохолодного повітря, щоб уникнути перепрівання зерна перед сушінням. Сушіння має бути організовано без збоїв і затримань. Загалом рекомендується якомога скоротити час між збиранням і просушуванням зерна.

Сушіння також має головне значення для якості збіжжя кукурудзи, адже можливі пошкодження позначаються на фізіологічних властивостях зерна, придатності для подальшого використання й товарній цінності. Аби цього уникнути, слід обрати оптимальний температурний режим сушильної камери залежно від типу подальшого використання зерна. А подальше зберігання в сучасних зерносховищах, з ефективною системою вентиляції, належним температурним режимом і рівнем вологості зберігає зернові запаси від ризику пошкодження до часу їх реалізації.

Степан Коцький

Ідеальне внесення міндобрив із причіпним...

Компанія AMAZONE представляє унікальний професійний розподільник гранульованих добрив з об’ємом...

Український тваринницький саміт: трансформуємо...

11 жовтня 2024 року у Києві відбувся UKRAINIAN LIVESTOCK SUMMIT 2024, організований компанією...

Переваги осінньої обробки гербіцидами озимих...

Затяжні теплі осені вже стали звичною прикметою аграрного сезону в Україні. Позитивні температури...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

45109
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30858
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

17181
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.