Американський досвід діагностики пошкоджень від граду
- Деталі
- Зернові культури
- 78
На початку літа в багатьох регіонах України пройшли потужні грози, які супроводжувалися градом. Він наробив чимало лиха на посівах різних культур. Не винятком стала й кукурудза. Втім, досвід свідчить, що ще рано підраховувати збитки, якщо навіть картина на полі зовсім не втішна. Принаймні у цьому впевнені американські фермери
Надарма кажуть, що одне з найсерйозніших випробувань на витримку в сільському господарстві — чекати, коли кукурудза відновиться після граду. Немає нічого гіршого за поле, яке ще вчора цвіло, а наступного дня вже побито.
Фактори градобою
Фахівці наголошують, що діагностика та прогнозування можливих втрат врожаю досить складні й залежать від поєднання низки чинників, які слід урахувати:
• фаза розвитку рослин;
• град сам по собі або з дощем;
• вітер із вихровими поривами або — без;
• напрямок падіння граду, напрямок рядів кукурудзи до граду;
• розмір градин.
Поспіх не потрібен
І, що важливо, оцінюючи шкоду, заподіяну кукурудзі градом, не варто особливо поспішати. «Вам потрібно почекати хоча б тиждень, щоб оцінити зростання й подивитися, як буде відновлюватися урожай», — наголошує Джастін Макмехан, фахівець із захисту рослин в університеті Небраски (США). А ще краще почекати два тижні, коли повністю не проявляться регенеративні здатності рослини.
Визначальна фаза розвитку
Велике значення має стадія росту, коли кукурудза потрапляє під град. Доки рослина перебуває на стадії проростання, точка росту — під землею. Таким чином, у багатьох випадках те, що відбувається над землею, не має великого значення для визначення потенційної втрати врожаю. І навпаки, пошкодження кукурудзи в кінці сезону можуть бути серйознішими.
Навіть якщо молоді рослини дещо пошкоджені, але на них може з’явитися нове листя, втрати такої кукурудзи можуть бути мінімальними. Тобто на цій фазі вегетації посів може мати вигляд побитого градом, але великими збитками це не загрожує.
Те саме іноді відбувається, коли листя обриваються, але не знищуються повністю, навіть якщо рослини більші. Доки зелена тканина все ще прикріплена й може відбуватися фотосинтез, листя зачасту ще продуктивні.
Проте серйозніші пошкодження завдаються, коли культура наближається до стадії розмноження. Втрата врожаю може досягати 100%, якщо рослини кукурудзи повністю позбавляються листя.
Рівень дефоліації та втрати
Згідно з таблицею дефоліації кукурудзи, розробленої Університетом Пердью, потенційні втрати врожаю можуть становити:
• кукурудза із шістьма листками, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 0%;
• кукурудза з 10 листками, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 6%;
• кукурудза з 12 листками, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 9%;
• кукурудза з 12 листками, дефоліація 75% — очікувана втрата врожаю 16%;
• кукурудза з 15 листками, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 15%;
• викидання волоті, дефоліація 25% — очікувана втрата врожаю 9%;
• викидання волоті, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 31%;
• рання стадія дозрівання, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 22%;
• стадія молочної стиглості, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 18%;
• стадія досягнення фізіологічної стиглості, дефоліація 50% — очікувана втрата врожаю 7%.
Наводять три сценарії, які демонструють потенційну втрату врожаю залежно від ступеня дефоліації на різних стадіях росту. Як зазначає видання Farmprogress, вони базуються на інформації Національної служби страхування врожаю США.
1. Листкам завдано серйозної шкоди. Припустимо, що кукурудза на стадії 12 листків дефоліює на 80%. Це за оцінками знижує врожайність на 18%. Якби град такої самої інтенсивності впав на семилисту кукурудзу, втрата врожаю становила б близько 7%.
2. Листки посічено на дрібні шматочки. Поле на вигляд таке, ніби на ньому велася війна. Чи справді пошкодження такі серйозні, як здаються? Згідно з цим джерелом, 50% дефоліація тієї ж семилистої кукурудзи призводить до втрати 2%.
У разі ураження 12-листкової кукурудзи очікуються втрати 9% врожаю.
3. Часткове уражене листя. Можна сказати, що поле було пошкоджене градом, але більша частина листя все ще на місці. За 20% дефоліації кукурудзи можна очікувати повного відновлення семилистої рослини без втрати врожаю. Загалом дефоліація на 20% не може призвести до втрати врожаю, якщо кукурудза не була на стадії 11 листків. За 12-листкової кукурудзи очікувана втрата врожаю становить 1%.
Водночас фахівці зазначають, що за пошкодження стебел на 80%, 50 і 20% результат набагато більш плачевний. Очікувані втрати врожаю становлять 68%, 31 і 7% відповідно.
Фунгіцидні нюанси
Іноді рекомендується застосовувати фунгіциди після ураження градом пошкоджених рослин. Щоб визначити, чи корисним є їх застосування після градобою, спеціалісти сільськогосподарських культур з Університету штату Айова провели багаторічні дослідження.
Зокрема щодо кукурудзи, то результати трирічного дослідження показують, що, скажімо, застосування піраклостробіну в поєднанні з метконазолом може не призвести до підвищення врожайності й поліпшення стану рослин, якщо його проводити в середині сезону (стадія росту VT і R2), коли хвороби листя не проявляються на високому шкідливому рівні.
Результати цього дослідження підтверджують твердження про те, що економічна рентабельність від застосування фунгіцидів у кукурудзі імовірніша, якщо застосування фунгіцидів проводити з метою боротьби з хворобами за високого ризику захворювання. Американські фахівці стверджують: якщо ви плануєте обробку після пошкодження кукурудзи градом у середині сезону, то краще почекати принаймні тиждень, перш ніж вносити фунгіцид.
Степан Коцький