Доцільність та особливості ефективного фунгіцидного захисту кукурудзи
- Деталі
- Зернові культури
- 71
Фунгіциди на кукурудзі — це далеко не забаганка. Принаймні, коли йдеться про світову тенденцію. Все більше фермерів ставляться до фунгіцидного захисту як до важливого інструменту керування здоров’ям посівів. Поготів деякі препарати мають не лише фітосанітарний, а й фізіологічний ефект, тобто покращують загальний стан рослини. В Україні зі зрозумілих причин ситуація з упровадженням сучасних фунгіцидних технологій складніша. Однак контроль грибних хвороб на кукурудзі теж стає все актуальнішим
Усе більше виробників кукурудзи бачать користь від фунгіцидів. Показовим є приклад американських фермерів, яких уважають технологічними лідерами у вирощуванні цієї культури. Починаючи з 2010 року, площі кукурудзи в США, оброблені фунгіцидом, стрімко збільшуються. Причина проста: перед фермерами стоїть завдання — виробляти більше з меншими витратами, а фунгіциди допомагають підтримувати потенціал урожайності. Фахівці наголошують, що застосування фунгіцидів саме по собі не збільшує врожайність, а захищає наявний у сорту потенціал урожайності.
Дати захист рослині з паростків
Тому перед застосуванням фунгіцидів для кукурудзи варто врахувати стійкість вирощуваного гібрида до хвороб і фітосанітарну історію поля. У монокультурі кукурудзи багато збудників хвороб листя успішно переживають зиму в заражених пожнивних рештках. Тепла і волога погода сприяє розвитку листяних хвороб, посушлива — їх пригальмує. У сприятливих для хвороб умовах на одній і тій самій рослині кукурудзи може бути більше як один патоген.
Проте навіть коли виробники впевнені в доцільності фунгіцидів, перед ними постає непросте питання: як вибрати найкращий час для обприскування кукурудзи, щоб не витратити гроші даремно?
____________________
Деякі експерти вбачають сенс у ранньому застосуванні фунгіцидів — на стадії розвитку від чотирьох листків до появи волоті
____________________
Деякі експерти вбачають сенс у ранньому застосуванні фунгіцидів — на стадії розвитку від чотирьох листків до появи волоті. Воно дає фермерам можливість захистити здоров’я кукурудзи й зберегти потенціал урожайності, якщо погодні умови провокують стрес у молодих рослин і роблять їх сприйнятливими до хвороб. Особливо це актуально за вирощування в монокультурі, на полях зі складним фітопатологічним станом, і коли несприятливі погодні умови вганяють рослини в стрес, підвищуючи уразливість паростків до широкого спектра патогенів.
Таким чином, раннє застосування фунгіцидів допоможе кукурудзі вийти на потрібний шлях розвитку та формування врожаю. Окрім того, менший ріст кукурудзи на цих стадіях росту також має деякі переваги. По-перше, ознаки хвороб легше побачити під час польової розвідки. По-друге, внесення фунгіциду може бути поєднане з підживленням або гербіцидом, що економить зусилля та витрати господарства. У виборі раннього застосування фунгіцидів експерти радять вибирати продукти з кількома механізмами дії як для безпосередньої ефективності, так і для запобігання проблемам із резистентністю в майбутньому.
Контроль зі стадії появи волоті
Хоча раннє застосування фунгіцидів не є панацеєю — і його не слід розглядати як заміну для застосування фунгіцидів в пізніший час. Ранні обробки перед появою волоті або обробки за відсутності проявів хвороби (коли гібрид стійкий або умови несприятливі для розвитку патогенів) часто не призводять до такого підвищення врожайності, щоб компенсувати витрати на застосування дорогих агрохімічних продуктів.
Зазначається також, більшість фунгіцидів забезпечують захист проти хвороб протягом 14–21 дня. Таким чином, занадто раннє розпилення фунгіциду може звести нанівець позитивний ефект обробок до часу наливання зерна. Тобто занадто ранні обробки фунгіцидами означають, що їх захисний ефект зникне до того, як хвороби досягнуть критичного рівня.
Тому більшість фахівців уважають, що найкращий час для огляду полів — безпосередньо перед стадією волоті. Агрономи рекомендують оглядати всю рослину: від 75 до 90% вуглеводів, необхідних для наповнення зерна, складають тканини качана і листя біля нього і над ним. Таким чином, це ті листя, що потрібно захистити фунгіцидом. Якщо хвороби немає на листках нижчих від листя качана, застосування фунгіцидів може бути недоцільним.
Щодо стеблових гнилей, то листкові фунгіциди для кукурудзи, хоч і не мають прямої дії, все ж приносять певну користь. Адже плямистості листя зменшують площу фотосинтезувальної поверхні й підвищують сприйнятливість до стеблової гнилі. Тому застосування фунгіцидів може опосередковано зменшити гниль стебла, контролюючи хвороби листя та зменшуючи стрес рослин.
Ризики для рослини на пізніх етапах
Період вегетації в кукурудзи досить довгий, як і період ураження хворобами. Тому складнішим завданням є обробка культури на пізніх стадіях її росту. А потреба в цьому виникає досить часто, зокрема через пізню появу та пізній ріст зараження видами Kabatiella zeae та Fusarium.
Kabatiella zeae є збудником очкової плямистості листя, поширеної листяної хвороби в багатьох регіонах, де вирощують кукурудзу. Симптоми являють собою невеликі, від 1 до 4 мм, круглі, жовтувато-коричневі некротичні плями, оточені червоно-коричневим кільцем із хлоротичним жовтим ореолом. Спочатку плями-очі поодинокі, але потім поширюються по листку, що призводить до утворення великих ділянок некротизованої тканини листа.
Гриби роду Fusarium спричиняють різні гнилі качанів і стебел. Симптоми характеризуються білою або червонуватою зміною кольору з ознаками гниття на качанах і всередині стебла. Поряд із фузаріозними інфекціями в уражених тканинах накопичуються різні мікотоксини, що являють значний ризик для здоров’я тварин і людини.
Відтак у період розвитку рослин, коли рослина кукурудзи вже досягла значної висоти з великою кількістю листя, вибір відповідної техніки обприскування являє особливу складність. Але є необхідним, бо такі поширені грибні патогени, як збудник плямистості листя Kabatiella zeae і збудники гнилей Fusarium, здатні уражати різні частини рослини одночасно.
Комбінація технологій обприскування
Нанесення фунгіцидів на кукурудзу звичайним методом розпилення зверху є складнішим завданням, ніж на злакових культур. Особливо на пізніх етапах розвитку посівів. Нижче розташовані органи рослини можуть бути погано оброблені, бо більша частина застосовуваного фунгіциду осідає на верхніх листках через збільшення висоти рослини одночасно зі збільшенням відстані між соплами на штанзі обприскувача і цільовим місцем обприскування, а також зі збільшенням щільності й кількості листя. Це ускладнює контроль плямистості листя кукурудзи, фузаріозної гнилі качана, стеблової гнилі на пізніх етапах вегетації.
Деякі органи рослини, такі як головні качани, рудиментарні й нижні листки, розташовані під густим пологом верхніх, отримують менше застосовуваних продуктів. Це характерно для несистемних фунгіцидів, які діють тільки як захисні засоби на поверхні рослини, де вони були нанесені. З іншого боку, фахівці наголошують, що хороше покриття не менш важливе і для системних фунгіцидів.
____________________
Німецькі вчені радять застосовувати на пізніх стадіях вегетації кукурудзи комплексний підхід до обприскування. Зокрема, запровадити технологію крапельного обприскування
____________________
Німецькі вчені радять застосовувати на пізніх стадіях вегетації кукурудзи комплексний підхід до обприскування. Зокрема, запровадити технологію крапельного обприскування. На відміну від верхнього обприскування тримачі форсунок у цьому разі кріплять не безпосередньо до штанги обприскувача, а до нижнього кінця обприскувальної стійки. Ці подовжені еластичні тримачі форсунок висять під штангою в пологах культури під час обприскування, а струмінь розпилювача спрямовано вниз і в бік.
Проте тільки за подібного крапельного обприскування від грибних інфекцій будуть недостатньо захищені верхні листки. Тому ефективний контроль хвороб на пізніх стадіях росту кукурудзи може бути здійснений комбінацією обприскування зверху і крапельного застосування фунгіциду.
Степан Коцький