Контроль засміченості поля — це завжди важливий аспект агротехнічних заходів. Часом навіть визначальний. Особливо це стосується кукурудзи на ранніх етапах росту, коли вона дуже уразлива до конкуренції з боку бур’янів. І тут слід розглянути й урахувати низку чинників, мінімізувати чисельні ризики, які можуть звести нанівець ефективність посходового обприскування

Практика свідчить, що навіть найефективніший препарат, але застосований із певним порушенням регламенту, дещо не тим чином чи не в той час, навряд чи якісно розв’яже проблему. Ба більше, агровиробник може отримати ще й додаткові, пов’язані з фітотоксичним впливом тощо. Тому, обираючи гербіцид, потрібно враховувати ступінь засміченості поля, види бур’янів і їх фази розвитку, стан і фазу розвитку культури. І, ясна річ, погодні умови й технологічні нюанси внесення.

Погода і техніка

Як би час не підганяв, слід урахувати таке: обробка посівів кукурудзи в стресових умовах, таких як посуха або перезволоження, мало або навіть зовсім не ефективна. Відтак слід уникати обприскування за високих температур, мряки, роси або перед очікуванням опадів і сильного вітру, який може зносити розчин. Фахівці рекомендують використовувати оптимальні погодні умови для обробки: температура повітря — від 12 до 25 °C, вологість повітря — 70–80%, швидкість вітру — не більша як 5–6 м/с (за винятком деяких технологій, де можлива обробка за 7–8 м/с), відсутність опадів і роси.

Оптимальна швидкість руху обприскувача зі щілинними розпилювачами — не більша за 6–7 км/год, хоча інжекторні форсунки дозволяють підвищити цю швидкість до середньої 10 км/год. Також слід ураховувати швидкість вітру та рельєф поля — для досягнення рівномірного покриття.

_____________________

Для фунгіцидів та інсектицидів рекомендують розпилювачі з дрібною дисперсією, щоб забезпечити добре проникнення та розподілення робочого розчину

_____________________

Багато залежить від типу обробки. Так, для фунгіцидів та інсектицидів рекомендують розпилювачі з дрібною дисперсією, щоб забезпечити добре проникнення та розподілення робочого розчину. Однак на гербіцидних обробках на сходах культур доцільніше застосовувати розпилювачі з більшими краплями. Це дозволяє мінімізувати знесення вітром і поліпшити проникнення розчину до цільових об’єктів. Уважається, що для більшості гербіцидів оптимальними є краплі розміром від 150 до 350 мікронів і більше. Такі середні краплі хоч і не дають ідеально рівномірного розподілення робочої рідини по поверхні рослин, але меншою мірою з неї випаровуються, не так сильно зносяться поривами вітру. Загалом вибір форсунок і їх налаштування — це окрема тема, де вистачає своїх труднощів і тонкощів.

Ні туди ні сюди

При обробці важливо дотримуватися рекомендованих норм витрати робочого розчину. А вплив самої якості води на ефективність унесення препаратів важко переоцінити. Такі основні чинники, як жорсткість, чистота та рівень рН впливають на дієвість робочого розчину, належний контроль бур’янів і безпечність для культурної рослини.

Так, жорсткість води важлива, бо завелика кількість іонів кальцію та магнію може призвести до випадання деяких препаратів із розчину, що знижує їх ефективність. До так званої жорсткої води залічують воду, що містить велику кількість іонів кальцію та магнію. В робочому розчині (понад 8°Ж (4 ммоль/л) з такою водою деякі препарати, особливо з групи гліфосатів тощо, можуть випасти в осад. Зрозуміло, що це негативно позначається на ефективності їх роботи. Крім того, якість обприскування падає через закорковування фільтрів і розпилювачів. Утім, проблему надмірної жорсткості можна досить легко усунути додаванням спеціальних кондиціонерів — пом’якшувачів води для робочого розчину.

Чистота води також відіграє важливу роль, оскільки наявність нерозчинних часток може негативно вплинути на роботу більшості ЗЗР. Звичайно, про джерельну прозорість не йдеться, але коли в робочому розчині є частки органічної речовини, це може суттєво відбитися на якості обробки. Тож інколи фільтрація води, яка, в принципі, не являє технічних труднощів, може бути необхідною.

Зрозуміло, що рівень рН теж обов’язково слід урахувати, бо частенько препарати потребують оптимального рівня кислотно-лужного балансу для ефективної дії. Так, за рН понад 7 швидко розпадаються препарати гліфосатної, похідні 2,4-Д тощо. Тут можуть зарадити спеціальні препарати для підкислення.

А низка пестицидів швидко розпадається за рН меншому за 7, зокрема, це стосується продуктів на основі сульфонілсечовини. Відповідно, їх потрібно якнайшвидше вносити після приготування або застосовувати спеціальні речовини, що підвищують лужність робочого розчину.

Фітотоксичні ризики

Навіть за дотримання всіх вимог і регламентів для застосування гербіцидів інколи можуть виникати ситуації, коли культура істотно страждає від фітотоксичної дії. Ті чи інші негативні наслідки для кукурудзи залежать від різновидів діючих речовин, що в препаратах для післясходових обробок.

Гербіциди класу трикетони пригнічують однорічні та багаторічні дводольні та злакові бур’яни, зокрема стійкі (або зі сформованою резистентністю) до впливу гербіцидів, діючі речовини яких належать до триазолів, ацетоацетатсинтетазам, 2,4-дихлорфеноксиоцтової кислоти (2,4-Д). Продукти, що містять мезотріон, темботріон і сулькотріон, часто застосовують для боротьби з однорічними дводольними бур’янами. Перші ознаки фітотоксичного впливу можуть проявитися у вигляді тьмяності та побіління листків, а також жовтого забарвлення нового листя.

_____________________

Зазвичай детоксикація рослини триває кілька днів. Після чого культура розвивається нормально, навіть якщо є видимі ознаки фітотоксичного стресу

_____________________

Однак зазвичай детоксикація рослини триває кілька днів. Після чого культура розвивається нормально, навіть якщо є видимі ознаки фітотоксичного стресу.

Продукти на основі бензойної, піколінової та хлорфеноксикарбонових кислот також можуть чинити фітотоксичний вплив. Передумовами для цього зазвичай є несприятливі погодні умови та стресовий стан кукурудзи. Наслідком може бути вилягання у фазу 8–10 листків, подальше закручування та крихкість листя і стебел. Також спостерігається закручення обгортки під час цвітіння волоті, що перешкоджає її виходу та спричиняє аномальний розвиток качанів.

Сульфонілсечовини — це системні гербіциди широкого спектра дії з високою біологічною активністю. Продукти, що містять римсульфурон, нікосульфурон, форамсульфурон та інші діючі речовини, застосовують для боротьби зі злаковими та дводольними бур’янами. Симптоми фітотоксичного впливу можуть з’являтися через певний проміжок після внесення. Так, у фазу 8–10 листків можна помітити ширше і коротше листя, воно гофроване і пом’яте в нижній частині, листкова поверхня може бути знебарвлена й мати почервонілі краї. Коли рослина ослаблена, за дефіциту елементів живлення та впливу стресових чинників згодом може спостерігатися поява чисельних качанів або їх відсутність, неповні та почорнілі качани тощо.

Загалом несприятливі погодні умови, ослаблений стан культури й помилки в системі живлення підвищують загрозу фітотоксичного впливу на культуру. За таких умов потрібно пильніше звернути увагу на якість препаратів для обробки та дотримання регламентів її проведення.

Степан Коцький

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все...

У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41423
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29140
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15747
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.