Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ під кукурудзою внаслідок багатьох викликів, таких як високі витрати на просушування, підвищення вартості логістики, блокування морських портів і низька внутрішня ціна на зерно. 2023 року ці чинники призвели до суттєвого зменшення площ, відведених під кукурудзу в Україні — з 4623,7 тис. до 4055,2 тис. гектарів (приблизно на 15%). Отже, оглядаючи важкий сезон 2023 року, слід зазначити такі основні аспекти: площа під кукурудзою 2023 року зменшилась на 15% проти 2022 року, орієнтовна площа — 4,05 млн гектарів.

Блокування портів, низька ціна на зерно, висока собівартість вирощування — завдяки цим чинникам, кукурудза для багатьох господарств стала фактично не прибутковою культурою в 2023 р.

• У той самий час ситуація з експортом та ціною на зерно дещо покращилась із початку 2024 року, коли достатньо ефективно запрацював власний український зерновий коридор.
• Недостатня ефективність ґрунтових гербіцидів, пов’язана з відсутністю опадів у другій половині квітня й травня фактично по всій території України.
• Більший попит на страхові схеми захисту, високий і незадоволений попит на гербіцид Лаудіс®.
• Поширення павутинного кліща в посівах кукурудзи в багатьох регіонах України.
• Збільшення ареалу розповсюдження територією України західного кукурудзяного жука (діабротики).
• Збільшення випадків резистентності чи підозри на резистентність до гербіцидів.
• Компанія «Байєр» традиційно рекомендує планувати такі гербіцидні обробки на кукурудзі: ґрунтову та страхову. За наявності достатньої кількості опадів і високій ефективності ґрунтового гербіциду іноді страхового внесення вдається уникнути.

Весна-2023 була доволі сухою в багатьох регіонах України. В більшості регіонів у квітні й травні опадів фактично не було, або вони були мінімальними, що не дозволило отримати бажану ефективність ґрунтових гербіцидів, тому доводилось обробляти також і страховими продуктами.

Компанія «Байєр» рекомендує саме Лаудіс® як страховий гербіцид, бо він уважається найбільш селективним засобом у категорії гербіцидів для кукурудзи незалежно від фази застосування культури. Він проявляє високу ефективність проти перерослих і важко контрольованих бур’янів, таких як амброзія полинолиста, лобода біла, щириця (види), ваточник Сирійський, осоти (види), нетреба звичайна, канатник Теофраста, просо волосовидне, просо куряче, пальчатка кровоспинна, мишії, падалиця соняшнику (види) та інші бур’яни. Лаудіс® є визнаним експертом для розв’язання спеціалізованих завдань у посівах кукурудзи, включно з ділянками гібридизації.

Фото 1. Дія гербіциду Лаудіс® 0,5 л/га на ваточник сирійський, Житомирська область

Фото 2. Дія гербіциду Лаудіс® 0,4 л/га на однодольні бур’яни та падалицю соняшнику, Полтавська область

Традиційно одним із найпроблемніших бур’янів у посівах кукурудзи є падалиця соняшнику. Для боротьби з нею у посівах кукурудзи, особливо в посушливий рік, найефективнішою зарекомендувала схема із застосуванням гербіциду Аденго® ґрунтово чи ранньо післясходово в нормі 0,35–0,4 л/г та страховим унесенням Лаудіс® 0,4–0,5 л/га + Меро® 1,5 л/га. Аденго® має у складі дві діючих речовини, які є ефективними в боротьбі з падалицею соняшнику. Ізоксафлютол має ґрунтову дію, друга діюча речовина — тієнкарбазон-метил забезпечує ефект «спалювання» тих бур’янів, сходи яких уже з’явились, діє як через листя, так і через ґрунт. За вологості часто може бути достатнім усього однієї обробки Аденго®, але в посушливіший рік, а особливо якщо сходів падалиці соняшнику в посівах багато, то краще обов’язково планувати страхове внесення Лаудіс® 0,4–0,5 л/га + Меро® 1,5 л/га.

У портфоліо компанії «Байєр» є три гербіциди — Аденго®, Аспект® Про та Мерлін® Флекс Дуо, які можна вносити як досходово, так і ранньо післясходово (стадії BBCH 12–13 кукурудзи). Така властивість препаратів надає певну гнучкість, що дозволяє аграрію раціональніше розподілити роботу сільськогосподарської техніки в господарстві й не втрачати на такий дорогий під час посівної час.

Фото 3. Мерлін® Флекс Дуо, 2 л/га у фазу кукурудзи V1, три тижні після внесення, Черкаська область

Фото 4. Контроль

Коли весна суха, як було минулого року, то ми рекомендуємо вносити Аденго®, Аспект® Про і Мерлін® Флекс Дуо саме ранньо післясходово, що дає можливість проконтролювати завдяки контактній дії гербіциду ті бур’яни, що вже зійшли, а далі за наявності опадів буде забезпечена ґрунтова дія на сходи та проросле насіння.

________________________

Коментар

Дмитро СТЕЦЮКспіввласник ФГ «Червона Калина-С», Черкаська область:

Перший раз у минулому сезоні використовував Мерлін® Флекс Дуо. Препарат доволі цікавий. Я застосовував його на проблемних полях, де була досить висока забур’яненість. Він чудово справився з лободою, подорожником, кульбабою, падалицею ріпаку, підпалив осот і березку. Обов’язково знайду місце для цього продукту в системі захисту кукурудзи в моєму господарстві!

________________________

Однак за сприятливих умов і внесення гербіцидів Мерлін® Флекс Дуо, Аденго® та Аспект® Про в стадії 2–3 листки кукурудзи поле може лишатись чистим до кінця сезону. Це часто спостерігається за умов достатнього вологозабезпечення протягом сезону або хоча б, якщо протягом тижня-двох після гербіцидної обробки випадав продуктивний дощ (від 20 мм). На «Байєр» Агро Арені Умань, наприклад, минулого сезону після внесення гербіцидів Аспект® Про та Мерлін® Флекс Дуо у фазу два листки кукурудзи через тиждень спостерігали випадіння опадів (23 мм), які забезпечили ґрунтову дію препаратів, що дозволило зберегти посіви чистими впродовж усього сезону за допомогою тільки однієї гербіцидної обробки.

Фото 5. Аденго®, 0,5 л/га у фазу кукурудзи V2, шість тижнів після внесення, Чернігівська область

Цього року компанія «Байєр» отримала реєстрацію інсектициду Ваєго® на такі польові культури, як соняшник, ріпак та кукурудза. Ваєго® 200 SC від «Байєр» — це інноваційний інсектицид, який надає потужний захист від широкого спектра шкідників. Цей продукт забезпечує широкий спектр дії проти шкідників і має високий рівень безпеки для корисної ентомофауни, що робить його відмінним вибором для екологічно збалансованого захисту рослин.

Фото 6. Ситуація до застосування Ваєго®, Черкаська область

Ваєго® стає надійним партнером кожного аграрія, допомагаючи забезпечити багатий урожай навіть у разі наявності шкідників на полях. Він ефективний проти більшості шкідників кукурудзи, включно із західним кукурудзяним жуком — діабротикою.

Фото 7. Ситуація після застосування Ваєго® 0,3 л/га у стадії R1 — R2, Черкаська область

Кожен сезон у сільському господарстві має свою унікальність і неповторність, вносячи нові виклики й відкриваючи перспективи. Компанія «Байєр» з її безкомпромісним підходом до якості та інновацій і далі є надійним партнером для аграріїв, пропонуючи продукти, що ефективно захищають посіви й сприяють збільшенню врожайності, полегшуючи й оптимізуючи роботу аграріїв на полях у кожному, навіть найважчому, сезоні.

________________________

Коментар

Юрій БІЛЕЦЬКИЙдиректор ТОВ «Агрокраїна», Житомирська область:

У 2023 році застосовували новітній інсектицид Ваєго®, внесли його квадрокоптером. Вирішили вносити препарат проти західного кукурудзяного жука (діабротики), бо на кожній рослині було виявлено від трьох особин шкідника, також на полі були й бавовникова совка, лучний метелик і попелиці. Я прийшов на третій день після внесення на поле і не знайшов тут жодного шкідника. Препарат спрацював прекрасно, одним унесенням забрали всіх шкідників кукурудзи!

________________________

Дмитро ГІРНИКменеджер із маркетингу Bayer Crop Science
(кукурудза, цукровий буряк — ЗЗР)
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Ресурсоощадні технології вирощування зернових —...

Аналізуючи сучасний стан АПК України, слід зазначити, що він є одним з основних...

BEDNAR на Дні поля AGRO Challenge

На даному Дні поля AGRO Challenge компанія BEDNAR з нашими дилерами АМАКО, НФМ АГРО та Тайтен...

Сучасні провідні рішення в технології...

Нині соняшник — це дещо більше ніж просто велика культура, у вирощуванні якої українські...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40013
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28226
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14989
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.