Приріст урожаю зерна кукурудзи, порівнюючи з контролем, становив у досліджуваних гібридів 0,55–0,67 т/га

Вітчизняні вчені в різних ґрунтово-кліматичних зонах провели низку досліджень щодо ефективності застосування мікродобрив і стимуляторів росту на посівах кукурудзи. Встановлено, що стимулятори росту рослин та мікродобрив на посівах культури позитивно впливають на ріст і розвиток посівів, формування показників індивідуальної продуктивності, урожайності зерна та його якості. Однак особливо великого значення позакореневе підживлення посівів кукурудзи набуває в умовах посушливого року, коли за браку ґрунтової вологи надходження елементів живлення через корені в надземні частини рослини різко порушується. За стресових умов вирощування рослин мікроелементи сприяють підвищенню вмісту зв’язаної води і водоутримувальної здатності тканин, інтенсивності фотосинтезу й окисно-відновних процесів, стабілізують інші фізіологічні процеси, що в результаті збільшує продуктивність культури.

Саме тому метою різних наукових досліджень було вивчення впливу передпосівної обробки насіння та позакореневого підживлення на ріст і розвиток, формування показників індивідуальної продуктивності й урожайності зерна гібридами кукурудзи скоростиглих груп. Наведемо результати з деяких із цих досліджень, які проводили на чорноземах опідзолених середньосуглинкових. Всі обліки й спостереження, передбачені робочою програмою та календарним планом, проводили за загальноприйнятими методиками проведення досліджень у рослинництві. Погодні умови в різні періоди розвитку рослин кукурудзи досліджуваних гібридів культури мали істотні відхилення від середніх багаторічних показників. Зокрема, середньодобова температура повітря вегетаційного періоду була вищою від середнього багаторічного показника на 4,1 °С, тоді як кількість опадів перевищила цей показник на 211,4 мм, або у 1,4 раза. Гідротермічний коефіцієнт коливався за місяцями від 0,78 до 5,74 ум. од. і загалом був вищим від середнього багаторічного показника за вегетаційний період на 0,36 ум. од. Все це мало певний вплив на ріст, розвиток рослин кукурудзи, утворення качанів, формування показників індивідуальної продуктивності та врожайності зерна.

________________________

Достатньо високі показники середньодобової температури повітря за повної відсутності опадів протягом 30 днів сприяли покращенню вологовіддачі зерна кукурудзи

________________________

Варто зазначити, що достатньо високі показники середньодобової температури повітря за повної відсутності опадів протягом 30 днів сприяли покращенню вологовіддачі зерна кукурудзи. Як наслідок, на час проведення обліків урожайності вологість зерна кукурудзи ранньостиглого гібрида 1 становила 13,8–15,8%, середньораннього гібрида 2 — 15,6–23,8%.

Ми помітили, що способи передпосівної обробки насіння та позакореневого підживлення, що вивчалися, зумовлювали підвищення передзбиральної вологості зерна кукурудзи у ранньостиглого гібрида 1 до 14,6–15,8%, гібрида 2 — до 16,8–23,8%. Найвища (15,8% та 23,8%) вологість зерна в обох скоростиглих гібридів на час збирання кукурудзи помічена на варіанті: обробка насіння регулятор росту — поліетиленоксиди, янтарно-гуматний комплекс, 0,5 л/т + комплексне рідке мікродобриво 1, 1,0 л/т + комплексне рідке мікродобриво 2, 1,0 л/т; комплексне рідке мікродобриво 1, 1,0 л/га у фази 3–5 листків та 7–9 листків.

Проведений структурний аналіз качанів показав, що передпосівна обробка насіння та позакореневе підживлення кукурудзи на ранніх етапах росту забезпечили зростання ваги зерна з одного качана кукурудзи ранньостиглого гібрида 1 на 7,2–26,8 г, або 5,3–19,9%, а середньораннього гібрида 2 — на 10,5–37,2 г, або 6,0–21,2%, ваги 1000 зерен, відповідно, 13,5–28,6 г, або 4,5–9,6%, 16,2–33,3 г, або 5,2–10,7%, виходу зерна з одного качана від 82,9% та 79,6% на контролі до 83,8–85,5% та 79,6% та 80,2–82,3%.

За результатами проведеного нами обліку врожаю та визначення врожайності встановлено, що середня врожайність зерна кукурудзи становила в ранньостиглого гібрида 1–8,60 т/га, в середньораннього 2 — 9,35 т/га, з коливанням за варіантами, відповідно, 7,75–9,29 т/га та 8,35–10,10 т/га. Математична обробка даних показала, що всі способи передпосівної обробки насіння та позакореневого підживлення рослин кукурудзи в ранні фази розвитку, які досліджувалися, забезпечили істотне зростання врожаю зерна проти контролю: у ранньостиглого гібрида 1 — 0,55–1,54 т/га, або 7,1–19,9%, у середньораннього гібрида 2 — 0,67–1,77 т/га, або 8,0–21,2%.

Загалом за результатами досліджень установлено, що найефективнішим серед досліджуваних виявився варіант: Обробка насіння регулятор росту, 0,5 л/т; обробка посівів регулятор росту, 0,5 л/га у фази 3–5 листків та 7–9 листків.

Приріст урожаю зерна, порівнюючи з контролем, становив у ранньостиглого гібрида 1 0,55 т/га, або 7,1%, у середньораннього 2 — 0,67 т/га, або 8,0%.

Найефективнішим був варіант: обробка насіння регулятор росту, 0,5 л/т + комплексне рідке мікродобриво 1, 1,0 л/т + комплексне рідке мікродобриво 1, 1,0 л/т; комплексне рідке мікродобриво 2, 1,0 л/га у фази 3–5 листків і 7–9 листків — забезпечив найвищий приріст урожаю зерна кукурудзи — 1,54 т/га, або 19,9 % у ранньостиглого гібрида 1 та 1,77 т/га, або 21,2% у середньораннього гібрида 2 проти контролю.

Василь Дмитренко

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

Огляд ефективних рішень захисту кукурудзи від...

Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38548
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27381
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14321
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.