Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в широкому діапазоні — від 2,80 у контрольному варіанті за агротехнічного методу контролювання забур’яненості до 10,48 т/га

З урахуванням типу та спеціалізації сільськогосподарських підприємств потрібно розробляти й впроваджувати технології вирощування, які гарантуватимуть можливість формування однорідних партій зерна, що важливо для великотоварних виробників. До того ж на ефективність зерновиробництва значний вплив має рівень ресурсного забезпечення підприємств. Так, за низького рівня рентабельність виробництва зерна кукурудзи не досягає і 50%, а підприємства з високим рівнем ресурсного забезпечення можуть мати значно вищу прибутковість — понад 74%.

Відомо, що досягти високої врожайності кукурудзи можливо тільки, якщо підвищити рівень інтенсивності виробництва. Найбільша частка в структурі змінних витрат за інтенсивних технологій вирощування кукурудзи належить витратам на добрива, адже ця культура має підвищену потребу в елементах живлення і для формування 1 т зерна з відповідною кількістю побічної продукції використовує 24–32 кг азоту, 10–14 — фосфору і 25–35 кг калію.

____________________

Найбільша частка в структурі змінних витрат за інтенсивних технологій вирощування кукурудзи належить витратам на добрива, адже ця культура має підвищену потребу в елементах живлення і для формування 1 т зерна з відповідною кількістю побічної продукції використовує 24–32 кг азоту, 10–14 — фосфору і 25–35 кг калію

____________________

Важливе значення для реалізації потенціалу продуктивності кукурудзи має створення сприятливого фітосанітарного стану в посівах, особливо за показником забур’яненості. Разом із тим, зважаючи на широкорядний спосіб сівби, контролювання забур’яненості посівів вимагає значного збільшення витрат, насамперед у вирощуванні за інтенсивними технологіями, де втрати врожаю від шкідників, хвороб і, особливо, бур’янів досить помітно впливають на рівень їх окупності.

Хоча гербіциди в сучасних агротехнологіях є істотним елементом затрат, проте вартісна величина приросту врожаю й оплата одиниці виробничих витрат додатковим прибутком зазвичай окупаються. Дослідженнями в умовах степової зони нашої країни встановлено, що загальна частка витрат на хімічні засоби захисту рослин у технології вирощування кукурудзи на зерно становить 8,5–23,1%.

За застосування ґрунтових і страхових гербіцидів складається вигідне співвідношення між вартістю валової продукції та затратами на хімічні засоби захисту рослин від бур’янів. До того ж рівень забруднення агроландшафту за внесення зазначеного асортименту гербіцидів є мало небезпечним.

Напрям ресурсоощадження в технології вирощування кукурудзи передбачає не лише зниження агрохімічного та пестицидного навантаження на агроценоз, а й обов’язкову компенсацію їх дії шляхом заміни на новітні високотехнологічні продукти, що підвищують опірність рослин до стресових умов довкілля, мікродобрива, стимулятори росту рослин тощо. Загалом інноваційні ресурсоощадні технології вирощування кукурудзи направлені на зниження прямих затрат праці, матеріаломісткості продукції й виробничих процесів. У сільськогосподарських підприємствах застосування таких технологій сприяло зменшенню собівартості 1 т продукції на 15,2–23,8%. Сортові ресурси в сучасному рослинництві є самостійним елементом ресурсоощадження, а висів гібридів різних груп стиглості за інтегрованого застосування забезпечує регулювання рівня врожайності та виробничих витрат у технологіях вирощування кукурудзи.

Польові дослідження українські науковці проводили у 2011–2019 рр. у чотирипільній короткоротаційній сівозміні з такою ротацією культур: пшениця озима — кукурудза на зерно — ранні ярі (овес, тритикале) — горох, що територіально розташовувалося у північній частині Лісостепу. Дослід закладено 1987 року згідно з вимогами методики дослідної справи методом розщеплених ділянок на темно-сірому опідзоленому ґрунті з дуже низьким рівнем забезпеченості азотом, підвищеним і високим — калієм та фосфором.

Погодні умови вегетаційного періоду кукурудзи у 2011–2019 рр. характеризувалися стабільним перевищенням температурного режиму понад норму за браку опадів та їх нерівномірного розподілення протягом місяців і декад. Так, упродовж квітня-вересня протягом років проведення досліджень температура повітря перевищувала норму в середньому на 15,2%, а опадів випало в середньому всього 71,5% норми за варіювання у межах 8,1–453,4%.

____________________

Інноваційні ресурсоощадні технології вирощування кукурудзи направлені на зниження прямих затрат праці, матеріаломісткості продукції й виробничих процесів

____________________

Для визначення найефективніших елементів технології вирощування кукурудзи на зерно у 2011–2015 рр. проводили польові досліди. Чинник удобрення містив дванадцять варіантів з унесенням мінеральних добрив і використанням як добрива побічної продукції попередника (соломи пшениці озимої), інший чинник (метод контролювання забур’яненості) — три варіанти, що передбачали механічні й хімічні заходи контролювання сегетальної рослинності. За агротехнічного методу проводили досходове боронування та два міжрядних обробітки. Хімічний метод містив післяпосівне внесення ґрунтового гербіциду S–метолахлору тербутилазин мезотріон (4,0 л/га). За комбінованого методу захисту від бур’янів здійснювали досходове боронування, два міжрядних обробітки та вносили суміш гербіцидів Нікосульфурон (1 л/га) і Мезотріон (0,25 л/га).

У дослідженнях застосовували загальнонаукові та спеціальні методи: польовий — для вивчення зв’язку об’єкта з біотичними та абіотичними чинниками; кількісно-ваговий — для обліку врожаю зерна, який проводили поділянково з урахуванням засміченості й вологості; математико-статистичний — для визначення вірогідності отриманих даних; порівняльно-розрахунковий — для економічного оцінювання технологій вирощування кукурудзи, яку здійснювали згідно з технологічними картами у цінах липня 2020 року.

Василь Наріз

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

Огляд ефективних рішень захисту кукурудзи від...

Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38548
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27381
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14321
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.