Кукурудзу заслужено вважають найпізнішою та найбільш зимостійкою сільськогосподарською культурою. І останніми роками ця культура вимушено йде на подальші рекорди щодо цього. Збирання врожаю кукурудзи на засніжених полях під час температурних перепадів або навесні вже нікого особливо не дивує — і не лише в Україні. Однак і дивовижних результатів урожайності зерна від такої екстремальної технології очікувати не доводиться

Міф про озиму кукурудзу

Свого часу в інформаційній мережі промайнула вельми несподівана весняна новина. Мовляв, після кількох десятиліть інтенсивної творчої роботи міжнародної команди видатних селекціонерів розроблено кілька сортів озимої кукурудзи.

І от-от на ринок насіння мають вийти перші три сорти озимої кукурудзи на зерно та два сорти — зимової силосного типу. Більше з тим, досягнуто успіхи в роботі над кількома озимими сортами для виробництва біогазу та біотетанолу. Так що кукурудзяні поля по всьому світу, від Арктики до Антарктики, чекає справжня революція. На жаль, новина про зимові сорти виявилася не просто весняною, а навіть першоквітневою.

Вимушений екстрим

А озимі перспективи кукурудзи в наших реаліях особливих приводів для посмішки не дають. Чимало агровиробників були змушені збирати культуру під зиму або навіть навесні через зростання цін на енергоносії, брак потужностей для сушіння через удари по енергетичній структурі минулого року тощо.

Справді, в деяких випадках зима — зовсім не привід закінчувати польові роботи, й інколи для збирання цариці полів — це розпал збирального сезону. Як би там не було, рішення молотьбу віддано на відкуп господарства, і для таких екстремальних термінів збирання є, як правило, свої вагомі причини. Деякі фермери ще до війни, особливо в північних областях України, находили в такій практиці суттєві переваги. Мовляв, взимку можна збирати кукурудзу за вологості 14% та навіть дещо меншій, що фактично неможливо восени. Економія, начебто, очевидна, адже таке зерно досушувати не потрібно.

Сусідній експеримент

А в одній із сусідній країні подібну експериментальну практику з метою визначити, як поводиться культура протягом зимового періоду, ввели згідно з постановою Ради міністрів у всіх областях. Мотивувалося це тим, що збирання кукурудзи взимку дозволяє економити на сушінні та експлуатації сховищ. Також зазначалося, що дорогі комбайни для збирання кукурудзи вимагають ретельного до себе ставлення, а перезволожений ґрунт осінніх полів міг стати для них непереборною перепоною.

У принципі, експеримент визнали вдалим. Комбайни на підмерзлому полі не загрузли, а обмолот зерна відбувся легко, адже за тривалих мінусових температур зерно неначе кам’яніє та без проблем відокремлюється від качанів.

________________________

Лабораторний аналіз засвідчив, що вологість кукурудзи на зимовому полі становила 15%, тоді як під час збирання восени вона сягала 45%

________________________

Лабораторний аналіз засвідчив, що вологість кукурудзи на зимовому полі становила 15%, тоді як під час збирання восени вона сягала 45%. Відповідно, це забезпечує суттєву економію енергоносіїв та інших ресурсів за доведення зерна до кондиційних параметрів, та позначається і на підсумковій собівартості.

Утім, виникає ще таке досить дражливе та дискусійне запитання, як товарна якість самого зерна та рівень його ураження хворобами. Деякі фахівці акцентують на тому, що грибні хвороби можуть розвиватися за мінімальної температури +7…+8 °С. Відтак у «консервованій» морозом кукурудзі небезпека їх розвитку та широкого поширення відсутня.

Зрозуміло, що зібране зерно кукурудзи також ретельно перевірили на наявність широкого спектра мікотоксинів. Виявилося, що по 5 із 6 відповідних показників — у нормі. Так, один із мікотоксинів перевищив допустимий параметр на 5%. Але місцеві фахівці зазначили, що під час приготування кормової суміші його частка виявиться мізерною. Тож за умови використання кукурудзи на кормові цілі зимову молотьбу визнано допустимою.

Польські поради на зиму

Водночас польські фермери практикують таке збирання кукурудзи на зерно в зимових умовах протягом багатьох років. Основна їхня мета — зниження витрат на сушіння, що особливо актуально нині. Як зазначалося в публікації однієї з відомих селекційних компаній, польські колеги, як правило, намагаються забирати кукурудзу з вологістю 22–29%. До того ж досягають кількох цілей: не губляться качани, немає вилягання рослин і ламання частини стебел.

Утім, польські експериментатори застерігають від збирання за наявності снігового покриву на полі:

• По-перше, це суттєво ускладнює роботу комбайна, призводить до збільшених витрат пального й посиленої витрати моторесурсу. Низькі температури, сніг і намерзання льоду призводять до частих ламань збиральної техніки;
• По-друге, наявність снігу на листках і качанах культури збільшує вміст вологості зерна (на 8–12%, тому що сніг змішується із зерном). А саме цей показник є для більшості агровиробників основним аргументом на користь зимової молотьби кукурудзи;
• По-третє, сніговий покрив під час обмолоту зерна призводить до сильних його втрат (налипання снігу на гуркоті та решітках призводить до їх зледеніння та транзиту частини зеленої маси через комбайн).

З урахуванням наведених вище обставин практики зимового обмолоту кукурудзи радять не поспішати, якщо вже й так надовго затримались зі збиральною компанією, та дочекатися сприятливих погодних умов. Для кращих зимових урожаїв раціональним є потреба очікувати відлиги, яка спричинить танення снігу на посівах. Як інший варіант можна сподіватися на ще сильніші морози та виморожування сухим повітрям посіву кукурудзи, що теж спростить збирання.

Якщо господарство припускає збирання врожаю взимку, то варто звернути увагу на гібридний склад посіву. Фахівці наголошують, що стан посівів кукурудзи після перезимівлі залежить від генетики того чи іншого гібрида, його здатності триматися під час екстремального перестою після настання фізіологічної стиглості. Зазначається, що головним чинником тут є міцність стебла, яке зможе встояти під час зимових морозів і відлиг, під тиском снігового покрову тощо, та міцність кріплення самого качана.

Експерти застерігають

Проте багато експертів до «озимої кукурудзи» ставляться з великою пересторогою. По-перше, вони сумніваються у твердженні, що з настанням морозів вологовіддача триває набагато швидше, а обмолот зерна — легший і немає витрат на сушіння. Це не відповідає реаліям, адже кукурудза за +5…+6 °С припиняє віддачу вологи зернівкою — і далі цей показник не падає. Волога начебто вимерзає, але ця проморожена зернівка втрачає природну міцність, зерно посилено травмується та розколюється під час під самого збирання, транспортування, зберігання та обробки.

І щодо вологості, то вона стрімко наростає, адже з підвищенням температури кристалики льоду тануть. Відповідно, такий урожай зерна може створити купу проблем для господарства. Перезволожене уже після збирання зерно зігрівається, може фактично повністю втратити свої товарні кондиції. І тому одним-єдиним виходом може стати термінове сушіння. До того ж ще більш затратне, ніж восени з огляду на нижчу температуру навколишнього середовища в зимовий період.

Окремо стоїть питання посиленого ризику ураження хворобами такого зерна, що обмолочується взимку. Адже перезволоженість уже після збирання, можливі відлиги в процесі перестою посів створюють ідеальні умови для розвитку патогенів. З проблемним умістом мікотоксинів зимовий урожай у кращому разі піде на корми для худоби.

Іван Кандул

EvoPac™ — новітнє пакування засобів захисту...

Ступінь технологічності всіх елементів у застосуванні засобів захисту рослин надважливий не лише...

Міндобрива для соняшнику

Як розрахувати оптимальну стратегію мінерального живлення посівів соняшнику з урахуванням поточних...

Огляд ефективних рішень захисту кукурудзи від...

Протягом останніх двох років, періоду війни в Україні, спостерігається тенденція до зменшення площ...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38546
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27380
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14320
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.