Відомий вислів «Урожай — не той, що в полі, а той, що в коморі» пристає до кожної культури. Та останнім часом це особливо стосується кукурудзи. Її з низки причин можуть лишити в полі до весни — з відповідними наслідками для кількості та якості врожаю. Навіть коли справа не доходить до таких екстремальних жнив, обмолот цариці полів потребує посиленої уваги

У збиранні кукурудзи не бракує вузьких місць і проблематичних чинників, що можуть впливати на ефективність процесу й показники врожаю. Тут і висока вологість зерна та пов’язані з цим наслідки, травмування зерна, втрати зерна під час збирання, висока засміченість тощо. І дуже важливо обрати правильний час для обмолоту.

Чорна цятка для агронома. Кукурудзу рекомендується збирати у фазу фізіологічної зрілості. Тоді спостерігається припинення надходження поживних речовин, максимально зростає маса насіння та вміст сухої речовини в ньому. Та навіть із дотриманням цієї стадії за певних умов можуть виникнути деякі ускладнення.

Загалом фахівці розрізняють чотири стадії стиглості культури, настання яких може різнитися залежно від конкретного гібрида, інтенсивності агрофону та погодних умов.

Стадія молочної стиглості. Вона настає приблизно за два-три тижні з моменту запліднення, а вміст вологи в зерні сягає близько 80%.

Стадія воскової стиглості. Зернівка поступово стає щільнішою і твердішою, в ній падає вміст цукру, натомість утворюються крохмаль і декстрин.

Стадія склоподібної стиглості. Зернівки в цей час починають інтенсивно втрачати вологу, підсихати, мають дещо зморшкуватий вигляд тощо.

Стадія повної/фізіологічної стиглості. Зерна кукурудзи досягають своєї максимальної величини та виповненості, набувають яскравішого, більш насиченого відтінку. Листя рослини починають жовтіти, а обгортка качана та стебла можуть також змінювати свій колір на жовтий або коричневий відтінок.

______________________

Уважається, що наочний орієнтир для початку збиральних робіт — це поява «чорної цятки» у підставі зернини.

______________________

Уважається, що наочний орієнтир для початку збиральних робіт — це поява «чорної цятки» у підставі зернини. Та якщо видалося холодне літо, то припинення вегетації відбувається повільніше. Тоді рекомендується орієнтуватися на суму ефективних температур після цвітіння жіночих суцвіть — як правило, вона має сягнути
800 °С й вище, щоб культура ввійшла в стадію фізіологічної зрілості.

У гонитві за вологовід­дачею. Однак дозріла в полі кукурудза — це ще мало для термінового виходу в поле. Чинник вологості зерна в ухваленні рішення про обмолот дуже часто є визначальним. Фактичний показник може варіюватися залежно від конкретних умов, зокрема погодно-кліматичних умов, конкретного гібрида кукурудзи, технічної оснащеності й технологічних можливостей господарства. Зрозуміло, що збирання кукурудзи краще починати тоді, коли вологість зерна перебуває у відповідному діапазоні, щоб забезпечити максимальну якість зерна та його зберігання, зменшити затрати на доведення його до товарних кондицій.

Ідеали та сувора практика. Ідеальна рекомендована вологість для збирання кукурудзи, як правило, становить приблизно 20–25%. Але на практиці обмолот можуть розпочати навіть не за 30%, а й за 40% та вище, коли складаються непереборні обставини. Наприклад, прогнозуються затяжні дощі, ранні приморозки тощо. Звичайно, слід урахувати погодні прогнози й прилучити жнива до періоду сухої погоди, але це свого роду метеорологічна лотерея.

Та занадто низька вологість зерна — теж проблема. Навряд чи варто чекати того часу, коли рослина висохне 14% на полі. Навіть коли погода цьому сприятиме, то втрати врожаю є неминучими. Адже кукурудза буде вилягати, качани ламатися, зерно, що пересохло, осипатися. А під час збирання крихка зернівка лущитиметься й травмуватиметься.

Бункер покаже, як його налаштували. Налаштування комбайна для збирання кукурудзи багато хто вважає найвищим пілотажем для механізатора. Є загальні рекомендації, на зразок того, що варто оснащувати комбайни потужнішими гідроциліндрами, встановлювати на техніку посилені приводні ремені, бо кукурудза часто має більш об’ємну та вологу масу, порівнюючи із зерновими колосовими культурами.

Та головне — врахувати всі тонкощі на полі, особливо за непростих умов збирання (а вони не так вже й часто бувають іншими). Не лише зависока або занизька вологість, а й омріяна висока врожайність уже ускладнюють процес збирання та призводять до втрат зерна. Хоча сучасні моделі комбайнів від провідних світових виробників мають рекомендовані налаштування, що покликані оптимізувати обмолот практично за будь-яких умов. Залежно від умов збирання можна регулювати роботу жатки, системою обмолоту, сепарації й очищення тощо.

Різноманітні системи автоматизації для зернозбиральних комбайнів теж є інструментом для підвищення продуктивності збирання й зниження втрат зерна. Вони забезпечують автоматичне налаштування техніки під час роботи, позбавляючи оператора робити це вручну.

Комбайнер — усьому голова. Але це теж не завжди може бути досконалим рішенням, бо часто трапляються такі нюанси, які може врахувати тільки досвідчений механізатор і господарник. Скажімо, на який компроміс піти для максимального збереження зерна чи, навпаки, для пришвидшення збирання, економії ресурсів тощо — адже одночасно цього неможливо досягти.

______________________

Людський чинник є визначальним навіть за умови максимального технічного оснащення, автоматичного налаштування та купи алгоритмів на всі випадки життя у вашого комбайна

______________________

Або визначити, врахувати показники зерна тих чи інших різних гібридів, їх уразливість до травмування й зробити потрібні налаштування. Так, швидкість обертання молотильно-сепарувального пристрою під час збирання кукурудзи на зерно зазвичай вдвічі нижча, ніж під час обмолоту зернових колосових культур. Зрозуміло, частка пошкодженого зерна та кількість недостатньо обмолочених качанів залежать від швидкості його обертання та відстані між елементами молотильного барабана. Але, як зазначають фахівці, для ранньостиглих гібридів із помірним розміром качана ця відстань може бути меншою, ніж для великокачанних середньо-і пізньостиглих. Твердість зернівки, її стійкість до механічних пошкоджень теж може суттєво різнитися залежно від гібрида.

Тому людський чинник є визначальним навіть за умови максимального технічного оснащення, автоматичного налаштування та купи алгоритмів на всі випадки життя у вашого комбайна. Вважається, сучасна продуктивна техніка з належними налаштуваннями під керуванням високопрофесійного оператора здатна забезпечити як достатню швидкість обмолоту, так і мінімальні втрати зерна — до 1% й менше.

Гуртом і поле швидше молотити. Один хороший комбайн і досвідчений комбайнер — це добре. Проте цього часом замало, адже важливу роль відіграє комплексна робота й чітке планування процесу збирання врожаю. Поширеним є твердження, що найефективнішою формою організації поточного збирання кукурудзи на зерно є комплексні збиральні ланки/загони, які працюють на заздалегідь підготовленому полі (зроблені прокоси, підготовані поворотні смуги тощо). За різними даними, такий підхід забезпечує збільшення середньодобового виробітку одного комбайна в 1,2–1,5 раза за скорочення строків збирання й зменшення загальних втрат зерна, значної економії ресурсів. Але чи це можливо за нинішніх умов, браку технічного потенціалу й гострих кадрових проблем — питання для багатьох господарств болісне.

Іван Кандул

Китай дарує світу нову сільськогосподарську...

На власній продовольчій безпеці цивілізація, історія якої нараховує майже 5 тисяч років, як то...

Чотири поради для агрономів, які планують...

В 2023 році в країні площі під соняшником зросли майже на 7% порівняно з попереднім роком через...

АгроХім - дистрибютор засобів захисту рослин в...

Дистрибуційна компанія АгроХім: надійний постачальник засобів захисту рослин, насіння та добрив У...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33314
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23464
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11655
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.