Збільшення посівних площ під кукурудзою впродовж попередніх двох десятиліть та інтенсифікація технології вирощування цієї культури сприяли активному поширенню різноманітних захворювань. І хоча раніше вважалося, що фунгіциди вносити на кукурудзі не потрібно, ситуація різко змінюється.

Найпоширенішими захворюваннями «королеви полів» вважаються кореневі і стеблові гнилі, фузаріоз качана та пухирчаста сажка. Рідше зустрічаються іржа та гельмінтоспоріоз. Очевидно, що за декілька років боротьба із захворюваннями кукурудзи набуде більшої актуальності і вже сьогодні варто продумати ефективну стратегію протистояння цій потенційні проблемі.

До негативних наслідків призводить недотримання сівозміни або її перенасичення однією з культур. Так, порушення сівозміни першою чергою призводить до накопичення патогенів в грунті.

При цьому одним із основних джерел зараження кукурудзи є рослинні зрештки, тому важливим моментом при вирощуванні цієї культури повинно бути грамотне їх використання, в тому числі своєчасний та якісний обробіток грунту. Бажано використовувати азотні добрива та біологічні деструктори для більш прискореного розкладання пожнивних залишків.

_____________________

Агровиробники не завжди звертають увагу при виборі посівного матеріалу, але якщо кукурудза на те саме поле повертається частіше, аніж раз на чотири роки, то накопичення проблем зі збудниками захворювань є невідворотнім

_____________________

Негативно на ситуацію впливає також використання малостійких чи нестійких до основних захворювань гібридів кукурудзи. На цей момент агровиробники не завжди звертають увагу при виборі посівного матеріалу, але якщо кукурудза на те саме поле повертається частіше, аніж раз на чотири роки, то накопичення проблем зі збудниками захворювань є невідворотнім.

Заходи боротьби із захворюваннями кукурудзи можна розділити на дві категорії - профілактичні та фактичні. До профілактичних відносять, передусім, суворе дотримання сівозміни. Так, наприклад, оскільки кореневі гнилі є спільною проблемою для злакових зернових культур, кукурудзу варто розміщувати по кращому попереднику. Також слід звернути увагу на оптимізацію технології обробітку грунту та поводження із рослинними залишками.

Серед фактичних заходів відзначимо передпосівну обробку насіння ефективними протруйниками тривалої дії.

У боротьбі з пухирчастою сажкою і фузаріозом найбільш ефективними будуть комплексні заходи. Так, необхідно звертати особливу увагу на наступні фактори: вибір стійкого гібрида, дотримання агротехнологічних заходів (подрібнення пожнивних залишків попередньої культури, обробіток грунту, міжрядні обробки, своєчасне збирання врожаю), здійснення хімічного захисту як посівного матеріалу, так і посівів під час вегетації. Все це істотно впливає на рівень, збереження і якість врожаю кукурудзи.

Захист насіння фунгіцидом вирішує проблему лише насіннєвої інфекції, але ж можливо і вторинне зараження в більш пізні фази. Найбільш ефективним засобом контролю захворювання є підбір стійких або толерантних гібридів і їх просторова ізоляція (з урахуванням сівозміни).

Тим не менш, увесь посівний матеріал слід протруюювати фунгіцидами (проти хвороб) та інсектицидами (проти грунтових шкідників, наприклад, дротяників). Крім цього, два рази за сезон вегетації рослини варто обробляти мікродобривами по листу. Ці обробки діють і в якості профілактики захворювань, адже рослини кукурудзи, як правило, хворіють і внаслідок нестачі мікроелементів.

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36948
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26238
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13576
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.