Післязбиральному досушуванню зерна завжди належить значна частка витрат у технології виробництва кукурудзи. Саме тому, особливо в наш час, дуже важливою характеристикою гібридів цієї культури є швидка віддача вологи зерном у період дозрівання. Рівень прояву цієї ознаки зазначають в описі гібрида, який можна знайти в каталозі чи на сторінках сайтів компаній — виробників насіння. Однак про деякі супутні ознаки, що впливають на віддачу вологи зерном, згадують мало. Тож на які ознаки, що значною мірою впливають на висихання зерна в полі, слід звертати увагу?

У ході багаторічних досліджень й агрономічної практики було виявлено, що ж справляє цей вплив:

• Товщина зовнішнього шару кукурудзяного зерна (рогоподібний ендосперм). Тонша рогоподібна стінка зерна і вищий уміст борошнистого ендосперму забезпечують швидші темпи вологовіддачі;
• Висихання листків обгорток. Чим раніше листки обгорток підсихають (відмирають), тим краще прогрівається качан і зерно швидше втрачає вологу;
• Поникнення качана після висихання обгорток і дозрівання зерна знижує кількість потрапляння вологи з опадами й сприяє швидшому досиханню зерна;
• Товщина стрижня качана і його паренхіми. Чим тонша паренхіма, яка заповнює центральну частину стрижня, тим менше вологи містить качан;
• Скоростиглість гібрида. Швидше дозрівають і віддають вологу гібриди з невеликим ФАО, тому що вони потребують меншої кількості активних температур для формування врожаю, тож будуть раніше готові до збирання — до настання періодів із затяжними осінніми дощами.

Поєднання наведених вище ознак і ступінь їх проявлення забезпечується особливостями генотипу конкретного гібрида і є визначальним у швидкості висихання зерна, особливо, коли дощі й тумани перешкоджають цьому.

Звісно, трапляються випадки, які значною мірою можуть звести нанівець генетичні переваги гібрида. Наприклад, сухий урожай зерна в полі, який не було можливості вчасно зібрати, може збільшити вологість через адсорбцію вологи із зовнішнього середовища, що призведе не лише до збільшення витрат на досушування зерна, а й до погіршення його якості.

Не можна не згадати й про фундаментальні речі, такі як якісне, оригінальне насіння від виробника, що є запорукою успіху в отриманні прибутку.

Щороку компанія «Сингента» виводить на аграрний ринок України нові гібриди кукурудзи, що відповідають сучасним вимогам виробництва.

Для прикладу візьмімо одну з новинок компанії «Сингента» — середньоранній і стійкий до вилягання гібрид кукурудзи СИ Амбадор (ФАО 230). Показник вологовіддачі СИ Амбадор становить 9 балів. При цьому показник холодостійкості, а також інтенсивності стартового розвитку, становлять по 8 пристойних балів.

СИ Амбадор

Важливо також і те, що СИ Амбадор можна вирощувати в зонах із нестійким зволоженням, маючи високий потенціал урожайності. Зокрема, минулого сезону в різних регіонах України цей гібрид продемонстрував урожайність від 61 ц/га за жорстких посушливих умов на Сході України до 159 ц/га на Вінниччині. Показово, що вологість зерна в західних областях України в середньому була на рівні 20–23%, а за екстремально вологих умов не перевищувала 27%.

Ще одна цікава новинка від «Сингента» — високоврожайний середньоранній гібрид СИ Памплона (ФАО 270) із зубоподібним типом зерна. СИ Памплона також може похизуватися 9 балами за ступенем вологовіддачі. До того ж СИ Памплона має чудові показники холодостійкості та початкового росту, а ще 8-бальну стійкість до кореневих і стеблових гнилей та 9 балів до летючої сажки.

СИ Памплона рекомендовано до вирощування передусім у зонах Полісся та Лісостепу з густотою від 50 до 70 тис. рослин/га. До того ж максимальну врожайність гібрида було зафіксовано торік на Волині, де змолотили по 157 ц/га із чудовим показником вологості — 20%.

Для одержання гарантованого врожаю в умовах мінливих метеорологічних чинників на бідних за поживним складом ґрунтах найкраще зарекомендували себе високоадаптивні гібриди. До цієї когорти нещодавно приєднався гібрид СИ Озон (ФАО 310), який призначений забезпечувати порівняно високі врожаї на полях із низьким рівнем умов для росту й розвитку рослин кукурудзи. Саме завдяки низькому порогові чутливості до несприятливих чинників гібриди цього типу адаптивної здатності в складних умовах проходження вегетації виграють в інших конкурентів змагання з урожайності.

СИ Озон

Через надмірно вологі погодні умови під час дозрівання зерна кукурудзи збирання врожаю у 2022 році проводили в пізні строки, а значну кількість посівів лишили в полі на зиму. Найхарактернішим цей сценарій був для Західного регіону України, але, незважаючи на це, СИ Озон у низці господарств Хмельницької області в демопосівах забезпечив урожайність 112–122 ц/га у сухому зерні за його вологості на момент збирання 20–23%.

СИ Озон також стійкий до прикореневого і стеблового вилягання, має високі показники стійкості до хвороб і є придатним для вирощування за мінімального обробітку ґрунту. Саме тому цей гібрид має широкий ареал вирощування й навіть за ощадної технології його вирощування здатний забезпечити добру окупність.

Нові середньоранні гібриди генетики Артезіан™

Гібрид кукурудзи СИ Шикарі (ФАО 200) належить до славнозвісної лінійки гібридів бренду Артезіан™, що характеризуються високою адаптивністю та швидким висиханням зерна під час дозрівання. Це гібрид із зубоподібним зерном, головною та, власне, не єдиною родзинкою якого є надзвичайна посухостійкість і на додаток відмінна вологовіддача зерна.

СИ Шикарі рекомендовано вирощувати майже в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України, включно з північним Степом, причому мінімальна густота сівби може досягати 45 тис. рослин/га, що на сьогодні є також дуже актуальним. Гібрид має доволі хороший початковий ріст, пристойну стійкість до низьких температур, а також до гнилей і пухирчастої сажки. Щойно отримані дані врожайності СИ Шикарі надають упевненості в успішному його майбутньому. Так, на полях Вінниччини (с. Агрономічне, Вінницький р-н, 2022 р.) отримали врожай 147 ц/га. Вологість зерна за пізнього збирання становила 23,6%, на полях Полтавщини (Решетилівський р-н, ТОВ ІМК «Бурат-Агро») — 117,3 ц/га сухого зерна за збиральної вологості 17,8%, а на Миколаївщині (Кривоозерський р-н, ТОВ «ДІОНІС») за збиральної вологості зерна 17,9% — 107,9 ц/га у перерахунку на стандартну вологість. Цей факт підтверджує раніше отримані дані про високий потенціал урожаю цієї новинки.

СИ Шикарі

Обов’язково слід згадати про новий, але дуже перспективний гібрид кукурудзи, що швидко набирає популярності, СИ Фрегат (ФАО 250). Цей середньоранній гібрид із зубоподібним типом зерна відмінно себе зарекомендував практично в усіх ґрунтово-кліматичних зонах нашої країни, демонструючи стабільно високу врожайність у поєднанні з помірними показниками вологості зерна. Він добре адаптований для вирощування за посушливих умов вегетації й має відмінну вологовіддачу. Зазначимо також високу стійкість до фузаріозу качана, гнилей і пухирчастої сажки. СИ Фрегат полюбляє трохи вищу температуру ґрунту на час посіву. Гібрид стабільно показує себе за умов жорсткої посухи (65–75 ц/га) і знову ж таки може «насипати» більше за 150 ц/га, якщо вологи достатньо. І про високі показники (с. Агрономічне, Вінницький р-н, 2022 р., дрібноділянковий дослід у триразовій повторності): була зафіксована врожайність СИ Фрегат на рівні 165 ц/га за збиральної вологості зерна 24%; на полях Хмельниччини (Кам’янець-Подільський район, ПП «Подільський Лан») — 134,1 ц/га за збиральної вологості зерна 22,3%, а в ТОВ ІМК «Бурат-Агро» Решетилівського району, що на Полтавщині, — 132,7 ц/га сухого зерна за збиральної вологості 19%.

СИ Фрегат

Перевагою СИ Фрегат із лінійки гібридів бренду Артезіан™ є його надзвичайно висока адаптивність до умов вегетації, стійкість до посухи та висока врожайність. Саме це зумовлює високий попит на нього серед українських аграріїв.

Завдяки новоствореній потужній генетиці вихідних батьківських форм (інбредних ліній) та отримання на їх основі гібридів із високим рівнем прояву господарсько-цінних ознак, сучасна пропозиція компанії «Сингента» дає змогу підібрати оптимальні гібриди кукурудзи для різних технологій вирощування й отримання високої окупності капіталовкладень. Тож ефективним інструментом для керування ризиками, що допомагає фермеру стабілізувати та зберегти врожай, є поєднання в одному сезоні гібридів із різними особливостями. В умовах сьогодення правильно підібраний до умов вирощування гібрид гарантуватиме не лише отримання максимально можливого врожаю, а й зменшення витрат на вирощування та доробку зібраного врожаю — логістику, досушування, якість зерна, час звільнення поля для наступної культури. Наразі це є вкрай важливим і дозволяє українським аграріям краще протистояти виробничим викликам і одержати вищий прибуток.

Ігор Ковальчукканд. с.-г. наук, доцент, керівник групи
з технічної підтримки насіння кукурудзи та зернових

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36954
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26242
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.