Виробництво зерна кукурудзи в Україні до повномасштабної війни було одним із пріоритетних високоприбуткових напрямів агробізнесу. Площа посіву кукурудзи 2021 року, порівнюючи з 2010 роком, збільшилася у два рази й сягала 5,4 млн гектарів. Валове виробництво зерна, відповідно, зросло втричі й становило 38,6 млн тонн.

Завдяки інтенсифікації технології вирощування, впровадження високопродуктивних гібридів у 2021 році на великих площах урожайність сягала 10 т/га і більше. Наприклад, у Вінницькій області урожайність кукурудзи 2021 року на площі 458,9 тис. гектарів становила 9,6 т/га, у Чернігівській на площі 568,9 тис. гектарів — 9,71 т/га, у Хмельницькій на площі 303,9 тис. гектарів — 11, Тернопільській на площі 169,7 тис. гектарів — 9,1 т/га. У багатьох господарствах рівень рентабельності кукурудзи становив понад 100%.

Проте через істотне підвищення цін на мінеральні добрива, пальне, на сушіння зерна, логістику загальні виробничі витрати у сезоні-2022 зросли майже удвічі й досягали 45–50 тис. грн/га. Недобір урожаю, спричинений посухою у більшості регіонів у поєднанні з високими виробничими витратами, зумовив надмірну собівартість зерна, яку в більшості випадків ціна на продукцію не виправдовувала. Відтак більшість фермерів отримали негативний економічний результат. Тому наразі поточного сезону фермери зменшують посівні площі під кукурудзою, а окремі зовсім відмовляються її сіяти. На мій погляд, така стратегія є ризикованою. Адже поточного сезону ситуація з вологозабезпеченням, ринковою кон’юнктурою може різко змінитися (ціни на міндобрива вже знизилися на 20–25%), відповідно, зміняться й економічні результати.

Безперечним є те, що з огляду на високі затрати виробництва зерна кукурудзи оптимізація ресурсних вкладень, підвищення їх ефективності, оптимальне використання генетичних ресурсів, ресурсів вологи, тепла є нагальними завданнями поточного і наступних сезонів. Реалізація вказаних завдань лежить через відповідні організаційні, фінансові та технологічні рішення.

Аналіз структури виробничих витрат у вирощуванні кукурудзи за інтенсивною технологією свідчить про те, що найбільша їх частка належить добривам — 40%, сушіння зерна — 25–30%. Отже, передусім актуальним є оптимізація саме цих статей.

Дослідження та результати виробництва переконують у реальності перспектив скорочення доз мінеральних добрив орієнтовно на 25–30% від рекомендованих без істотного зниження їх продуктивної дії. Насамперед варто впровадити способи й терміни внесення мінеральних добрив, які забезпечували б їх кращу розчинність у ґрунті, зменшували б їх хімічну і фізико-хімічну фіксацію ґрунтовим вбирним комплексом, особливо фосфору. Розв’язанню вказаних завдань сприятимуть, зокрема, локальні способи внесення добрив у ґрунт на глибину, де гарантовано є волога впродовж вегетаційного періоду.

Сучасні технічні засоби для підготовки ґрунту за технологією strip-till дозволяють вносити дорогі складні добрива восени локально стрічковим способом на глибину 18–20 см у зону майбутнього рядка. Хорошу якість забезпечують такі машини, як TERRALAND Bednar, Stripcat II, Orthman 1tRIPr XD.

Особливе значення має також унесення стартових добрив (NP, NPK) у вигляді амофосу, нітроамофоски в дозах 0,5–1 ц/га локально разом із сівбою в рядки. Практика свідчить про високу ефективність застосування як стартового добрива нітроамофоски різного складу з хорошою розчинністю та доступністю елементів живлення від Yara Україна. В останні роки популярності набирає застосування як стартових добрив рідких форм — РКД, КАС у поєднанні з мікроелементами з використанням аплікаторів на сівалках Väderstad, Amazone, Great Plains й інші Застосування рідких стартових добрив надто актуальне в зонах обмеженого вологозабезпечення.

Доведено, що стартові добрива стимулюють розвиток кореневої системи рослин, що позитивно впливає на подальше споживання елементів живлення та води, а також пришвидшує перехід кукурудзи в репродуктивну стадію, істотно скорочує ризик водного стресу в критичні для кукурудзи фази росту й розвитку, тобто у фазу цвітіння.

Варто зазначити високу ефективність застосування рідких форм добрив для підживлення кукурудзи у фазу 7–8 листків із використанням культиваторів, обладнаних дисковими підживлювальними робочими органами, які дозволяють внести добрива в міжряддя на глибину 12–15 см. До того ж надмірної механічної дії на ґрунт такі робочі органи не чинять, що дозволяє здійснювати операцію без надмірної втрати вологи. Разом із тим рослини практично відразу здатні споживати елементи живлення, бо часу для розчинення добрива не потрібно.

Важливою складовою роботи з покращення мінерального живлення рослин є залучення резервів ґрунту, тобто створення оптимальних умов для мобілізації елементів живлення з ґрунтових запасів. Як відомо, мобілізація елементів живлення тісно пов’язана з діяльністю корисних мікроорганізмів, грибів, актиноміцетів. Фосформобілізаційні бактерії, нітрифікатори мікоризи добре почуваються в достатньо аерованих ґрунтах за наявності вологи, кисню, органічної речовини, зокрема вуглеводів, нейтральної або слабокислої реакції ґрунтового розчину. Глибоке розпушування як основний обробіток ґрунту із застосуванням дисколапових, чизельних культиваторів або інших знарядь сприяє формуванню оптимальної будови орного шару, його воднофізичних властивостей, що в комплексі забезпечують діяльність корисної мікрофлори на високому рівні. До того ж можливо досягти 30–50% економії витрат на обробітку ґрунту, як порівняти з оранкою.

Проведені тестування свідчать, що помітному покращенню поглинання фосфору рослинами кукурудзи, стимулюванню росту її коренів, а також підвищити стійкість до несприятливих умов зовнішнього середовища (посухи, низьких, високих температур) сприяє мікробіологічний препарат «Старковер актів плюс», який наносять на насіння. Насіння, оброблене цим препаратом, пропонує компанія «Лімагрейн».

Велике значення в стабілізації врожайності кукурудзи належить генетиці. Сьогодні актуальними є гібриди, що не лише добре окупають вкладені ресурси, а й ті, що здатні протидіяти несприятливим умовам зовнішнього середовища, зокрема посушливим явищам, високим/низьким температурам. Компанія «Лімагрейн» пропонує низку гібридів кукурудзи, високотолерантних до водних і температурних стресів. Ці гібриди об’єднано під брендом Hydraneo і охоплюють ФАО від 210 до 400 (табл. 1). Суть гібридів цього бренду полягає в тому, що за хороших умов зволоження вони продукують максимально високий урожай — залежно від групи стиглості від 10 до 16 т/га і мінімально знижують його у посушливих умовах.

Табл.1. Гібриди бренду HydraNeo

Микола Романенкоканд. с.-г. наук

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36610
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26034
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13440
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.