Ситуація з погодними умовами навесні протягом останніх п’яти років досить непередбачувана: то заливає дощами доволі тривалий період, і техніка не встигає вийти в поле, щоб вчасно обробити посіви сільгоспкультур, зокрема кукурудзи, як, наприклад, відбулося навесні 2020 року, то спостерігається майже повна відсутність опадів від сівби до 5-го листка кукурудзи, як було у 2018–2019 роках. У першому випадку, коли є надмірна волога, з одного боку, ускладнено вчасне внесення ґрунтових гербіцидів, а з іншого — за великої кількості вологи в ґрунті ґрунтові гербіциди «перепрацьовують», що разом із низькими температурами призводить до пошкодження самої культури на початкових етапах її розвитку. У другому випадку, коли опадів недостатньо, ґрунтові гербіциди часто недопрацьовують, і це надалі потребуватиме кількаразової обробки післясходовими гербіцидами. Таким чином, маючи непередбачувані погодні умови, багато хто з господарників починає для себе обирати чисто післясходовий захист кукурудзи. Однак і тут не все так просто.

Частина з післясходових гербіцидів працюють по вузькому спектрові бур’янів, зокрема проти дводольних, а інша частина — переважно проти злакових бур’янів. Тобто треба робити бакові суміші. Ба більше, вагома частина гербіцидів і їх сумішей уносять від 3 до 5 листків кукурудзи. З одного боку, це правильно, адже вважається, що в цей проміжок часу кукурудза найбільше пошкоджується з боку бур’янів (гербокритичний період), а з іншого — протягом останніх 15 років практика показує, що гербокритичний період має трохи ширші межі й може тривати від сходів і до 10 листків культури. Більшість післясходових гербіцидів, відомих на сьогодні в Україні, можна вносити, починаючи від 3-го листка культури, бо до цього моменту вони здатні чинити фітотоксичний вплив на культуру, до того ж частину гербіцидів можна застосовувати тільки до 5 листка, особливо ті, що на базі синтетичних гормонів росту, адже вони спроможні суттєво пошкодити генеративні органи кукурудзи, які саме закладаються під час формування 5–6 листків культури. З огляду на все це господарствам доводиться шукати більш універсальний гербіцид, який можна застосовувати в дуже широкому вікні — від 2 і до 10 листка культури, який може контролювати наступні хвилі дводольних бур’янів завдяки своїй ґрунтовій дії та який не пошкоджує культуру у фазу закладання її генеративних органів. Як ви вже, мабуть, здогадалися, йдеться про гербіцид Елюміс® від компанії «Сингента». Він не є новинкою в Україні, проте водночас досить відомий саме як універсальний гербіцид для післясходового внесення на культурі.

Трохи пригадаймо, що ж робить Елюміс® таким універсальним.

Елюміс® — комплексний двокомпонентний препарат, що захищає кукурудзу від широкого спектра однорічних і багаторічних, злакових і дводольних бур’янів. До складу продукту входять дві добре відомі діючі речовини — нікосульфурон та мезотріон. Начебто нічого вже нового, але препарат — це не просто суміш діючих речовин, а своєрідна і спеціально створена формуляція, що містить діючі речовини, наповнювачі, антистресанти, антиспінювачі, сурфактанти тощо. За поєднання ці дві діючих речовини разом з іншими активними компонентами мають сильну синергетичну дію проти широкого спектра бур’янів.

Дуже часто сільгоспвиробники не зауважують на такий важливий момент, як механізм дії препарату, але саме тут і криються основні властивості та переваги гербіциду. Нікосульфурон поглинають листки й стебла бур’янів, є типовим ALS-інгібітором (тобто блокує синтез білка в клітинах рослин бур’янів); мезотріон є інгібітором специфічного рослинного ферменту пі-гідроксіфенілпіруватдегідрогенази (HPPD), яка бере участь у синтезі каротиноїдів. Ці сполуки, своєю чергою, розширюють спектр поглинання хлорофілу, таким чином, мезотріон є інгібітором фотосинтезу. Тобто, прочитавши ці складні хімічні назви, ми одразу розуміємо, що Елюміс® здатний контролювати майже всю шкідливу рослинність на полі, й зокрема такий важкоконтрольований останнім часом бур’ян, як ваточник сирійський. До речі, мова тут може бути лише про контроль вегетуючої (зеленої) частини бур’яну, тобто гербіцид Елюміс® немає викорінювальної дії проти ваточника, але він не дозволяє бур’яну рости й викидати насіння.

З-поміж інших особливостей і переваг Елюміс® є найширше серед післясходових гербіцидів, які застосовують на кукурудзі, вікно застосування — 2–8 (10) листків — та потужна ґрунтова дія завдяки мезотріону, що дозволяє контролювати кілька можливих наступних хвиль дводольних бур’янів, які можуть виникнути на полі, особливо після опадів. До того ж, як зазначалося раніше, дуже часто виникає потреба внести гербіцид якомога раніше, особливо за умови не застосування ґрунтових гербіцидів, адже бур’яни можуть з’явитися раніше — разом зі сходами культури чи навіть до них. Елюміс® це дозволяє, адже він може бути внесений по 2 листках культури (рахуємо всі листки). У 2021 році це відбувалося і проявилося як ніколи до цього, адже сильні дощі та холодна погода не давали можливості заїхати в поле й вчасно обробити ґрунтовими гербіцидами. Найширше вікно застосування (2–8 (10) листків культури) дає змогу ефективно боротися з бур’янами навіть за умови пізнішої обробки культури, коли застосування будь-яких інших гербіцидів може викликати фітотоксичність. Звісно, це не означає, що треба чекати, коли культура доросте до фази 8–10 листків, але, крім усього іншого, це ще одна особливість і можливість препарату в разі застосування в пізні періоди захистити кукурудзу від бур’янів. Отже, ще однією перевагою препарату є безпека культури, що захищається, навіть за умови пізнішого або більш раннього внесення.

Гербіцид Елюміс® рекомендовано до застосування з нормою 1,5–2,0 л/га. Оптимальною нормою є 1,5 л/га. З такою нормою препарат потрібно застосовувати від 2 до 5 листків культури за умови, що бур’яни мають не більше ніж 4 справжні листки. У разі наявності перерослих бур’янів, або коли на полі сходить багато багаторічників (злакових чи дводольних) чи під час застосування після 5-го листка культури, коли більшість бур’янів уже є перерослими, норму внесення потрібно збільшувати, починаючи від 1,75 і до 2,0 л/га. Ще однією особливістю гербіциду є те, що до складу його формуляції додано сурфактант. Останній покращує утримання робочого розчину на поверхні рослин бур’янів і сприяє кращому проникненню препарату крізь їх поверхню. Таким чином, гербіцид Елюміс® не потребує додавання сурфактантів і партнерів, тобто є готовим комплексним рішенням проти бур’янів у посівах кукурудзи.

А тепер пригадаймо, що відбувалось у сезоні 2019–2020 років і як польові ситуації впливали на дію гербіцидів.

Спочатку ми з вами мали дуже теплу зиму, майже без опадів у вигляді дощу та снігу, без сильних перепадів нічних температур. Навесні ситуація з погодними умовами взагалі була катастрофічною для вирощування сільськогосподарських культур — сильна посуха, нічні суттєві приморозки, спричинили проблеми з внесенням ґрунтових гербіцидів на просапних культурах, не дозволили їм нормально розвиватися та масово пошкодили озимі зернові. Через дуже великі перепади добових температур відзначалися практично повна втрата ефективності післясходових гербіцидів, стрес для рослин та їх пошкодження цими гербіцидами. Наостанок до цього всього додалися сильні й холодні вітри та пилові бурі, які призвели до знесення гербіцидів із поверхні ґрунту та рослин і пошкодження сусідніх культур (хімічно та механічно). Ось така була в нас весна 2020 року. І тільки наприкінці квітня — на початку травня погода трохи змінилася, почалися хоча б дощі, однак лишилися сильні холодні вітри та суттєві перепади денних температур.

Як же ж поводилися гербіциди у таких погодних умовах, що склалися 2020 року? У багатьох господарствах, особливо в травні (йдеться про Центр та частково Захід України), постійно скаржились на те, що сильні холоди на початку вегетації кукурудзи не дозволили, з одного боку, попрацювати післясходовими гербіцидами, тому що культура була в стані стресу, втратила колір і майже не росла, а з іншого — стикнулися з холодною, дощовою погодою, а бур’яни, як організми більш витривалі, ніж культура, все ж і далі вегетували та переростали визначену стадію розвитку. Крім того, післясходові гербіциди на основі синтетичних гормонів росту, для ефективності яких потрібна стала тепла погода з температурою 15–25 °С, практично не спрацювали, хоча господарства попри все їх вносили на культуру. Сільгоспвиробники, які у звичайні роки, обробляли кукурудзу один — максимум два рази (ґрунтово, а потім післясходово), у 2020-му з огляду на наведені вище умови застосовували гербіциди кілька разів у післясходовий період, щоб стримати наступні хвилі бур’янів, які рясно з’являлися після дощу.

Елюміс® — гербіцид із подвійним механізмом дії, менш залежний від складних погодних умов, який практично не залежить від стадії розвитку бур’янів, їх виду та віку і є дуже селективним до культури. Тобто багато з тих господарств, які у 2020 році придбали Елюміс®, мали змогу своєрідного маневру — могли дочекатися більш-менш сталої погоди (без дощу та сильного вітру, а також холодів) і провести обприскування цим гербіцидом. Однак за таких перепадів денних і нічних температур навіть Елюміс® трохи уповільнив свою швидку дію, яка відмічається зазвичай. Проте щойно вийшло сонце та встановилася стала погода, бур’яни на полях зникли протягом доби. Це був дивовижний результат, і багато хто з господарників були здивовані такою дією Елюміс® (фото 1, 2). Крім того, Елюміс® має потужну ґрунтову дію на наступні хвилі дводольних бур’янів, і після дощу він їх контролював без проблем (фото 3). А на фото 4 зображено, що було б на полі, якби не вносили Елюміс®.

Фото 1. Необроблена лобода біля дороги, поряд з полем, де внесено Елюміс®

Фото 2. Дія Елюміс® на перерослу лободу та інші бур’яни

Нині на Елюміс® з’явилося кілька прямих генериків з такими самими діючими речовинами. Всі вони з гордістю себе позиціонують як аналоги Елюміс®. Вони, звісно, значно дешевші за оригінальний препарат, до того ж виробники, які їх створили, повністю скопіювали всі основні меседжі, а також добру славу нашого Елюміс®. Проте, як відомо, гербіциди, до складу яких входять трикетони, мають більшу чи меншу післядію на наступні культури у сівозміні. Виробники ж генериків про це або взагалі не кажуть, або повідомляють сільгоспвиробникові дуже завуальовано.

Фото 3. Дія Елюміс® на наступну хвилю падалиці соняшнику

Фото 4. Необроблена ділянка біля ЛЕП

Цікава історія відбулась з одним великим господарством навесні 2021 року (з етичних міркувань ми не будемо його називати). Торік (2020) вони придбали на більшість своїх площ прямий генерик на Елюміс®, бо він був дешевший за оригінал, і до того ж застосували його на дуже засмічених посівах кукурудзи. Спочатку, перші десять днів, генерик наче спрацював, навіть агроном телефонував нашим регіональним представникам, щоб похвалитися начебто відмінною роботою цього генерика, але потім (через 2 тижні) на гарячу лінію «Сингента» поступив тривожний дзвінок: «Що мені робити? Адже кукурудза вже доросла до 4–5 листків на окремих полях, але й бур’яни повністю відійшли після генерика і вже майже вкривають мою кукурудзу», — жалівся агроном цього великого господарства. Звичайно, ми одразу відреагували й приїхали на ці поля, тимчасом як представники генеричної фірми, яка поставила цей горе-продукт у господарство, не з’являлися на полі та не брали слухавку. На окремих полях ми побачили жахливу картину (фото 5). Перше, що впало нам в око, — це неоднорідність ефективності по всьому спектрові бур’янів: десь «взяло», а десь взагалі «пропустило», хоча бур’яни на момент обробки мали однакову фазу розвитку. Здебільшого картина була така, що «взяло» кукурудзу, а бур’яни натомість живі. Всім відомо, що характерна ознака дії оригінального препарату Елюміс® — це побіління та повна втрата кольору поверхні листків дводольних бур’янів. Після цього генерика нічого подібного виявлено не було. Кукурудза на оброблених посівах трохи дотягнула до 5-го листка та майже всюди була вкрита килимом бур’янів. Крім того, що був поганий контроль бур’янів (чи взагалі відсутній), ми не виявили жодної ґрунтової дії продукту, тобто наступні хвилі бур’янів, що з’являлися, відростали собі спокійно і знову ж таки не втрачали кольору (фото 6).

Фото 5

Фото 6

Однак найцікавіше їх ще чекало попереду: навесні 2021 року в господарстві вирішили посіяти соняшник на площах, де торік було застосовано генерик. Слід одразу зауважити, що протягом останніх кількох років вони купляли оригінал Елюміс® і обробляли ним свої поля, у сівозміні ніяких проблем не спостерігали, і тільки у 2020 році вирішили зекономити кошти й придбали дешевший «аналог». У господарстві посіяли соняшник на доволі великій площі. Зі слів агронома, вони довго чекали сходів — приблизно місяць. Весна 2021-го була досить нехарактерною, адже було прохолодно та випадало багато опадів. Посіяли наприкінці квітня, сходи отримали приблизно у 20-х числах травня. Ми об’їжджали поля на початку червня, десь у першій декаді, коли були люб’язно запрошені до господарства для роз’яснення ситуації, адже головне прохання агронома було таким: «Ми торік придбали аналог вашого Елюміс®, оранку не робили, було тільки глибоке розпушення, однак у нас із соняшником щось не те, подивіться будь ласка». Коли ми потрапили на поля, картина здивувала навіть мене, хоча я бачив багато чого за майже 20 років роботи в сільському господарстві. На більшості площ сходи соняшнику були жахливими, тільки-но почали з’являтися сім’ядолі на поверхні, вони були жовтувато-коричневого кольору, там, де намагалася вийти перша пара справжніх листків, вона вже була жовтою з коричневими плямами (фото 7–9). І що найцікавіше, стало незрозумілим, чим можна було пересіяти такий уражений соняшник, бо мало того, що строки сівби вже всі минули, так ще й невідомо, чим саме можна пересіяти соняшник, що попав під таку шалену післядію генерика. Інші поля мали вигляд ще жахливіший, адже соняшник взагалі не з’явився на поверхні. Поряд були поля, де генерик торік не вносили, і там розвиток соняшнику, який було посіяно в один час з ураженим, на 10 червня становив 4–6 листків. Нам вдалося в цьому ж господарстві знайти поле, де було застосовано наш Люмакс® (гербіцид, який також містить у своєму складі мезотріон) минулого року — розвиток соняшнику був цілком нормальним, зовнішніх ознак будь-якої післядії помічено не було.

Фото 7 

Фото 8 

Фото 9

Ми опускаємо в цій статті ще й моральний аспект проблеми, що виникла, адже «Сингента» — одна з небагатьох компаній, яка супроводжує повністю весь технологічний процес у господарстві та здійснює післяпродажний супровід для своїх клієнтів, а не ховається після розлючених дзвінків агрономів. Цього року генеричні представники хоча б приїхали, але допомогти так і не змогли. Тому ще раз звертаємо вашу увагу на необхідність і доцільність застосування тільки оригінальних продуктів, нехай вони коштують трохи дорожче, але, як кажуть, хоч спиш спокійно, а якщо виникає якась проблема, то представники оригінальної компанії завжди допоможуть її усунути.

Отже, маючи у себе на складі такий потужний і перевірений часом гербіцид, як Елюміс®, кожне господарство, що вирощує кукурудзу, має змогу поборотися з бур’янами у будь-який момент, незалежно від погоди, стану посівів та часу внесення препаратів і в такий спосіб зекономить час і кошти.

Володимир Максимович, менеджер з технічної підтримки,
напрям «Гербіциди для польових культур», компанія «Сингента»

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36950
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26240
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.