Попри всі побоювання, що озимий зерновий клин цьогоріч істотно зменшиться з огляду на експортні перепони та цінову кон’юнктуру, пшеницю сіяли й будуть сіяти. Так, структура осінніх посівів дещо зміниться на користь того ж ріпаку, але озимі зернові є основою сівозміни. І попри всі виклики, вони потребують дотримання основних технологічних чинників

Під тиском кліматичних змін

Від зміни клімату потерпають практично всі агровиробники. Цьогоріч погода загалом була як на замовлення для більшості основних культур практично у всіх регіонах. Але останні роки саме нестабільні погодні чинники стали суттєвою проблемою для господарств, що вирощують пшеницю. Кліматичний дисбаланс, зокрема, проявляється у частих посушливих роках і різких змінах погодних умов упродовж сезону.

У регіонах, де дефіцит вологи проявляється особливо сильно, важливо впроваджувати мірою наявних можливостей елементи вологоощадних технологій. Власне весь процес сівби напряму залежить від наявності вологи в ґрунті та необхідності будь-що її піймати, навіть жертвуючи оптимальними термінами виходу в поле.

Ґрунтовний підхід

Підготовка ґрунту під озиму пшеницю — це стартовий майданчик для формування майбутнього врожаю. Від правильних і вчасних підходів на цьому етапі залежить подальший перебіг вегетації. І помилки, допущені в підготовці поля до сівби та самому посіві, буде дуже непросто — якщо взагалі можливо — виправити надалі.

________________________

Агроном має всебічно врахувати низку чинників: особливості самого ґрунту та його фітосанітарний стан (забур’яненість та інфекційний фон). Специфіка попередника теж важлива, адже озима пшениця дуже вибаглива

________________________

Але річ ще в тім, що універсального підходу тут просто не існує. Агроном має всебічно врахувати низку чинників: особливості самого ґрунту та його фітосанітарний стан (забур’яненість та інфекційний фон). Специфіка попередника теж важлива, адже озима пшениця дуже вибаглива. Окрім запасів поживних речовин і вологи в ґрунті значною мірою культура-попередник впливає на фітосанітарний стан, продуктивність посіву та якісні показники зерна.

В умовах із різними рівнями вологозабезпечення, можна застосовувати різні технології — класичну, глибокорозпушування, mini-till, no-till, strip-till й інші — та підходи. Хоча всі вони покликані так чи інакше розв’язати низку завдань, серед яких — прибирання та закладання решток попередника, мінімізація конкуренції з боку багаторічних й однорічних бур’янів, шкідників, зменшення інфекційного навантаження в агроценозі. Зрозуміло, має бути забезпечене створення структури верхнього посівного шару та максимального закриття вологи.

Критично важливе живлення

Окрім відповідного обробітку ґрунту, що дозволяє закрити вологу, не меншу увагу за посушливих умов потрібно надавати й збалансованому мінеральному живленню.

Слід урахувати, що досить частими стали теплі осені, які сприяють переростанню озимини та догляду їх під зиму не в оптимальні фази. Окрім іншого, тепла осіння погода сприяє пошкодженню сходів багатьма шкідниками та патогенами. Ослаблені та уразливі до стресових чинників рослини особливо потребують повноцінного живлення.

Насамперед це рекомендовано за пізньої сівби. Проблема в тому, що за нинішніх скорочених сівозмін складно віднайти оптимальні попередники для озимих зернових. Відтак площа пізніших від рекомендованих строків посівів озимої пшениці постійно зростає. Ситуація ускладняється досить частим браком опадів і кількістю продуктивної вологи.

А рослина за короткий термін осінньої вегетації має набрати оптимальну форму для входу в зиму. І без достатньої та навіть посиленої норми азотних добрив тут складно обійтися. Азотне живлення допоможе розігнати фізіологічні процеси в організмі, сформувати потужнішу кореневу систему, накопичити запаси цукрів та інших поживних речовин, потрібних для вдалої перезимівлі та відновлення вегетації навесні.

Зрозуміло, що нехтувати такими елементами живлення, як калій і фосфор, не варто. Скажімо, калій відіграє незамінну роль в перебігу фізіологічних процесів рослини, сприяє покращенню її імунітету, опірності до патогенів та інших стресових чинників.

Фосфор критично важливий на ранніх етапах ортогенезу, бо забезпечує формування розгалуженої кореневої системи, сприяє більш посиленому продуктивному кущенню, підсилює загальну зимостійкість тощо.

Коли занадто не здраво

Але азот — усьому голова. Принаймні, так уважає чимало агрономів, коли йдеться про практичні підходи до системи живлення. Тож посилені норми азотного харчування у разі запізньої сівби, як правило, рослині підуть на користь. Але за ранніх чи оптимальних термінів виходу в поле, затяжної теплої осені та доброго вологозабезпечення ситуація дещо інша.

Фахівці наголошують, що надмір азотного живлення тут може суттєво зашкодити. Це може спричинити посилене кущення та зміни в морфології рослини (формування занадто великої кількості пагонів тощо). Окрім небезпеки входу в зиму в неоптимальному для перезимівлі стані навесні це також дається взнаки. Тож замість доброго очікуваного результату «перегодована» на критично важливому етапі ортогенезу рослина може, навпаки, скинути продуктивність, стати уразливою до вилягання тощо.

Окрім того, надлишок азоту сприяє зростанню інфекційного навантаження агроценозу. А в умовах ранніх строків сівби та теплої осені це особливо небезпечно. Насамперед зростає вірогідність значного ураження кореневими та прикореневими гнилями. І не тільки.

Базовий захист

Пшеницю уражають численні грибні хвороби, деякі з яких часто набувають характеру епіфітотій. Посівам зазвичай загрожують бура та стеблова іржа, септоріоз, борошниста роса, піренофороз, фузаріоз, септоріоз, сажкові інфекції, снігова пліснява тощо. Звичайно, не всі вони становлять безпосередню проблему в період осінньої вегетації, але накопичення високого інфекційного фону восени дається взнаки надалі. Скажімо, у разі м’якої та малосніжної зими, що характерно для останніх сезонів, той самий збудник септоріозу продовжує свою життєдіяльність у зимовий період, що загрожує спалахом хвороби з відновленням вегетації навесні.

________________________

Немає універсального засобу від усіх проблем, тому потрібно виходити з конкретних умов господарства. Бажано, щоб вибір протруйника ґрунтувався на даних фітоекспертизи насіння

________________________

Насамперед пшеницю потрібно захистити від хвороб, що вже є в насіннєвому матеріалі. Обробка правильно підібраними препаратами здатна створити базовий захист. Тож починається технологія захисту рослини із зернини, тобто з протруйників. Фахівці наголошують: підхід до вибору препаратів тут має бути суто індивідуальним. Немає універсального засобу від усіх проблем, тому потрібно виходити з конкретних умов господарства. Бажано, щоб вибір протруйника ґрунтувався на даних фітоекспертизи насіння. Насіннєвий матеріал найчастіше уражений збудниками кореневих і прикореневих гнилей, фузаріозом, спорами сажки тощо.

Уважається, що більшість хвороб, що передаються з насінням, можна контролювати за допомогою діючих речовин триазольної групи. Якісні препарати цього класи за умови належного протруювання пригнічують як сажкові хвороби, так і збудників кореневих гнилей. Окрім того, їх застосування виправдано в разі ранньої сівби озимих або в разі теплої осені. Адже більшість триазолів мають ретардантний ефект, що дозволяє не допустити переростання рослини перед входом у зиму.

Коли варто перестрахуватися

Коли фітоекспертизу не проводили, в господарстві практикують інтенсивну технологію вирощування з високими нормами азотних добрив, мається високий інфекційний фон поля, звичайно, ліпше підстрахуватися. Та обробити насіння комбінованими препаратами, що містять кілька діючих речовин. До того ж сучасні якісні продукти крім потужного захисту здатні забезпечити позитивний фізіологічний ефект на сходи.

В ідеалі протруйник також повинен мати інсектицидну складову для комплексного захисту. Загалом налічується понад 100 комах-шкідників зернових культур. Звичайно, не всі вони так поширені й шкідливі, не всі загрожують в осінній період вегетації. Але, якщо ви сієте пшеницю, скажімо, по попереднику зернові, то без інсектицидного захисту насіння обійтися важко.

Іван Кандул

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28762
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15459
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.