Є чіткі критерії, які визначають готовність ріпаку до зими. Для успішної перезимівлі висота рослини має становити 10-15 см, діаметр кореневої шийки – 1-1,5 см, точка росту – 1 см над поверхнею ґрунту, а фаза розвитку – 6-10 листків. Досягти таких параметрів без допомоги людини рослинам майже не можливо. А найважче виконати “норматив” по розвитку кореневої системи.

Окрім гарно розвиненого центрального кореня має бути значна кількість бічних корінців. Загалом для гарної перезимівлі, швидкого відновлення вегетації і збереження потенціалу врожайності коренева система ріпаку має проникати в ґрунт на глибину до 100 см. Отже, завдання регуляторів росту ріпаку полягає не в тому, щоб “присадити” наземну частину. Воно значно складніше – переключити внутрішні процеси з інтенсивного нарощування зеленої маси на активний розвиток кореневої системи.

Сьогодні на ринку України присутні три групи препаратів з рістрегулюючими властивостями:

1. Триазоли (тебуконазол, метконазол, паклобутразол) – найпоширеніша група препаратів, а точніше – фунгіцидів, що здатна впливати на ріст ріпаку. Перевагами триазолів є низька вартість і лікувальна дія. Але за ранніх і оптимальних строків посіву та інтенсивного росту ріпаку проявляють слабку ретардантну дію навіть за повторних застосувань. Найчастіше використовуються у посушливі роки.

2. Сполуки четвертинного амонію (хлормекват-хлорид, мепікват-хлорид) – не зважаючи на одну хімічну групу, вони різняться за впливом на ріпак.

3. Комплексні регулятори росту, створені спеціально для застосування на ріпаку. В них найбільше реалізовано концепцію зменшення інтенсивності наростання наземної частини із одночасним впливом на кореневу систему.

В групі комплексних регуляторів росту окреме місце посідає Грейвіс – інноваційна розробка компанії ALFA Smart Agro, поява якої на ринку України стала знаковою подією.

Вже в перший рік масового застосування Грейвіс отримав виключно схвальні відгуки агровиробників. Задум науковців ALFA Smart Agro – створити препарат із вищою ефективністю ніж у ретардантів, що вважаються топовими у сегменті комплексних продуктів – втілився у композиції двох активних компонентів, поєднаних у новітній формуляції.

Отже, за результатами тривалих лабораторних та польових досліджень, до складу Грейвісу увійшли тебуконазол, 110 г/л та мепікват-хлорид, 250 г/л. Саме таке співвідношення діючих речовин посилює регуляторний процес в рослинах ріпаку, змінюючи гормональний баланс у потрібному напрямку.

Вплив Грейвісу на конус наростання ріпаку з нормою 0,6 л/га 

Вплив Грейвісу на конус наростання ріпаку з нормою 1,2 л/га

Ефективніший за триазол

В основі ефективності Грейвісу – вплив на біосинтез гібереліну, фітогормону, який відповідає за ріст і розтягнення клітин. Але оскільки два компоненти Грейвісу діють на різні етапи синтезу даного гормону, це відповідним чином відображається на габітусі рослини ріпаку.

При застосуванні Грейвісу продукти асиміляції надходять до нижньої частини рослини і витрачаються на формування міцного й довгого стрижневого кореня з великою кількістю бічних тонких корінців. А це: 1) захист посівів від вимерзання; 2) інтенсивне і рівномірне відрощення наземної маси навесні; 3) підтримка під час посухи – протягом тривалішого періоду рослини поглинають з ґрунту воду й поживні речовини, краще зберігають урожай.

R&D департаментом ALFA Smart Agro було проведено ряд досліджень, під час яких ефективність Грейвісу порівнювалася із дією стандартних препаратів на основі тебуконазолу. Результати: після застосування Грейвісу рослини були меншими на 5-17%, ніж на ділянках з тебуконазолом, а довжина кореня була більшою на третину. При цьому діаметр кореневої шийки – найуразливішої частини ріпаку – зростав більше, ніж на 50%.

Безпечніший за суміші триазолів з хлормекват-хлоридом

Один з основних аргументів на користь хлормекват-хлориду – низька вартість гектарної норми. Але варто розуміти, що в пакеті із цією перевагою йде жорстка дія на ріпак. Препарати на основі хлормекват-хлориду часто призводять до розтріскування кореня. В результаті, рослини піддаються більшому впливу фомозу, сильніше виснажуються у зимовий період, формують меншу кількість бутонів. Втрата врожайності – закономірний результат такого впливу.

Саме тому до складу Грейвісу науковці ALFA Smart Agro ввели мепікват-хлорид, що має значно меншу кількість хлору. У суміші з тебуконазолом він м’яко діє на рослину, не призводить до пошкоджень ріпаку і навпаки – сприяє збільшенню врожайності.

Еталонне рішення

При розробці Грейвісу метою R&D департаменту ALFA Smart Agro було створення препарату, який стане еталоном у сегменті комплексних морфорегуляторів.

При застосуванні навіть в середній нормі Грейвіс демонструє зразкові показники ефективності. А в максимальній нормі (1,2 л/га) маємо таку концентрацію активних компонентів – тебуконазолу 132 г/га, мепікват-хлориду 300 г/га.

Вплив Грейвісу на габітус ріпаку у порівнянні з конкурентом (Тернопільська обл., 2021 рік)

Варто підкреслити, що не лише концентрація активних компонентів впливає на результат у полі. Ефективність регуляції росту ріпаку залежить від того, в якому обсязі діючі речовини подолають покривні тканини ріпаку.

Основним фактором, що перешкоджає швидкому проникненню препаратів, є товщина і щільність кутикули. Кутикула розташована у целюлозно-пектиновій оболонці зовнішніх стінок клітин епідермісу у вигляді прошарків (так звані кутикулярні шари). Це непроникні для води і газів воскоподібні речовини. Поверх кутикули формується ще й восковий наліт, унаслідок чого водопроникність епідерми майже зникає. А наліт, у свою чергу, підвищує стійкість до ксенобіотиків.

Саме тому Грейвіс має унікальну як для регуляторів росту формуляцію – його компоненти поєднані в емульсії на олійній основі.

Завдяки такому інноваційному рішенню Грейвіс добре розчиняється у воді, має низький поверхневий натяг, максимально швидко проникає в рослину крізь восковий наліт і шар кутикули без зниження персистентності. Все це дуже важливо за мінливих і екстремальних погодних умов вегетації.

Додаткова фунгіцидна дія

Грейвіс – регулулятор росту ріпаку із фунгіцидними властивостями. За захист рослин від інфекцій відповідає тебуконазол – одна з найефективніших речовин широкого спектру дії. Цей компонент Грейвісу має вплив на різні плямистості, активний проти борошнистої роси. Він проявляє лікувальну дію. І при застосуванні у посівах ріпаку має ряд переваг.

Для ріпаку в осінній період найнебезпечнішим є фомоз (Phoma lingam (Tode) Desm.). Ця інфекція є дуже поширеною, діагностується в усіх регіонах вирощування ріпаку, капустяних культур у цілому, місцях поширення бур’янів цієї родини. Фомоз пошкоджує проростки (так звана чорна ніжка), сім’ядолі, листки, стебла. В місцях ураження формуються плями з численними чорними пікнідами. На стеблі плями і виразки розростаються поступово, призводять до розтріскування кореневої шийки (так званий рак, або ламкість стебла). Це небезпечна форма хвороби, що провокує передчасне дозрівання ріпаку, вилягання рослин і значний недобір урожаю (при ураженні стручків – до 30–50%).

Причинами такого явища можуть бути фомоз або дія хлормекват-хлориду

Альтернаріоз (гриби роду Аlternaria) також уражує ріпак протягом усього періоду вегетації і може проявлятися на всіх органах. На листках з’являються темно-коричневі, майже чорні округлі плями діаметром до 1,0–1,5 см. На стеблах і гілках вони різні за розміром і формою, зазвичай витягнуті, блискучі, часто зливаються. Якщо плями утворюються на швах стулок стручків, то вони передчасно розтріскуються, що призводить до значних втрат урожаю (до 50% і більше) і погіршення його якості.

Грейвіс має сильну профілактичну та оздоровчу дію проти фомозу, альтернаріозу ріпаку.

Варто додати, що фунгіцидна складова Грейвісу виділяється з-поміж інших триазолів. Вона має особливий механізм дії – призводить до накопичення у клітинах патогенних грибів не лише ланостерину, але й інших «шкідливих» для них стеролів, зокрема Д5-стерину. Тому розвиток резистентності не спостерігається.

Ефективність за низьких температур

Одна з принципових переваг Грейвісу – широкий температурний діапазон застосування.

Порівняно з багатьма іншими ретардантами, розробка ALFA Smart Agro менше залежить від погодно-кліматичних умов.

Вже за середньодобової температури повітря 5°С висока ефективність Грейвісу гарантована. Це відкриває значно більше можливостей для агровиробників.

На сьогоднішній день саме Грейвіс є оптимальним препаратом для регуляції росту ріпаку. Він ефективно запобігає переростанню рослин і допомагає їм сформувати потрібний габітус. Окрім того, завдяки Грейвісу коренева система ріпаку розвивається інтенсивніше, накопичує більше пластичних речовин для кращої перезимівлі.

Після використання Грейвісу рослини ріпаку стають нижчими та мають більшу кількість бічних пагонів. За рахунок цього формуються щільні сходи з ідеальною будовою пагонів. Результатом таких змін є одночасне зацвітання, рівномірне цвітіння, густе покриття стручками.

Грейвіс має унікальну формуляцію, яка допомагає діючим речовинам долати щільність кутикули та восковий наліт. Це значно підвищує ефективність обробки. А можливість застосування за низьких температур робить Грейвіс універсальним рішенням в різних технологіях вирощування ріпаку.

Китай дарує світу нову сільськогосподарську...

На власній продовольчій безпеці цивілізація, історія якої нараховує майже 5 тисяч років, як то...

Чотири поради для агрономів, які планують...

В 2023 році в країні площі під соняшником зросли майже на 7% порівняно з попереднім роком через...

АгроХім - дистрибютор засобів захисту рослин в...

Дистрибуційна компанія АгроХім: надійний постачальник засобів захисту рослин, насіння та добрив У...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33314
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23465
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11658
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.