Озимий ріпак можна назвати однією із найбільш недооцінених українськими агровиробникам культур. З одного боку нею щороку засівають мільйони гектарів, та з іншого ці площі могли б бути набагато більшими.

Скажімо, озимий ріпак мав би стати надзвичайно доречною ланкою в безнадійній степовій сівозміні – озима пшениця-соняшник-озимий ячмінь. Ця культура – дійсно цінний попередник для багатьох інших, наприклад, тієї ж таки пшениці.

Тому завжди дуже дивно, коли приїздиш до господарства, розташованого на Кропивниччині чи Миколаївщині і дізнаєшся, що кукурудзу там сіють, а от озимий ріпак – ні. Здавалося б, якщо вологи для «королеви полів» вистачає, то для озимого ріпаку – і поготів. Чому так?

Стандартна відповідь агронома: «із ріпаком треба багато гратися». Тобто, існують високі ризики в ключових фазах вирощування цієї культури, і один із них – ризики не отримати сходи в серпні-вересні через брак вологи та ризики переростання рослин під зиму. Адже на півдні тепла погода тримається дуже довго і ріпак може дожируватися до того, що вимерзнути після першого ж більш-менш відчутного морозу.

Не будемо переповідати усі традиційні та альтернативні технології вирощування озимого ріпаку. Краще звернімо увагу на такий ключовий момент як правильний вибір сорту чи гібриду цієї культури. Річ у тім, що в питанні успішного вирощування ріпаку саме цей момент має, мабуть, найважливіше значення.

Тим більш, що сучасна селекція дає змогу підібрати гібрид із якими завгодно характеристиками буквально під грунтово-кліматичні умови конкретного господарства. Є проблеми із вологою та обмежене мінеральне живлення – ось вам посухостійкий гібрид із швидким стартовим розвитком! Погода щороку непередбачувана – обирайте гібрид із високими характеристиками адаптивності. Існує ризик переростання – сійте високопластичні гібриди озимого ріпаку.

Звісна річ, що так справи не вирішити і одним лишень вибором гібриду ріпаку не обійтися. Важливо правильно підібрати під нього технологію, своєчасно зорієнтуватися із погодою та іншими факторами, зрештою може десь пощастити чи навпаки…

Швидкий старт та пластичність

Але факт є фактом: однією із найважливіших ознак сучасних гібридів озимого ріпаку є швидкий старт та пластичність.

Перша ознака конче необхідна в тому разі, якщо звичні строки сівби насіння цієї культури супроводжуються невисокою кількістю опадів. Це означає, що якщо випаде один дощ, то молоді рослини ріпаку повинні використати його по максимуму, заразом стрімко розвиваючи кореневу систему вглиб. Якщо впораються із цим, то все буде добре – і зиму переживуть, і навесні швидко відновлять вегетацію.

Пластичність 

Друга ознака, себто, пластичність розрахована на подолання такої поширеної нині проблеми, як зміна тих чи інших погодних умов через кліматичні пертурбації. Умовно кажучи, якщо стійкі морози раніше встановлювалися станом на 15-20 листопада, то нині ця точка може зміститися на місяць пізніше, чи на пару тижнів раніше. Якщо агроном не вгадає із термінами сівби ріпаку чи для рослин складуться оптимальні умови для розвитку, і регулятор росту буде внесено із запізненням, то ріпак може перерости. Єдиний шлях після цього – дискування та сівба ярової культури навесні.

Тому така селективна ознака як пластичність нині є особливо цінною, адже вона запускає механізм швидкого пристосування до конкретних умов вегетації, незалежно від строків сівби. Рослини досить оперативно реагують на зміни погодних умов і розвиваються поступово без спалахів у вигляді швидкого нарощення вегетативної маси.

Внесення регуляторів росту

Відповідно, за допомоги виробника/постачальника посівного матеріалу сьогодні цілком можна підібрати підходящий гібрид, із яким можна буде розраховувати на те, що все піде за планом. Поряд із цим не слід забувати і про внесення регуляторів росту, причому дворазове внесення, обираючи препарати із фунгіцидними властивостями.  

Також варто декілька слів сказати і про сортовий ріпак, котрий не слід скидати з рахунків. Сортовий озимий ріпак оптимально підходить для підстраховки за тих умов, коли доводиться сіяти насіння в суху землю. Це відносно недорогий ресурс, котрий не так шкода буде втратити у порівнянні із дорогим гібридним посівним матеріалом.

До того ж, сорти озимого ріпаку в окремих випадках набагато краще пристосовуються до несприятливих умов вегетації, а також до надмірного загущення сівби.

Віталій Ільченко: «Українські компанії повинні...

В Ukravit не чекають на закінчення війни, а фокусуються на роботі, щоб розвиватися й фінансово...

Заробити на сушарці

Наявність ефективного зерносушильного комплексу в господарстві дає змогу не лише суттєво заощадити...

Галина Борачок: «Для Аграрного сектору пріоритет...

Як перетворити філію заводу профнастилу й сандвіч-панелей на надійного партнера агронапряму й...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

43240
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

30139
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

16633
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.