
Контроль амброзії в посівах соняшнику стає все актуальнішим
- Деталі
- Олійні
- 598
У давньогрецькій міфології амброзія («безсмертна») це — їжа богів Олімпу. А в повсякденній роботі аграріїв ця трав’яниста рослина родини складноцвітих стала одним із найскладніших викликів. Цей злісний бур’ян особливо важко проконтролювати в посівах соняшнику. А його домішки в зібраному насінні унеможливлюють поставки врожаю на експорт
Соняшник проти бур’янів
Соняшник відрізняє досить висока конкурентна здатність щодо бур’янів. Так, у більшості середньостиглих сортів на стеблі утворюються по 28–30 листків, що дозволяє добре використовувати світло і затінювати бур’яни. А добре розвинена коренева система соняшнику дає можливість йому успішно конкурувати з бур’янами за воду і мінеральне живлення. Навіть трапляється, що городники й садівники садять соняхи, щоб побороти бур’яни на ділянках. Адже ця культура має високий рівень алелопатії. Тобто вся рослина соняшнику — від коріння до насіння — виділяє органічні сполуки (терпени, феноли), що є токсичними для зелених конкурентів.
Бур’яни проти соняшнику
Проте все одно у виробничих умовах однією з причин отримання низької врожайності соняшнику є його висока засміченість. Її надарма вважають найважливішою фітосанітарною проблемою на соняшнику, бо збиток від бур’янів може сягати 100%.
________________________
Соняшник росте неквапно і в агроценозах швидко заростає бур’янами. Найбільшої шкоди вони завдають на ранніх етапах розвитку культури, особливо у фазу 3–5 пар справжніх листків
________________________
Соняшник росте неквапно і в агроценозах швидко заростає бур’янами. Найбільшої шкоди вони завдають на ранніх етапах розвитку культури, особливо у фазу 3–5 пар справжніх листків. Однак загалом гербокритичний період соняшнику становить 40–50 днів, починаючи від сходів і до утворення кошика. Фахівці зазначають, що природною передумовою такого довгого уразливого періоду є біологічно зумовлений повільний ріст рослин на початку вегетації. Також свою роль відіграють деякі поширені агротехнічні рішення, зокрема широкорядний спосіб висіву, що сприяє проростанню насіння бур’янів.
Бур’ян критичного значення
Однак є бур’ян, наявність якого на полі є критичною для господарства до самого збирання врожаю — добре відома багатьом амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.), батьківщиною якої є Північна Америка. Це однорічна, широколиста дводольна, світлолюбна та посухостійка рослина 20–180 см заввишки з листям, що нагадує листя полину гіркого. Сходи з’являються з кінця березня, а плодоносить амброзія у вересні-листопаді.
Вона невибаглива до умов проростання й може рости де завгодно — від берегів річок чи озер до залізничних насипів і захаращених промзон. І, звичайно, ж у посівах низки сільськогосподарських культур. Розмножується амброзія насінням, яке одна рослина може формувати у великій кількості: 30–150 000 тис. насінин. За сприятливих умов насіння зберігає схожість у ґрунті 30–40 років.
Свого часу подолавши океан, ця рослина стрімко розрослась у багатьох європейських країнах, де для неї існує сприятливий клімат. Шляхів експансії амброзії полинолистої — безліч: з неочищеним насінням, дробом, сіном, відходами, з транспортними засобами, зливами й повенями.
Полинолисте нашестя
Площа зараження карантинним бур’яном амброзією полинолистою в Україні 2023 року становила 2,846 млн гектарів. Цьогоріч очікується збільшення площ забур’яненості внаслідок розширення старих вогнищ і виявлення нових у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській та Черкаській областях. Загалом тією чи іншою мірою в Україні амброзією засмічено понад 70% ландшафтів. І низка регіонів уже змушена впроваджувати карантинні режими й розробляти цільові програми для боротьби із цим карантинним бур’яном.
Адже Ambrosia artemisiifolia є небезпечною й для людини (спричиняючи алергічні реакції), а для сільського господарства шкода від неї вкрай значуща — потужною надземною масою й кореневою системою вона пригнічує культурні рослини, висушує й виснажує ґрунт.
Загрозлива рідня
Фахівці зазначають, що найгострішу проблему амброзія становить не деінде, як у посівах соняшнику. З тієї простої причини, що вони ботанічна рідня — належать до однієї родини Айстрові (Asteraceae). Відтак агрохімічний контроль амброзії в посівах соняшнику ускладнено через високий ризик фітотоксичного впливу на культурну рослину.
Однак, якщо на квадратному метрі буде хоча б одна-дві рослини, це може знизити врожайність в 1,5–2 раза. А в довершення всього вирощений урожай із великою ймовірністю може стати неконкурентним на ринку. Річ у тім, що амброзія полинолиста є карантинним організмом не лише для України, а й для багатьох країн світу. Фахівці зазначають, що навіть мінімальна засміченість її насінням партій зерна унеможливлює їх експорт.
А це вже виходить на рівень загальнонаціональної проблеми. За даними Держпродспоживслужби, чисельні аналізи, проведені фітосанітарними лабораторіями, фіксують серед інших карантинних об’єктів найчастіше саме насіння амброзії.
Елеваторники теж підтверджують, що останніми роками наявність амброзії в соняшнику стала серйозним викликом. Якщо кількість насінин амброзії в 1 кг соняшнику перевищує 100 шт., цю партію зазвичай спрямовують на сепарацію. А це — час і додаткові витрати для агровиробника. До того ж якість очищення гарантувати складно: сита з рекомендованими для культури чарунками 1,7 × 20 не відбирають насіння, з більшим — великі втрати соняшнику. Чимало елеваторів використовують решета з розміром 2,0 × 20, але вони не сепарують амброзію повністю, бо її насіння може бути різної величини.
«Безсмертна» проблема
Тож фахівці наголошують: з амброзією слід ефективно боротися саме на полі, з чим і виникають значні труднощі. Ураховуючи непересічну життєздатність і стійкість бур’яну, недарма його назвали «безсмертним».
Так, механічний обробіток ґрунту / прополку вважають досить ефективним методом боротьби з амброзією. Проте повністю забрати бур’ян у рядку фактично неможливо, що може обернутися засміченням насіння врожаю. До того ж культивація може спричинити критичну втрату вологи в найвідповідальніші етапи вегетації культури.
________________________
Налічуються понад 50 препаратів, що тією чи іншою мірою начебто можуть зарадити проблемі. Проте, за оцінками фахівців, ґрунтові гербіциди, що традиційно застосовують на соняшнику, контролюють амброзію тільки на 60–70%
________________________
Також для боротьби зі злісними бур’янами можна запроваджувати технології вирощування гібридів, стійких до імідазолінонів чи трибенурон-метилу. Однак це далеко не дешеві рішення, які до того ж потребують для контролю сильної засміченості амброзією високих норм чи повторного внесення — з відповідним фітотоксичним ризиком для культури.
Інших гербіцидів теж, здавалося б, не бракує. Налічуються понад 50 препаратів, що тією чи іншою мірою начебто можуть зарадити проблемі. Проте, за оцінками фахівців, ґрунтові гербіциди, що традиційно застосовують на соняшнику, контролюють амброзію тільки на 60–70%. Вищий результат можуть забезпечити багатокомпонентні продукти чи бакові суміші. Однак тут слід урахувати такий чинник, як частий брак ґрунтової вологи, що зменшує ефективність обробки.
У пошуках рішення
Зі страховими гербіцидами ситуація також проблемна, особливо що стосується перерослого бур’яну. Щоправда, кілька років тому в Україні зареєстровано продукт на основі галауксифен-метилу, який ефективно працює в складних погодних умовах (посуха, перезволоження, широкий діапазон температур) і на різних етапах росту проблемних бур’янів. Геліантекс, який інколи аграрії називають гербіцидом останнього шансу, має унікально широке вікно застосування (від появи 4-х справжніх листків до початку стадії зірочки). Зазначається, що він здатен контролювати навіть перерослі дводольні бур’яни, зокрема амброзію полинолисту.
Фахівці наголошують, що крім агрохімічних заходів системна боротьба з амброзією має бути націлена на виснаження запасів її насіння в ґрунті й запобігання повторного засмічення. І сівозміна тут дещо може зарадити. Зокрема, рекомендується на засмічених амброзією полях протягом двох-трьох років сіяти озиму пшеницю, що пригнічує цей бур’ян і не дає змоги насінню визрівати. Також доцільно висівати багаторічні трави, які завдяки потужній енергії росту здатні стримувати навіть злісні бур’яни. Однак, врешті-решт, питання в тому, чи це економічно виправдано.
Степан Коцький