Нині соняшник — це дещо більше ніж просто велика культура, у вирощуванні якої українські агровиробники вийшли на світовий рівень. За нинішніх умов соняшник — це ще й захист господарства від економічних викликів, дисбалансу цін та експортних обмежень. Завдяки попиту як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках олійні культури, попри все, є прибутковими. І сучасні комплексні рішення від провідних світових компаній, технологічні прориви в захисті соняшнику нині набувають ще більшої актуальності

Рішення для професіоналів

Компанія Syngenta заснувала перший у світі Науково-дослідний центр із вивчення вовчка та його контролю в посівах соняшнику. Broomrape Centre of Excellence є носієм передового світового досвіду, де ідентифікують раси вовчка та розробляють нові комплексні рішення для його контролю.

Три рівні Solguard. Головна мета — зменшити шкоду від вовчка, загальмувати процес виникнення нових рас і запобігти їх поширенню. Програма Solguard передбачає індивідуальний підхід, тренінги й технічний супровід. Такий професійний підхід дозволить агровиробникам отримувати максимальний прибуток завдяки високій урожайності й олійності соняшнику навіть у зонах значного поширення вовчка.

Програма Solguard містить три професійних рівні захисту соняшнику від вовчка: генетичний захист, гербіцидний контроль й агротехнічні заходи.

Генетичний захист. Він ґрунтується на створенні гібридів, генетично стійких або толерантних до нових рас вовчка. Це складне селекційне завдання, що потребує суттєвих матеріальних витрат і багато часу. Але потужна генетична база й велика кількість селекційних станцій у всьому світі дозволяють компанії Syngenta відбирати тільки найкращі гени для створення високопродуктивних гібридів. Нині триває виведення на ринок і поступовий перехід на нові конвертації найкращих гібридів із толерантністю до нових агресивних рас вовчка.

Гербіцидний контроль. Цей метод ґрунтується на виробничій системі Clearfield/Clearfield Plus, у якій поєднано гібриди, стійкі до імідазолінонів, та відповідні гербіциди. Система дозволяє одночасно контролювати широкий спектр однодольних і дводольних видів бур’янів після сходів соняшнику та захист від усіх рас вовчка, контроль наступних хвиль засміченості.

Агротехнічні заходи. Вони передбачають висів тільки сертифікованого насіння, очищення сільськогосподарських машин, упровадження в сівозміну культур-пасток для вовчка (кукурудза, сорго), відмову від оранки з обертанням пласта тощо.

Технологія A.I.R.™. A.I.R.™ складається з унікального поєднання технологій попередніх років і сучасних технологій контролю бур’янів та вовчка в посівах соняшнику. Фахівці наголошують, що одна з головних особливостей технології — це універсальність, що гарантує й забезпечує гнучкість і зручність, цінні агрономічні переваги й ріст продуктивності за мінімізації навантажень на довкілля.

Інноваційність A.I.R.™ забезпечує соняшнику толерантність до гербіцидів на основі імазамоксу/імазапіру і трибенурон-метилу, які вважаються двома найефективнішими рішеннями в контролі бур’янів. Маючи можливість обробляти широким спектром гербіцидів, можна адаптувати систему захисту до конкретних умов та потреб господарства й отримувати максимальний результат із меншими затратами.

Долаючи вовчок і посуху

Проєкт SUNEO від компанії Limagrain уже здобув широке визнання в українських аграріїв. Що і не дивно. Фахівці компанії наголошують: на сьогодні близько 70% територій, на яких вирощують соняшник, заражено вовчком — у різному ступені та різними расами, які стають усе агресивнішими. Приблизно така сама площа посівів соняшнику в Україні потерпає й від посушливих умов. І тут рішення та гібриди проєкту SUNEO дуже на часі.

На базі сучасної генетики, що завоювала популярність в аграріїв багатьох країн світу завдяки своїй посухостійкості та пластичності, створено унікальні гібриди, що поєднують останній ген стійкості до вовчка рас А–G, наявний у компанії, і Clearfield/Clearfield Plus-технологію.

Технологія SUNEO забезпечує:

Потужний контроль вовчка. Завдяки максимальній генетичній стійкості та якісному гербіцидному контролю по Clearfield/Clearfield Plus-технології досягається повний захист від вовчка впродовж усього вегетаційного періоду;

Посилений контроль бур’янів. З урахуванням максимального захисту від вовчка на генетичному рівні агровиробник отримує змогу зосередитися на якісному контролі бур’янів, обираючи найоптимальніші терміни та норми внесення;

Ефективність, гнучкість, економія. Завдяки контролю вовчка на генетичному рівні та формуляції сучасних гербіцидів мінімізується фітотоксичний вплив на культуру, що особливо важливо в стресових умовах посухи.

Агровиробник може вносити мінімально рекомендовані дози гербіциду в найуразливіші фази розвитку бур’янів. Заощаджуючи на препаратах, господарство не втрачає в ефективності їх дії та зменшує післядію на культуру.

OR-X рішення. Для забезпечення унікального генетичного захисту реалізується OR-X програма: стійкість гібрида до вовчка раси A–G та висока толерантність до наступної — агресивнішої, ніж раса G. Тож створені на базі нової генетики Limagrain гібриди SUNEO отримали абсолютно новий рівень генетичного захисту — OR-X МУЛЬТИТОЛЕРАНТНІСТЬ до вовчка завдяки комбінації різних адитивних генів.

Потужний захист інновацій

Pioneer Protector® Broom­rape. З огляду на постійний розвиток нових рас вовчка науковці Pioneer винайшли механізм комплементарної стійкості до паразита — System II, який полягає в горизонтальній стійкості. На відміну від вертикальної стійкості, за якої конкретний ген відповідає за стійкість до конкретної раси паразита, горизонтальна стійкість чітко не виражена. Її ефект, як правило, забезпечують кілька генів, кожен з яких дає часткову стійкість до вовчка. Унаслідок цього новим расам вовчка значно важче її подолати. Відтак у поєднанні з вертикальною стійкістю System II підсилює загальну стійкість до паразита й запобігає розвитку нових рас.

Загалом Corteva Agriscience має найбільш збалансовану мережу дослідних центрів, яка охоплює все генетичне розмаїття соняшнику Pioneer®, що вирощують у Європі. Використовуючи насіння вовчка, зібране в основних країнах — виробниках соняшнику, спеціалісти постійно працюють над удосконаленням стійкості гібридів соняшнику до вовчка.

Pioneer Protector® Downy Mildew. Несправжню борошнисту росу (Downy Mildew) спричиняє гриб Plasmopara halstedii, який є в ґрунті, на листках або на насінні соняшнику. В багатьох регіонах України це одна з найшкідливіших хвороб соняшнику.

На основі селекційних програм у 13 дослідних центрах Pioneer в різних зонах Європи дає змогу щорічно поповнювати асортимент із захистом Pioneer Protector® Downy Mildew новими продуктами. Гіб­риди цієї лінійки мають кілька генів стійкості до несправжньої борошнистої роси, включно з PL8, і гарантують надійний захист урожаю.

Pioneer PROTECTOR® Іржа. Гриб Puccinia helianthi Schwein спричиняє листкову хворобу, що уражає соняшник у більшості регіонів світу, де його вирощують. Експерти наголошують, що особливого поширення іржа набула в Україні.

Контролювати хворобу дуже важко через значне поширення та її здатність виникати в різні періоди розвитку соняшнику, тому селекціонери працюють над розробленням нових гібридів Pioneer®, що мають генетичну стійкість до іржі.

Кирило Степовий

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28762
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15459
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.