Інтенсивні гібриди соняшнику на сьогоднішній день присутні у лінійці усіх провідних виробників насіння цієї культури. Багато в чому саме від ефективності технології їх вирощування залежить рентабельність вирощування і річний прибуток загалом.

Разом з тим для більшості гібридів інтенсивного типу критично важливим є створення належних умов, за яких ті зможуть сповна реалізувати власний потенціал. Недотримання цих умов може призвести не просто до зниження прибутку, а навіть до серйозних збитків. Надто ж за нинішніх вкрай низьких цін на вирощений врожай.

Для початку варто скласти перелік основних загроз для соняшнику у конкретному регіоні (суха весна, вовчок, специфічні захворювання тощо), аби підібрати декілька гібридів із відповідними характеристиками.

Краще орієнтуватися на три-чотири перевірені гібриди інтенсивного типу та ще два-три нових гібриди – у тестових посівах, аби визначитися із тим, що сіяти наступного сезону. Від правильного вибору гібриду та залежить не менш, аніж третина майбутнього врожаю.

Мінімальна вага 1000 насінин має становити не менш, аніж 50 г. Якщо те, що пропонують, має меншу вагу, то варто поміркувати перед купівлею. Своєю чергою показник схожості насіння повинен починатися із 85-86%.

______________________

Густота стояння соняшнику в умовах українського Степу на сьогодні чітко маркується на рівні 50-55 рослин/га, а Лісостепу – 60-65 тисяч/га

______________________

Також для сівби високоінтенсивних гібридів соняшнику потрібно мати дійсно якісну сівалку: із гарантовано точним висівом та високою продуктивністю роботи. Соняшник любить точність висіву, і звичайно ж, своєчасність сівби.

Надзвичайно важливо в цьому разі домогтися появи одночасних дружніх сходів, оскільки надалі буде можливість провадити хімічні обробки саме в ті фази, коли це потрібно, а не врізнобій. Аналогічним чином це стосується і завдання одночасного дозрівання насіння.

При цьому густота стояння соняшнику в умовах українського Степу на сьогодні чітко маркується на рівні 50-55 рослин/га, а Лісостепу – 60-65 тисяч/га. Максимально можлива густота 70 тисяч насінин може лише вітатися за інтенсивного типу вирощування, проте за умови належного мінерального живлення та наявності достатньої кількості вологи.

Інтенсивний соняшник починається із якісно обробленого насіння. Передусім це інсектицидні протруйники, які захистять безпосередньо насіння від дротяника та личинок хрущів, та в подальшому сходи – від чорнишів, довгоносиків тощо.

Дуже доречною буде обробка посівного матеріалу стимуляторами росту та набором мікроелементів. Це допоможе молодим рослинам у травні-червні, коли випарується волога із верхніх шарів грунту і доведеться пройти справдешній курс виживання.

Слід сказати декілька слів і про підготовку поля до сівби інтенсивних гібридів соняшнику, хоча варіантів тут може бути чимало. Наголосимо лишень, що під цю справу обов’язково відводять найкращі поля. Незалежно від обраної технології обробітку грунту поле має бути очищене від бур’янів, хімічним або ж механічним способом (найчастіше їх поєднанням), оскільки забур’янені міжряддя інтенсивного гібриду – це мінус 20% врожаю.

Звісно, що питання із вовчком має бути вирішене в той чи інший спосіб. Краще, якщо його на полі немає взагалі. Якщо ж є, то бажано поєднувати генетичний захист гібридів зі спеціалізованими гербіцидами.

В плані мінерального живлення ключовим фактором є забезпечення грунтів такими стратегічними для «квітки сонця» елементами як азот, фосфор, калій та магній. Добрива сьогодні дуже дорогі у порівнянні із цінами на зерно, тому варто особливо ретельно прорахувати таке співвідношення.

Питання доцільності використання на соняшнику фунгіцидних препаратів на інтенсивних посівах стояти не повинно – звичайно ж, потрібно. При цьому як фунгіциди, так інсектициди на таких полях повинні вноситися превентивно – із профілактичною метою. Немає більш невдячної справи, аніж лікування симптомів, коли можна було випередити спалах загрози.

Василь Черкас

Конструкції комбінованих ґрунтообробних агрегатів

Під час виконання технологічних операцій агрегати не повинні погіршувати структуру ґрунту й...

Послуги для сироварів: щоб було легше...

Сироваріння відіграє важливу роль в економіці багатьох країн світу. В Україні ця галузь...

Захист дерев від патогенів

У системних фунгіцидів, як і у фунгіцидів контактної дії, виділяють препарати, ефективні проти...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28762
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15459
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.