Виробники соняшнику зосереджують усі зусилля протягом вегетаційного періоду, щоб посіви розкрили свій потенціал і отримали максимально можливий урожай. За останні півстоліття врожайність зросла в усьому світі, побиваючи один рекорд за іншим. З 1-1,6 тонни насіння на гектар у 1970 році, сьогодні найбільш врожайні країни, такі як Франція та Китай, мають середню врожайність понад 2-2,2 т/га. 

Це підвищення врожайності в основному пояснюється розробкою нових, самоплідних, високоврожайних гібридів і вдосконаленням сільськогосподарських методів і техніки. Варто зазначити, що дикий соняшник або старі сорти були несумісними. Це означає, що рослини залежали від запилювачів для запліднення та виробництва насіння. Селекція сучасних сортів подолала цю проблему, збільшивши врожайність навіть без достатньої кількості запилювачів. Однак навіть сучасні гібриди соняшнику можуть отримати значну користь від запилення. 

Наукові звіти показують, що врожайність може зрости до 48,8%, а відсоток олії може збільшитися на 6,4% у гібридів, які піддавалися впливу бджіл. Якщо фермери хочуть отримати користь від цих комах, вони повинні використовувати безпечні для бджіл Інсектициди, обприскувати рослини ввечері та інформувати бджоляра про такі дії.

Як правило, середня врожайність олійного соняшнику для досвідченого фермера на родючому ґрунті коливається від 2,3 до 2,5 т/га. Ці цифри зменшуються, оскільки рослини ростуть у посушливих умовах без зрошення та невеликої кількості опадів, досягаючи 0,7-2,0 т/га. При зрошенні або достатній кількості опадів і вологості ґрунту досвідчений фермер може досягти врожайності 4,0 т/га. Для олійного соняшнику у більшості випадків урожайність олії може коливатися від 1 до 3 т/га за відсутності обмежувальних факторів. У деяких районах була зафіксована рекордна врожайність до 5,7 тонн з гектара.

На кінцеву врожайність соняшнику можуть впливати такі фактори:

  • гібридний сорт соняшнику
  • якість насіннєвого матеріалу, використаного для посіву
  • середовище (температура, ґрунт тощо)
  • наявність добре розподілених і достатніх опадів протягом вегетаційного періоду (або наявність зрошення)
  • наявність поживних речовин (родючість ґрунту, історія врожаю на полі та програма внесення добрив)
  • здоров'я рослин (боротьба зі шкідниками та хворобами інсектициди Бредбі і Цимід)
  • наявність відповідних машин

Урожай соняшнику

Час збору врожаю

Більшість сортів соняшнику завершують свій життєвий цикл протягом 90-120 днів після посіву. Звичайно, цей час може істотно змінюватися залежно від різних факторів (біотичних і абіотичних стресів, різноманітності тощо). З цієї причини фермер повинен мати інший індикатор, який відображає фізіологічну зрілість рослин і може бути використаний як сигнал врожаю. Зміна кольору потилиці із зеленого на жовтий і приквітків на коричневий зазвичай свідчить про фізіологічну зрілість соняшнику. Це стадія R-9 і настає через 30-45 днів після цвітіння, приблизно в середині осені. На цьому етапі вологість насіння ще висока і становить 35% (20-50%). З цього моменту можна починати збирання, оскільки додаткового збільшення врожаю не очікується.

Навпаки, період між дозріванням і збором врожаю має бути якомога коротшим, оскільки існує ризик втрати врожаю через хвороби, пошкодження птахами або ризик вологої погоди. 

Коли рослини досягнуть зрілості, вони повинні висохнути, а вологість насіння зменшити. Щоб досягти цього, деякі фермери можуть вдатися до ранніх осінніх заморозків або застосувати десиканти. Такі продукти не слід використовувати до фізіологічної зрілості рослини, оскільки вони можуть знизити врожайність і вміст олії. Тут слід зазначити, що навіть при використанні осушувача насіння висихає набагато повільніше, ніж усієї рослини.

Взагалі механічне збирання (комбайнами) можна починати при вологості насіння нижче 18-20%. Однак деякі фермери вважають за краще відкладати збирання врожаю до тих пір, поки вологість насіння не знизиться до 9,5%, що дозволяє безпечно і зберігати. Однак при такій низькій вологості є високий ризик розтріскування насіння. Фермер також повинен враховувати вимоги до якості товарного насіння для виду соняшнику, який він вирощує. Наприклад, для насіння соняшнику кондитерського типу контракти зазвичай вимагають 10% вологи, менше 1% склероцій і темного обсмаження, а також тестову вагу 155 г/0,5 л.

Як зібрати соняшник і мінімізувати втрати

Соняшник можна збирати ручним або механічним способом. Другий варіант, звичайно, найпоширеніший, особливо в комерційному землеробстві. З цією метою фермери можуть використовувати комбайнові насадки, розроблені спеціально для соняшнику, або звичайні універсальні насадки, що використовуються для обмолоту дрібних зернових, таких як пшениця та навіть соєві боби. Існує багато доступних частин жатки , багато з яких працюють за принципом жатки, призначені для збирання лише головок і видалення якомога більшої кількості стебел. 

Післязбиральна обробка: сушіння та зберігання насіння соняшнику

Раннє збирання врожаю, завжди після того, як рослина досягне фізіологічної зрілості, може принести багато переваг. Однак висока вологість насіння в цей момент унеможливлює зберігання продукту. Для надійного і тривалого зберігання насіння необхідно висушити. Допустимий рівень вологості насіння залежить від умов зберігання (температури та ін.) і бажаного терміну зберігання. Наприклад, для тимчасового зберігання насіння може мати вологість 12%, а в умовах морозу та достатньої аерації вона може бути до 15%. Однак для тривалого зберігання потрібно менше 10% вологи. Соняшник олійний не можна зберігати при вологості вище 10% і 8% взимку і влітку відповідно. Як правило, чим вищий вміст олії в насінні, тим нижчий рівень вологи для кращого зберігання. Подібним чином неолійні соняшники не слід зберігати при рівнях вологості вище 11% взимку та 10% влітку.

Фермер може сушити насіння механічно, використовуючи природне повітря, низькотемпературні та високотемпературні лотки, періодичні та безперервні проточні сушарки для досягнення бажаного рівня вологості насіння. Залежно від початкової вологості, потоку повітря та температури цей процес може тривати від 3 до 6 тижнів. Будьте обережні або уникайте використання операторів, які звикли сушити кукурудзу або дрібне зерно, оскільки вони висушать соняшник. Зазвичай використовується сушіння при температурі сушіння від 43 до 104°C, оскільки воно не має негативного впливу на склад олії та жирних кислот. При нижчій температурі сушіння триватиме довше. У випадку з кондитерськими виробами типу насіння соняшнику уникайте використання дуже високих температур, які можуть пошкодити насіння. Для насіння, яке використовуватиметься як матеріал для розмноження, температура завжди повинна бути нижче 43°C.

Висушування та охолодження насіння соняшнику може допомогти зберегти його здоров’я та якість протягом більш тривалого періоду часу. Зібране насіння зазвичай має температуру близько 30oC. Для зберігання насіння з вологою необхідно знизити температуру нижче 20оС. Температуру зберігання можна підтримувати в межах 10-18оС, щоб уповільнити розмноження шкідників і поширення грибкових захворювань. Щоб переконатися в цьому, необхідні часті перевірки та відбір проб. Перевірку слід проводити кожні 15 днів для насіння соняшнику, що зберігається.

Нарешті, залежно від їх комерційного використання, насіння після зберігання можна (упаковувати) продавати безпосередньо споживачам або для екстракції олії.

 

Ресурсоощадні технології вирощування зернових —...

Аналізуючи сучасний стан АПК України, слід зазначити, що він є одним з основних...

BEDNAR на Дні поля AGRO Challenge

На даному Дні поля AGRO Challenge компанія BEDNAR з нашими дилерами АМАКО, НФМ АГРО та Тайтен...

Сучасні провідні рішення в технології...

Нині соняшник — це дещо більше ніж просто велика культура, у вирощуванні якої українські...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

40014
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

28228
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14991
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.