Слово «крафт» (англ. craft — майстерність, ремесло, створювати) нам більше відоме як словосполучення крафтове пиво. Але воно має ширше значення. І доробку насіння соняшнику до посівних кондицій в умовах господарства теж можна назвати свого роду насіннєвим крафтом. Головне — слід пам’ятати: у крафтовому підході визначальними є доскональне знання справи та якість

Протруювання без варіантів

Про необхідність протруювання насіння соняшнику говорити зайве. Недарма однією з основних проблем у вирощуванні цієї олійної культури називають її захист від шкідників і патогенів. Це коли загалом виходити з біологічних особливостей культури та поведінки в агроценозі. А в сучасних реаліях ситуація ускладнюється ще надмірним розповсюдженням соняшнику та його частим засиллям у сівозміні.

Ще до війни питома частка культури інколи втричі й більше перевищувала науково обґрунтовані норми у структурі посівів. Наразі теж цінова кон’юнктура та логістичні чинники експортних постачань змушують аграріїв робити ставку саме на олійні культури. Окрім грубого порушення сівозміни даються взнаки інтенсифіковані технології вирощування, тенденція до переходу на альтернативні способи обробітку ґрунту, виникнення певної резистентності в низки шкідливих об’єктів тощо.

Тож фітосанітарний стан полів не лишає варіантів — протруювання посівного матеріалу соняшнику не підлягає сумніву. Зазвичай насіння продають уже протруєним — найчастіше фунгіцидним препаратом. Провідні насіннєві компанії пропонують також посівний матеріал і з комплексною обробкою, яка містить інсектицидну компоненту. Але він коштує дорожче, що і не дивно, — тільки інсектицидні протруйники преміальної якості мінімізують ризик фітотоксичного впливу на схожість насіння за його завчасної обробки.

Контроль шкідників із насінини

Але агровиробники все частіше це роблять самотужки. І ту справа не лише в економії. В умовах господарства інсектицидну доробку насіння можна зробити буквально перед сівбою. Це дещо полегшить можливий фітотоксичний вплив, не буде проблем з утриманням захисного шару за тривалого зберігання насіння. Та й агроном має повніше уявлення про фітосанітарну ситуацію на своєму полі, про те, які шкідники можуть становити найбільшу загрозу та чим їх краще контролювати.

А загалом можна говорити про справжнє нашестя шкідників, що пов’язане з недотриманням сівозміни, переходом на поверхневий обробіток ґрунту, кліматичними змінами. Вважається, що в умовах України соняшнику загрожують близько 60 видів фітофагів, які пошкоджують сходи, стебла, лист, кошик і зернівки рослини. Фахівці наголошують, що середні щорічні втрати врожаю від шкідників сягають 8–10%. У деяких випадках постраждати може значно більше, коли не весь урожай.

__________________

В умовах господарства інсектицидну доробку насіння можна зробити буквально перед сівбою. Це дещо полегшить можливий фітотоксичний вплив, не буде проблем з утриманням захисного шару за тривалого зберігання насіння

__________________

Особливу небезпеку фітофаги становлять на початкових етапах росту й розвитку культури. На початку вегетації рослина вкрай уразлива — і ґрунтові та ранні післясходові шкідники можуть завдати непоправних збитків, які на пізніших стадіях уже неможливо компенсувати.

Найбільшу проблему можуть становити личинки великої групи коваликів (дротяники), личинки чорниша/мідляка степового (несправжні дротяники), підгризаючих совок, кравчик, довгоносики тощо. Тому найперший захист соняшнику від шкідників — нагальна необхідність.

Бетономішалка — не той варіант

І якщо інсектицидну доробку посівного матеріалу ви вирішили робити самотужки, то до цього слід поставитися відповідально. Адже не варто до проблем зі шкідниками додавати ще й проблему з неякісним протруюванням. А так воно і буде, якщо, наприклад, як протруювач узяти звичайну бетономішалку. Так досі інколи роблять у деяких фермерських господарствах. Просто, дешево і сердито: три-п’ять хвилин пооберталося, покрутилося насіння — і все готово. Біда тільки в тому, що занадто сердито до насінини та майбутнього врожаю. Про якісне і рівномірне покриття, уникнення травмування насіння тощо на такому первинному технологічному рівні говорити не доводиться.

Навряд чи цього можна досягти й на різного роду та виду саморобних протруювальних агрегатах із форсунками від обприскувача тощо. Ні, можливі винятки — і місцеві винахідники та раціоналізатори часом багато на що здатні. Але чи покладатися на таку техніку — це вже на розсуд господаря. Ризики тут завеликі.

Промислові стандарти

Якщо ви вдаєтеся до інсектицидної доробки насіння, то маєте справу вже з підготовленим матеріалом. Воно вже пройшло попереднє очищення та сушіння у спеціальних сушарках. На спеціалізованих лініях відбувається подальше очищення та розподілення на фракції. Кожна з них потім проходить додатковий відбір на пневматичних вібростолах, сепараторах тощо.

__________________

Промислові протруювальні лінії забезпечують точне дозування — похибка в налаштуванні дози може бути не більшою за 1 г на тонну зерна — й належне покриття кожної насінини

__________________

А промислові протруювальні лінії забезпечують точне дозування — похибка в налаштуванні дози може бути не більшою за 1 г на тонну зерна — й належне покриття кожної насінини. Хоча норми витрати протруйника можуть розраховувати й на одну посівну одиницю заради більшої точності, з тим, що продуктивність лінії може становити до 30 т/год і більше.

Порційний вибір

Звичайно, така технологічна потужність і точність в умовах господарства недосяжна. І за великим рахунком — непотрібна. Як правило, тут застосовують два основних різновиди доступних протруювальних агрегати — поточного та порційного типу. Однак поточні машини зі шнековим поданням насіння — ПНШ-3, ПНШ-5 для протруювання олійних культур не придатні. Конструкційні особливості машин цього типу призводять до значного травмування та розлущування насіння соняшнику.

Так що прийнятним варіантом є порційні/камерні машини, адже вони протруюють насіння якісніше, не травмуючи його. Досить відомі на українському ринку такі протруювальні машини, як ПКС-20, ПКС тощо. Кращі взірці агрегатів такого типу дозволяють працювати з багатокомпонентними робочими розчинами, забезпечують точність дозування, автоматичний контроль робочих параметрів і налаштувань.

Три складові якості

Головні критерії якісного протруювання, якщо не брати до уваги якість самого препарату, це:

• дотримана норма витрати робочого розчину — не більше як 10% розбіжності від рекомендованої;
• рівномірне нанесення — відхилення не має перевищувати 15–20%;
• міцне покриття — не менш як 75–85% протруйника початкової норми має лишатися на насінині на момент сівби.

Дрібниці на користь

Коли вже зайшлося про крафтову обробку, то має сенс подумати й про додавання мікродобрив/мікроелементів/стимуляторів. Коштують вони відносно недорого, з огляду на низьку норму витрат, а дозволяють вирішити низку важливих питань на ранньому, найвідповідальнішому етапі росту. Це і підвищення польової схожості та енергії проростання, і стимуляція розвитку кореневої системи та паростків культури, покращення споживання вологи й поживних речовин, стійкості до стресових чинників.

Також свою важливу роль у передпосівній доробці насіння соняшнику може зіграти така річ, яка застосування ад’ювантів/прилипачів. У бюджетних варіантах протруйників вони зазвичай відсутні. Але ніщо не заважає додати їх до робочого розчину. Вартість обробки підвищиться незначно, а користь буде значно більшою. Адже прилипачі забезпечать краще розтікання протруйника по насінині й повніше та більш рівномірне покриття. Відповідно, і ефект від такої обробки буде потужнішим.

Іван Кандул

CASE IH у Ганновері: парад інновацій!

Провідний світовий виробник сільгоспмашин представив унікальні рішення в сегменті тракторів,...

Як уникнути помилок під час будівництва...

Чи можна вийти на швидку окупність початкових витрат, бувши впевненими в багаторічній надійній...

Актуальні вимоги до конструкції плугів та їх...

Дворазове подорожчання пального, спричинене рашистською агресією, болюче вдарило по бюджетах...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

33564
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

23679
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

11833
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

СУПЕРЦІНА на AXION 930

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.