Соняшник — культура за українськими мірками морозостійка. Принаймні з огляду на те, що площі ранніх і навіть ультраранніх посівів соняшнику постійно зростають. Та й вчені кажуть, що вже існує й активно застосовують у розробленні гібридів генетичний матеріал, що здатен спокійно витримувати навіть –20 °С. Проте, як не дивись, практика ранньої сівби тягне за собою низку ризиків, які слід урахувати як у виборі термінів сівби, так в догляді за ними

Існує чимало обмежувальних чинників у сівбі насіння соняшнику:

• рівень ґрунтової вологи;
• температура як ґрунту, так і повітря;
• якість ґрунтообробітку, наявність ущільнень у ґрунті тощо;
• швидкість руху посівного агрегата;
• рівномірність висіву та розподілення насіння за глибиною.

Перелік далеко не повний, але кожен із цих чинників може стати ключовим для подальшого розвитку культури ц формування врожаю.

Гонитва за вологою

Зазвичай на заваді отримання високих урожаїв, особливо в зоні нестійкого та недостатнього зволоження, є брак вологозабезпечення. Запаси вологи в ґрунті формуються в основному осінньо-зимовими опадами — і намагання піймати вологу є основною причиною ранніх посівів культури. Традиційно рівень вологи оцінюють у метровому шарі ґрунту, хоча існує думка, що цього не завжди достатньо для повного уявлення щодо ситуації з вологозабезпеченням. Адже соняшник має досить потужну та розгалужену кореневу систему, яка може сягати до 2,5 м, й отримувати вологу з ширших шарів ґрунту.

Як би та не було, саме гонитва за вологою спонукає агровиробників якомога раніше виходити в поле, часто випереджаючи календар оптимальних і навіть допустимих термінів посіву. Зрозуміло, що тут свою роль відіграють і часові обмеження для сівби ярих культур, можливість маневру технікою та кадровими ресурсами.

Фахівці деяких компаній навіть акцентують на тому, що рання сівба — це запорука підвищення врожайності соняшнику. По-перше, вже на початковому етапі росту рослина краще забезпечена вологою, ніж в результаті пізніших термінів сівби. По-друге, рання сівба дозволяє досягти порівняно кращих результатів, адже відповідальна фаза — цвітіння культури — припадає на період, коли рослина є стійкішою до дії несприятливих стресових чинників.

Але погода — річ нестабільна та мінлива, особливо навесні. І той спонукальний чинник для найшвидшого виходу в поле може обернутися своїм зворотним боком. Як у квітні, так і в травні, можливі рясні й затяжні дощі. Навіть якщо не говорити про вірогідні низькі температури, перезволоження може спричинити затримання в розвитку культури. А довгий термін проростання — це зниження схожості, поява недружніх зріджених сходів, далеких від оптимального стану. Як правило, «витягнути» слабкий посів можливо, як і сформувати добрий урожай, але це потребує додаткових зусиль і ресурсів.

Захист за складних умов

Слід також урахувати, що насіння, яке довго перебуває у ґрунті та ще й за підвищеної вологості, посилено уражається широким спектром патогенів. Окрім посиленого впливу ґрунтових інфекцій і шкідників, такий пролонгований період розвитку позначається на ефективності захисту рослини. Фахівці кажуть, що паростки, які з’явилися через місяць, а то й більше перебування насіння в ґрунті, на початку вегетації практично втрачають захист від хвороб і шкідників. Адже, як правило, ефект від фунгіцидних й інсектицидних протруйників уже сходить нанівець за цей строк і за подібних умов.

Складний фітосанітарний стан уже на початковому етапі росту сприяє інтенсивнішому ураженню хворобами та підвищенню згубного впливу шкідників. Ситуація може погіршитися ще серйозніше, коли у соняшнику був невдалий попередник, під час сівби не дотримувалися оптимальної густоти та глибини загортання насіння. Тож такі посіви надалі потребують особливої уваги та потужних схем захисту.

Задовгий час проростання, перезволоження та низькі температури, тиск патогенів і шкідників можуть привести до ослаблених недружніх сходів у різних фазах розвитку. Це, своєю чергою, ускладнює застосування низки виробничих систем. І ймовірна поява перерослої засміченості, яка стійкіша до впливу несприятливих чинників, робить недостатньо ефективним застосування післясходових гербіцидів у найважливіші для конкуренції культурної рослини з бур’янами.

Щодо ґрунтових, то довший період перебування насіння в ґрунті збільшує ризик промивання. Зливові дощі можуть спричинити таку шкідливу дію, як промивання ґрунтових гербіцидів. За надлишку вологи це призводить до потрапляння діючих речовин у зону сівби та фітотоксичного ураження. Зменшити негативний вплив у разі хімічного пошкодження можливо, наприклад, застосувавши гумати чи інші антистресові препарати, але це додаткові труднощі. Окрім зниження ефективності ЗЗР та негативні наслідки від їх неоптимального часу застосування заранні посіви соняшнику можуть потерпати й від гіршого засвоєння елементів живлення, зокрема, фосфору тощо.

Температурна гойдалка

Загалом питання термінів сівби й понині є дискусійним. Наводять різні аргументи й оптимальні температурні показники ґрунту на глибині загортання насіння: від +6…+8 до +15…+16 °C. Усе ж уважається, що процес проростання починається за +8 °C, а найпоширеніша точка +10…+12 °C — як оптимальна температура для сівби.

Та саме вірогідний вплив низьких температур може стати основним обмежувальним чинником за ранніх чи ультраранніх термінів сівби. Так, вчені наголошують, що ведеться потужна й досить успішна робота щодо підвищення толерантності культури до низьких температур. У світі віднайдено джерела стійкості соняшнику до низьких температур, які витримують морози до –20 °С і з достатнім ступенем перезимівлі — і цей селекційний матеріал учені застосовують для створення нових гібридів.

_____________________

Холодовий стрес і перепади температур для соняшнику таїть серйозну небезпеку. Якщо не брати до уваги екстремальні випадки вимерзання посіву, то навіть відносно помірний вплив може призвести до неправильного розвитку

_____________________

Але на практиці холодовий стрес і перепади температур для соняшнику таїть серйозну небезпеку. Якщо не брати до уваги екстремальні випадки вимерзання посіву, то навіть відносно помірний вплив може призвести до неправильного розвитку. Фахівці говорять про зрощення сім’ядолей, певне деформування або сім’ядолей, або перших двох пар справжнього листя. Також серед можливих проявів термотропізму (реакції рослини або її частини рослини у відповідь на зміну температури) зазначають викривлення проростків соняшнику. Стресове порушення морфологічної структури й збій оптимального розвитку призводять до додаткової витрати поживних речовин, що містяться в сім’ядолях. Наслідком цього може стати виразне відставання в розвитку та нарощенні вегетативної маси, особливо за дефіциту мінерального живлення та його поганого засвоєння через низькі температури у верхніх шарах ґрунту.

Обираючи дату сівби, потрібно також ураховувати деякі особливості гібридів. Загалом за ранніх термінів сівби та подальшого догляду за ними потрібно:

• обирати гібриди відповідної групи стиглості, адаптовані до зони вирощування;
• урахувати показники стартової енергії розвитку, рівень схожості;
• урахувати типові реакції гібридів за стресових умов на початку вегетації за ранньої сівби;
• оцінити фітосанітарний стан поля, попередники, стійкість до хвороб за їх імовірного високого накопичення в ґрунті;
• урахувати час настання фенологічних фаз розвитку, критичних для формування врожайності.

Якщо до цього ще й пані Погода не повернеться до вас затяжною зливою й температурною гойдалкою, то, справді, можна розраховувати на кращий урожай.

Іван Кандул

Ефективність вирощування кукурудзи — різні...

Продуктивність кукурудзи ранньостиглого гібрида в середньому за 2011–2015 рр. змінювалася в...

«Посіяли 700 га пшениці та ріпаку швидко, точно...

Як показує себе зернова сівалка OMEGA від BEDNAR на полях ФГ «Веклин» у Львівській області...

Сертифікація насіння

У разі невідповідності показників насіння або садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36954
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26242
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13577
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.