Ростові властивості різних гібридів соняшнику різняться між собою за такими показниками, як енергія початкового росту, час настання та тривалість фаз розвитку, період настання стиглості, морфологічні параметри рослин, врожайні властивості та показники якості продукції

У одного й того ж гібриду за зміни кліматичних чи технологічних умов вирощування можуть змінюватись і основні показники. Тому рівень реалізації біологічного потенціалу рослин залежить як від спадкових можливостей, так і в значній мірі від умов навколишнього середовища та оптимізації умов, необхідних для проходження відповідних етапів онтогенезу, тому що знівелювати недоліки на попередньому етапі в подальшому неможливо.

В умовах проведення досліджень, нами фіксувалися основні фази розвитку рослин соняшнику залежно від внесених добрив чи використання біопрепарату для визначення їх впливу на тривалість міжфазних періодів та періоду вегетації культури в цілому.

В середньому за два роки період сівба – сходи тривав 13 діб. Сходи – перша пара листків був протягом 5 діб. Найбільш розтягнутий у соняшника період був відмічений від фази цвітіння до достигання і складав 61 добу. При цьому період від сходів до повного достигання тривав 106 діб.

За нашими фенологічними спостереженнями встановлено, що строки настання фаз розвитку соняшнику не залежали від фону живлення та використання біопрепарату.

Вплив факторів

Одною з головних складових урожайності є густота рослин. За період вегетації рослини соняшнику піддаються впливу багатьох негативних факторів, які знижують густоту рослин, які зійшли і призводять до недобору урожайності. Нашими дослідженнями встановлена залежність виживаності рослин соняшнику від добрив та від інокуляції насіння мікробним препаратом (табл. 1). Сформована, після отримання повних сходів у фазу утворення рослинами соняшнику першої пари листків, густота рослин на рівні 5,6 шт./м² змінювалася у контрольному варіанті без добрив на 0,5 шт./м² , тоді, як лише за інокуляції посіви втрачали 0,3 шт./м² , при внесенні мінеральних добрив та за їх взаємодії з мікробним препаратом та із побічною продукцією зменшувався показник виживаності на 0,2 шт./м² . Найменші втрати рослин протягом життя були у варіанті з органічними та мінеральними добривами з використанням біопрепарату а рівень загибелі не перевищував 0,1 шт./м². Встановлено, що вказані показники, у відсотковому співвідношенні, порівняно до варіанту без добрив становили 0,2 шт./м² за умов використання біопрепарату окремо та у взаємодії з мінеральними добривами з органічною речовиною попередньої культури.

Таблиця 1. Виживаність рослин соняшнику залежно від удобрення (середнє за 2020–2021 рр.)

Примітка: *П. П. – побічна продукція попередньої культури

Використання лише мінеральних добрив та мінеральних з біопрепаратом і мінеральних добрив з другорядною продукцією попередньої культури призводило до збільшення загиблих рослин соняшнику а показник різниці був на рівні 0,3 шт./м².

Рівень виживаності рослин

Отже, встановлена залежність виживаності рослин від фактору удобрення. Найменші втрати рослин протягом періоду вегетації соняшнику (0,1 шт./м²) були за умов поєднання мінеральних добрив та побічної продукції попередника в якості органічних добрив і обробко насіння перед сівбою біологічно активним препаратом.

За даними кореляційного аналізу встановлена висока залежність тривалості вегетаційного періоду, загальною масою та урожайністю. При цьому загальна маса рослин соняшнику залежить від висоти рослин, а пізніше й від діаметру кошику.

Висоту рослин вважають однією з важливих морфобіологічних ознак, яка характеризує реакцію рослин на зміну умов вирощування. Фаза цвітіння прийнято рахувати головною фазою серед інших. У цю фенофазу, рослини формують найбільшу висоту та надземну масу.

Висота рослин за фазами розвитку відіграє важливе значення для формування продуктивності вирощуваної культури, але поки що не має єдиної думки відносно оптимальної висоти соняшнику.

Юрій Мащенко, завідувач науково-технологічного відділу
збереження родючості ґрунтів ІСГС НААН, к. с.-г. н.,
експерт-дорадник з питань рослинництва
Олег Гайденко, учений секретар, завідувач відділу маркетингу
та наукового забезпечення трансферу інновацій ІСГС НААН,
к. т. н., с. н. с., дорадник з питань механізації сільського
господарства та економіки сільськогосподарського виробництва

Огляд конструкцій культиваторів — розпушувачів...

Одні з найпоширеніших на вітчизняному ринку передпосівних агрегатів забезпечують вимоги для...

Компанія Elicit Plant безкоштовно надала...

За підтримки уряду Франції українським фермерам безкоштовно надали 20 тис. л препаратів компанії...

Якісний плуг, надійний сервіс — і...

Компанія KUHN не просто вивела на ринок України топмодель плуга MULTI-LEADER XT, а й забезпечила...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

41621
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

29264
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

15826
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.