За нашими спостереженнями, у посушливі роки, котрі трапляються в Україні не так вже й рідко, посіви сортового соняшнику можуть демонструвати вищі результати врожайності, у порівнянні із гібридним. Це стосується як показників врожайності (теж низьких, але не катастрофічних), так і рентабельності вирощування.

У цьому сезоні, з огляду на низькі ціни на зерно більшості сільгоспкультур, українські аграрії прагнутимуть істотно знизити виробничі витрати. В тому числі за рахунок використання дешевших ресурсів та зменшення обсягів їх застосування.

Щодо потенціалу рентабельності сортового соняшнику, то ми маємо на увазі передусім вартість посівного матеріалу, адже сортове насіння обходиться в рази дешевше, порівняно з гібридним, тим більш імпортним. Навіть якщо поле повністю «згорить», то посіявши сортовий соняшник, фермер все одно втратить на декілька десятків євро на 1 га менше, аніж у випадку з гібридами. Втіха, звичайно, слабка, але для нинішніх умов, і це – гроші.

Так само як і отримати 10 ц/га з гектара, посіявши гібрид і посіявши сорт – це дві досить відчутні великі різниці у фінансовому плані. Надто ж, якщо йдеться про гібрид, що вимагає дорогих гербіцидів та посиленого мінерального живлення.

Але річ не лише у вартості насіння. Скажімо так, у деяких відомих нам випадках сорти продемонстрували врожайність, більш високу, порівняно з гібридами. Йдеться саме про критичні умови вегетації, коли висохлі гібриди давали ледь по 7-8 ц/га, або ж «згоряли» зовсім. Сорти в такій ситуації показували результат трохи вищий. Теж начебто дрібниця, але важлива дрібниця.

Річ у тім, що сучасний гібрид соняшнику – це, якщо можна так сказати, високотехнологічний організм, заточений під певні умови вегетації, в яких він здатний реалізувати свій високий потенціал урожайності.

Читайте також: Розширення портфоліо насіння соняшнику від «Байєр»!

У свою чергу, перевага сортів соняшнику – це складний склад біотипів кожного сорту-популяції, що обумовлює їх пластичність, здатність у різних умовах забезпечувати певну врожайність.

Однорідний масив гібриду може виявитися дуже вразливим до несприятливих погодних умов у критичні фази росту та розвитку рослин і може різко знизити врожайність у роки з певним поєднанням факторів довкілля.

На відміну від цього, сорт-популяція в цих умовах, завдяки багатству генетично різних складових його біотипів, здатний краще протистояти погодним аномаліям і зберегти врожай на хорошому рівні.

Тобто, сортовий соняшник відрізняється підвищеною адаптивністю і особливо придатний до екстенсивної технології вирощування. Образно кажучи, має набагато більше шансів вижити в складних умовах.

Однак це не означає, що сорти краще, ніж гібриди. І, якщо у фермера є фінансові ресурси, то звісно краще сіяти саме якісний гібридний соняшник.

Однак саме сортовий соняшник завдяки своїй невибагливості та високій адаптивності має більше шансів вижити у несприятливих умовах вегетації за відносно невеликих витрат. Цією його особливістю можна скористатися.

Труднощі захисту дерев в інтенсивних садах від...

Застосування в системі захисту плодових насаджень фунгіцидів різних хімічних груп — обов’язкова...

Дмитро Шацман: «Вирощування класичних гібридів...

У перший рік війни українська насіннєва компанія «Євросем» не зменшила посіви насіння соняшнику, а...

Кіноа здатна зайняти одну із ніш на сучасному...

Цими днями вчені кафедри агротехнологій і ґрунтознавства Сумського національного аграрного...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

36608
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26031
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13438
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.